Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дидо Пешев: Плакатът трябва да говори

Българският артист е автор на плаката за варшавския концерт на "Металика" в края на август

Дидо Пешев
Снимка: Лъчезар Вълев

„За мен е много важно плакатът да говори. Да е все едно плакат, изваден от шкафа, престоял 50 години.“ Това сподели в предаването „Изотопия“ Дидо Пешев, първият български артист, поканен от „Металика“ да направи официален постер за техен концерт - във Варшава на 21 август.

Преди година официалната мърчандайз компания на метъл бандата се свързва с него с покана да работи върху някой от бъдещите проекти на групата.

„Аз се съгласих. В случая за мен по-голям приоритет е да направя лимитиран, ръчно печатан плакат, защото самата компания се занимава с целия мърчандайз, не само на „Металика“, но на изпълнители, по-скоро на бранда „Led Zeppelin“, Робърт Плант, „Red Hot Chili Peppers“ – доста добри и големи имена имат в каталога си“, разказа Дидо Пешев.

В края на миналата година той изпраща готова скица, а след това има на разположение няколко месеца за работа. Определя това като „много емоционален проект“.

„Когато човек отиде на един концерт, той иска да има някакъв спомен от това място и за мен беше важно да изобразя нещо, свързано с Варшава, с държавата, с историята по някакъв начин. Не беше задължително да бъде хусарят, но като видях униформата, изведнъж изплува това изображение, което в момента е на плаката. Това е един много позитивен символ за поляците.“

Винаги в постерите ми има нощно, звездно небе, разказа още Дидо Пешев. Затова и поставя на плаката съзвездието Орион. „Процесът на рисуване е доста бавен. Един такъв плакат като плаката на „Металика“ ми е отнел три седмици, четири, 6-8 часа на ден работа.“

Работил е за известни групи. С Мерилин Менсън пък го свързва случайно ирландски физиотерапевт, влязъл в магазина му. „Постерът исках да е нещо, което исках да изглежда по-агресивно, тъй като и той като натура е доста ексцентричен. Представляваше много ядосан вълк, прескачащ през дървета и храсти.“

Води го „емоцията и любовта към тази музика, провокирала всички тези визуални картини“. Когато започне работа по конкретен проект, се заравя в историята, в текстовете и не се съобразява с това, което до момента са представяли като визия.

Дидо Пешев харесва изпълнители като Робърт Плант и Ник Кейв, защото „това са хора, които дори извън музиката са с много ясна визия къде са, кои са, как искат да представят нещата си“.

Дидо Пешев  Снимка: Личен архив

Постерът за концерта на „Металика“ в лимитиран тираж от 100 броя вече се предлага онлайн, на сайта "Bare Hands Society", където могат да се видят и останалите творби на Пешев. На самия концерт във Варшава бил разпродаден, а на сайта на групата 350 копия били разпродадени за една сутрин. „И единствено остана този, който всъщност се води постер от тиража на артиста. Като цяло за колекционерите е най-търсен, защото е и номериран, и подписан.“  

Пешев свири в две групи. Докато рисува, също слуша музика за фон. За плакатите му е характерно и вплитането на природни мотиви. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12