Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дидо Пешев: Плакатът трябва да говори

Българският артист е автор на плаката за варшавския концерт на "Металика" в края на август

Дидо Пешев
Снимка: Лъчезар Вълев

„За мен е много важно плакатът да говори. Да е все едно плакат, изваден от шкафа, престоял 50 години.“ Това сподели в предаването „Изотопия“ Дидо Пешев, първият български артист, поканен от „Металика“ да направи официален постер за техен концерт - във Варшава на 21 август.

Преди година официалната мърчандайз компания на метъл бандата се свързва с него с покана да работи върху някой от бъдещите проекти на групата.

„Аз се съгласих. В случая за мен по-голям приоритет е да направя лимитиран, ръчно печатан плакат, защото самата компания се занимава с целия мърчандайз, не само на „Металика“, но на изпълнители, по-скоро на бранда „Led Zeppelin“, Робърт Плант, „Red Hot Chili Peppers“ – доста добри и големи имена имат в каталога си“, разказа Дидо Пешев.

В края на миналата година той изпраща готова скица, а след това има на разположение няколко месеца за работа. Определя това като „много емоционален проект“.

„Когато човек отиде на един концерт, той иска да има някакъв спомен от това място и за мен беше важно да изобразя нещо, свързано с Варшава, с държавата, с историята по някакъв начин. Не беше задължително да бъде хусарят, но като видях униформата, изведнъж изплува това изображение, което в момента е на плаката. Това е един много позитивен символ за поляците.“

Винаги в постерите ми има нощно, звездно небе, разказа още Дидо Пешев. Затова и поставя на плаката съзвездието Орион. „Процесът на рисуване е доста бавен. Един такъв плакат като плаката на „Металика“ ми е отнел три седмици, четири, 6-8 часа на ден работа.“

Работил е за известни групи. С Мерилин Менсън пък го свързва случайно ирландски физиотерапевт, влязъл в магазина му. „Постерът исках да е нещо, което исках да изглежда по-агресивно, тъй като и той като натура е доста ексцентричен. Представляваше много ядосан вълк, прескачащ през дървета и храсти.“

Води го „емоцията и любовта към тази музика, провокирала всички тези визуални картини“. Когато започне работа по конкретен проект, се заравя в историята, в текстовете и не се съобразява с това, което до момента са представяли като визия.

Дидо Пешев харесва изпълнители като Робърт Плант и Ник Кейв, защото „това са хора, които дори извън музиката са с много ясна визия къде са, кои са, как искат да представят нещата си“.

Дидо Пешев  Снимка: Личен архив

Постерът за концерта на „Металика“ в лимитиран тираж от 100 броя вече се предлага онлайн, на сайта "Bare Hands Society", където могат да се видят и останалите творби на Пешев. На самия концерт във Варшава бил разпродаден, а на сайта на групата 350 копия били разпродадени за една сутрин. „И единствено остана този, който всъщност се води постер от тиража на артиста. Като цяло за колекционерите е най-търсен, защото е и номериран, и подписан.“  

Пешев свири в две групи. Докато рисува, също слуша музика за фон. За плакатите му е характерно и вплитането на природни мотиви. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10