Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Изкуство без граници“ се фокусира върху базови проблеми на човечеството

Баня Старинна, снимка Ирина Недева
Снимка: Ирина Недева

„Изкуство без граници“ - до 30 септември Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив провокира възприятията в изложбено пространство на "Склад" и в Баня Старинна в Пловдив.
Фотография, видео, филм, инсталация, скулптура - произведения, които вече са представяни на световни форуми като биеналетата във Венеция, Ливърпул или Москва, ще бъдат показани редом със специално подготвените за Седмицата нови продукции. Интерактивни инсталации ни призовават за активно действие като тази със звукова мембрана, която при докосване  модифицила светлиннна цветова прожекция и издава звук.
Интерактивна инсталация с мембрана


Йоханес Артинян от групата „7+1“ е избрал да създаде жълти рамки, които създават коридор – пространствено решение за преминаване през творбата. Дали това е провокация?

„Концепцията на изложбата е базирана върху основните страхове, които има нашето съвремие – екологичната катастрофа, прекалената консумация, манипулациите политически и т.н. Аз и моите колеги от „7+1“ по-скоро се интересуваме от това как тези манипулации просъществуват, как могат да се случат. Затова това, което правим, са едни пространства, които целят да вкарат вътре зрителя и да го накарат да размисли върху съвсем базови неща“, аргументира се творецът в предаването „Хоризонт до обед“. По думите му, хората, които не преминават, имат някакви предубеждения и вторично изградени стереотипи. Той даде пример с тригодишната си дъщеря, която многократно преминавала през творческото пространство.

Емил Миразчиев и Йоханес Артинян  Снимка: Ирина Недева

Преминаването на граници е чупене на клишета, убеден е кураторът Емил Миразчиев. „Те надграждат мислене, надграждат поведение, общества“, поясни той. Кураторът сподели свои впечатления, че политиците се страхуват донякъде от съвременното изкуство и не се появяват на подобни изложби, защото неговата мисия е да бъде критически сериозно, а творбите излъчват послания в политически и социален контекст.

Сирийки - арт инсталация със стъклени топчета на Севдалина Кочевска


Основните въпроси, които изложбата задава, са: кои сме ние, накъде отиваме, можем ли да надмогнем личните си интереси, алчността и егоизма, за да запазим цивилизацията за бъдещите поколения, посочват организаторите на изложбата от сдружение "Изкуство днес".
Още за арт събитиeто чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марина Великова отново ще бъде част от Националната антарктическа експедиция

Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път.  В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент.  През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..

публикувано на 17.11.24 в 11:20

Млади автори в Тел Авив взеха участие в конкурс в духа на сюрреализма

През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..

публикувано на 17.11.24 в 07:42

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01