Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Евелина Келбечева:

Деветосептемврийският преврат променя парадигмата на българската история и култура

Пловдив между 6-ти и 9-ти септември

Евелина Келбечева
Снимка: БГНЕС

Днес от 12 часа на площад "Стефан Стамболов" в Пловдив почитат паметта на жертвите на комунистическия режим. По късно през деня на Братската могила организацията на БСП в Пловдив отбелязва 75 години от събитията на 9 септември 1944.

Професор Евелина Келбечева преподава в Американския университет в Благоевград. Тя инициира дебати за адекватното представяне на историята на комунистическия режим. Пред "Хоризонт" проф. Келбечева коментира, че не може да се търси историческа връзка между събитията от Съдинението на Източна Румелия и Княжество България и преврата от 9 септември 1944 година.

"Вие знаете, че Съдинението е едно изключително дело на българския народ, което е направено изцяло и само от българите и центърът му е Пловдив. Русия се противопоставя на Съединението. Много малко хора си спомнят за този драматичен момент, в който всичко се прави от българите. Двете събития нямат абсолютно нищо общо в смисъла на това как те променят историческата съдба на България и ако щете парадигмите на българското историческо живеене", отбеляза Евелина Келбечева.

Повечето от паметниците на репресираните и на избитите, на преследваните от комунистическия режим са почти невидими. Те са миниатюрни в сравнение с бетонните тотеми, смята тя.

"Това е тази символна география на града - Левски е в подножието на Бунарджика, Альоша е над всички, Сашо Сладура - да благодарим на д-р Лазаров, чиято фондация направи този паметник, е вече част от историята на Пловдив, макар че той не е свързан директно с Пловдив. Между другото той е умъртвен изключително садистично в лагера в Ловеч и е хубаво да се напомня това."

Това, което става на 9 септември в България, е един преврат, подчерта проф. Евелина Келбечева.

"Но този преврат е началото на едно от най-големите исторически промени в новата българска история. Тя сменя парадигмата на българската история, на българската култура. За жалост с едни много страшни последствия, които сега ние усещаме. Това, че се налага щиковете на Червената армия, началото на една съветска тоталитарна болшевишка комунистическа диктатура, смятам, че даже няма нужда повече да коментираме. Това разбиране на историята никак, никак не пасва на идеологията и на пропагандата, на хибридните войни, които се водят и се контролират от изток."

На 9 септември 1944 година няма въстание, допълни проф. Келбечева.

"Има преврат, направен от хора, които правят превратите на 9 юни 1923 и на 19 май 1934 година, както знаем по документи. Комунистите в България, тези, които са свързани с комунистическата партия, са около 5 хиляди човека. България, когато е нападната, когато Червената армия влиза, след като Съветският съюз обявява война на България, в този момент България е във война с Германия, сменила е правителството си. Всички организации, които могат да бъдат свързани с една прогерманска политика и идеология, са разтурени, политзатворниците са освободени. Ние сме в парадоксалното състояние да бъдем във война едновременно с Германия и със Съветския съюз. Българската войска не дава един изтрел срещу тях, но ние сме нападнати от повече от четвърт милион армия, която остава тук три години - между 1944-а и 1947-а година. Голяма част от Червената армия все още е в България."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58