Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вицепремиерът Николова предлага до 15 години затвор за киберпрестъпления

Под патронажа на вицепремиера Мирияна Николова в София днес се проведе кръгла маса на тема „Новата нормативна уредба в сферата на мрежовата и информационната сигурност - предизвикателства и решения“.
Снимка: БТА

Завишени санкции за киберрекет и киберпрестъпления предлага вицепремиерът Марияна Николова. Така тя отговаря на призива на КРИБ да има по-строги мерки за киберрекет. Темата за промени в закона заради теча на данни от НАП стои, но още няма конкретни предложения.

Марияна Николова каза, че санкцията трябва да е до 15 години затвор.

„Минимални са изискванията, според мен, на съставите но Наказателния кодекс(НК). Така че аз предлагам разпоредби от 5 до 15 години. По отношение на киберрекета също ще бъдат направени промени в НК, както и ще бъдат предложени промени в специализираното законодателство“, обясни тя.

На Съвета по киберсигурност ще бъде разгледан и доклада по теча на данни от НАП. След това ще стане ясно какви промени в законите биха били направени, за да няма теч на данни. Вицепремиерът Мариана Николова не се ангажира да коментира дали глобата за НАП за теча на данни е достатъчно голяма.

Ниските санкции не плашат хакерите

От Българската асоциация по киберсигурност казаха, че хакерите не се плашат от ниските санкции.

„Тези последствия са много малки, те предпочитат да рискуват, досега няма осъден хакер в България“, каза Мирослав Стефанов от асоциацията по киберсигурност.

И затова поиска от вицепремиера да има регистър на фирмите, извършващи тестове за сигурност. Както и да има списък на IP адреси, които със закон да бъде забранено да бъдат сканирани.

„Едно от нещата, които се правят в западните държави е, че има определени IP адреси, които са забранени да бъдат сканирани. Ако може държавата да има такива определени IP-та, които някой започне да ги сканира какви уязвимости имат – естествено това ще бъде някаква атака“, каза Мирослав Стефанов.

„Регистър на фирмите, които правят одит. Разбра се, че одитът – тестването за намиране на уязвимостите в дадена система, трябва да се прави от първостепенни специалисти. В световен мащаб има няколко сертификата в информационната сигурност и по този начин фирма, която иска да спази закона, да види кои са фирмите, към които може да се обърне“, добави той.

Увеличение на проверките за уязвимост на системите

Председателят на Държавната агенция електронно управление Атанас Темелков каза, че след теча на данни от НАП са се увеличили случаите на проверка дали определени системи са уязвими.

„Това увеличение съществуваше и преди НАП, но явно се изрази след случката с Националната агенция за приходите, вероятно продиктувано от това, че доста хора проявиха интерес и любопитство към състоянието на мрежовата информационна сигурност в самите системи. През последните две седмици виждаме лек застой в тази част, затова мисля, че ще се върнем в нормалното русло“, каза той.

Според статистиката на агенцията от август миналата година до юли 2019-а засегнатите IP адреса са над 2,3 милиона, има регистрирани над 2000 сигнала за киберинциденти, което е увеличение с 33 процента. Увеличение има при инсталирането на злонамерен код, фишинг, отказ от услуга и опит за проникване.

Държавната агенция електронно управление определя теча на данни от НАП като „най-значителният инцидент в страната“.

След случая в НАП в различни сектори са на различно ниво за проверка на сигурността. В транспорта се подготвят тестове за информационните системи. В енергетиката вече има проведени обучения за киберсигурност на служители на ЕРП-тата, симулирани кибератаки. В здравеопазването тепърва предприемат мерки и правила за защита. А в регионалното министерство правят подготовка за проверка кои от системите им зависят от мрежи и информационни системи. Търсят и експерти по информационна сигурност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До остров Левкада потъна лодка с българи, спасени са

До остров Левкада потъна лодка с българи, които са спасени. Властите разследват причините за инцидента. Потъналата лодка до Левкада е била под гръцки флаг, а шестимата пътници - българскси туристи, които са я наели за разходка в морето, съобщава местен информационен сайт.  Капитанът на лодката не е подал сигнал към морска охрана, а се е свързал с..

публикувано на 12.09.24 в 18:48

Костадин Филипов: Гордана Силяновска-Давкова може би се опитва да играе ролята на "доброто ченге"

Може би Гордана Силяновска-Давкова се опитва да играе ролята на доброто "ченге" , а Християн Мицкоски е лошото, позната схема от дипломацията, която не винаги носи резултат. Така коментира пред БНР журналистът Костадин Филипов предстоящото идване в София на президентката на Република Северна Македония. Президентът на РСМ Гордана..

публикувано на 12.09.24 в 18:40
Товарен кораб, превозващ пшеничено зърно за Египет, беше ударен от руска ракета, 12.09.2024 г.

Руска ракета е ударила кораб с пшеница в Черно море

Руска ракета е ударила натоварен с пшеница кораб в Черно море, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски.  По предварителна информация ударът е бил веднага след напускането му на украинските териториални води, близо до устието на река Дунав в Черно море. Корабът е пътувал за Египет.  Към момента не е известно дали има пострадали...

публикувано на 12.09.24 в 17:49
Президентката на ЕЦБ Кристин Лагард

Шефът на ЕЦБ предупреди за известно повишаване на инфлацията през последните месеци на годината

Европейската централна банка понижи депозитната лихва с 0,25 базисни пункта до 3,5 %. Основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение се свиват до съответно 3,65 на сто и 3,90 на сто. Гуверньорът Кристин Лагард предупреди, че през последното тримесечие на годината може да се очаква леко покачване на инфлацията,..

публикувано на 12.09.24 в 17:39
Елена Дариева

Елена Дариева: Не съм оптимист, че през октомври ще има радикална промяна

Всички лидери на политически партии, представени в НС, до момента показват, че не могат да достигнат до онзи политически консенсус, които да покаже, че разбират смисъла на политиката и какви са целите пред България и пред обществото ни. Това коментира в интервю пред БНР социологът Елена Дариева. "Още са застинали на етапа с кого да..

публикувано на 12.09.24 в 17:24
Орлин Колев

Орлин Колев: Много малка е вероятността да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор

Има много въпроси по отношение на обективността на Висшия съдебен съвет (ВСС) и неговата независимост . Това каза пред БНР конституционалистът Орлин Колев и уточни: "Могат да бъдат релевирани опасения за дейността на този ВСС с оглед на това, което видяхме в близкото минало по отношение на главния прокурор и действията срещу него. Това буди много..

публикувано на 12.09.24 в 17:16
Мартин Божанов - Нотариуса

Комисията "Нотариуса" ще изготви доклад за дейността си

Временната комисия, която беше създадена, за да установи всички факти и обстоятелства за дейността около групите на Мартин Божанов - Нотариуса и Петьо Петров - Еврото реши да се преустановят изслушванията в комисията и да се премине към изготвянето на доклад за дейността ѝ.  Документът трябва да бъде представен до две седмици. Депутатът от "Възраждане"..

публикувано на 12.09.24 в 17:02