Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стоев: Възможно е да се намери частен терен за построяване на опера в Пловдив

Георги Стоев
Снимка: Ирина Недева

"Преди три години идеята Пловдив да има сграда за операта беше само мечта. Три години по-късно имаме конкретно предложение с конкретен парцел. Той се намира под сграда, която пловдичани познават като бившия Партиен дом, в самия център, в самото сърце на града. Имаме пари в банковата сметка на фондацията, с която сме готови да финансираме конкурса за това как би изглеждала една нова сграда на мястото на този бивш партиен дом. Имаме и широка обществена коалиция зад този процес. Оттук насетне стъпките са доста конкретни и доста прагматични. Вече не говорим само за абстрактно желание да има опера, вече говорим за конкретен път, който трябва да извървим", заяви пред "Хоризонт" Георги Стоев, председател на "Тракия тех", който очерта няколко сценария за развитие на казуса с липсващата сграда.

"Ако общината построи една нова сграда за нейната администрация в квартал, да речем "Тракия", ще излезе по-евтино сметката и ще се изплати инвестицията по-бързо, отколкото ако поддържа тази сграда. Тя един ден ще има нужда от капиталово саниране."

"Ако гражданите на Пловдив искат да запазят тази сграда, в крайна сметка ние ще се опитаме да инициираме процес, при който да намерим частен терен, на който да построим с общи средства този обект", посочи Стоев.

Аз съм противник на това да зависим от държавата за всяко нещо, което се случва в нашия живот, допълни още икономистът.

"Мисля, че тази подкрепа, която  операта получава като продукция, като бизнес, ако искате, тя е различна от подкрепата, която е необходима за един актив, за построяването на една сграда. Мисля, че когато става дума за мениджмънт на една сграда, тя трябва да бъде независима от държавата, независима от общината. Нашето предложение винаги е било това да бъде управлявано от един надзорен съвет с приоритетно частно участие и то с хора, които са дали пари, за да се случи това нещо. Ако има държавно или общинско финансиране, то да бъде по-скоро кофинансиране като някакъв процент към пари, които са събрани от частния сектор. Това е моето лично мнение, защото знам, че когато има държавно начинание, това се превръща в една тръба за източване на пари. Винаги е така. Тук искаме да е обратното, искаме ефективно управление, смислено за града, с минимални средства за нуждите", подчерта икономистът.

Какво показва направеното "измерване" на икономическите ползи от културни събития в Пловдив?

"Опитвали сме се да инициираме няколко такива изследвания. Единственото успешно, което сме провели макроикономически, е изследване на икономическите ефекти от "Нощ"-та в Пловдив. Тогава открихме, че дори в много тесен смисъл ползите са около 4 пъти повече от разходите, направени за този фестивал. Буквално измерени под формата на хора, които са посетили града и са оставили своите пари в града в дадения период. В много по-широк смисъл това генерира други ефекти - скачени услуги, инвестиции в нови ресторанти, хотелски площи и т.н.", отбеляза Георги Стоев, като допълни, че такъв анализ до момента не е правен за Пловдив Европейска столица на културата 2019. 

"Това, което е важно да се знае, че преди всичко това е един маркетингов инструмент, маркетинг на самия град. Дори си мисля, че напоследък, поне като гледам какво се случва в града, този маркетинг е основно национален. Освен големия ръст на туристите има много българи, които буквално за пръв път посетиха Пловдив, което е странно. Аз имам приятели в София, които не бяха идвали до Пловдив, който е на един час път, което е малко абсурдно", коментира Георги Стоев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24