Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Изкуство без граници“ се фокусира върху базови проблеми на човечеството

Баня Старинна, снимка Ирина Недева
Снимка: Ирина Недева

„Изкуство без граници“ - до 30 септември Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив провокира възприятията в изложбено пространство на "Склад" и в Баня Старинна в Пловдив.
Фотография, видео, филм, инсталация, скулптура - произведения, които вече са представяни на световни форуми като биеналетата във Венеция, Ливърпул или Москва, ще бъдат показани редом със специално подготвените за Седмицата нови продукции. Интерактивни инсталации ни призовават за активно действие като тази със звукова мембрана, която при докосване  модифицила светлиннна цветова прожекция и издава звук.
Интерактивна инсталация с мембрана


Йоханес Артинян от групата „7+1“ е избрал да създаде жълти рамки, които създават коридор – пространствено решение за преминаване през творбата. Дали това е провокация?

„Концепцията на изложбата е базирана върху основните страхове, които има нашето съвремие – екологичната катастрофа, прекалената консумация, манипулациите политически и т.н. Аз и моите колеги от „7+1“ по-скоро се интересуваме от това как тези манипулации просъществуват, как могат да се случат. Затова това, което правим, са едни пространства, които целят да вкарат вътре зрителя и да го накарат да размисли върху съвсем базови неща“, аргументира се творецът в предаването „Хоризонт до обед“. По думите му, хората, които не преминават, имат някакви предубеждения и вторично изградени стереотипи. Той даде пример с тригодишната си дъщеря, която многократно преминавала през творческото пространство.

Емил Миразчиев и Йоханес Артинян  Снимка: Ирина Недева

Преминаването на граници е чупене на клишета, убеден е кураторът Емил Миразчиев. „Те надграждат мислене, надграждат поведение, общества“, поясни той. Кураторът сподели свои впечатления, че политиците се страхуват донякъде от съвременното изкуство и не се появяват на подобни изложби, защото неговата мисия е да бъде критически сериозно, а творбите излъчват послания в политически и социален контекст.

Сирийки - арт инсталация със стъклени топчета на Севдалина Кочевска


Основните въпроси, които изложбата задава, са: кои сме ние, накъде отиваме, можем ли да надмогнем личните си интереси, алчността и егоизма, за да запазим цивилизацията за бъдещите поколения, посочват организаторите на изложбата от сдружение "Изкуство днес".
Още за арт събитиeто чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05