Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Михаил Околийски: Дезинформацията за ваксините крие рискове

Снимка: БГНЕС

Социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм въвеждат нова функция за борба с разпространението на невярна информация за ваксините. Изкачащи прозорци ще се появяват в платформите на социалните медии, когато потребител търси съдържание, свързано с ваксина и посещава групи и страници, свързани с ваксини. Ако потребителят използва мрежите от САЩ, то този прозорец ще го свързва с центровете за контрол и превенция на заболяванията в страната за достоверна информация за ваксините, а потребителите извън САЩ ще бъдат пренасочвани към информация от Световната здравна организация.

"Много хора прекарват даже твърде много време, особено младите хора, в социалните мрежи и когато се стигне до дезинформация, каквато е в случая тезата, че ваксините  биха могли да бъдат опасни и насочването към валидна информация от Световната здравна информация, това би могло да спасява животи. Така че капка по капка или поточе по поточе, започва да се образува една река от валидна и основана на доказателства информация", каза пред "Хоризонт" доц. Михаил Околийски,  управляващ офиса на Световната здравна организация в България.

Ако човек попадне на неточна информация, може да има опасни последствия за здравето му, предупреждава Околийски.

"Ако човек попадне на подобен тип грешни твърдения, това нещо може да застраши не самия възрастен, а неговите деца, като например се пропусне прием на ваксина или  изобщо децата не се ваксинират. Виждаме, че в последните години не само СЗО, ами така много национални правителства са изключително притеснени от увеличените нива на заразяване с морбили и над 80 000 човека са се заразили само в Европейския съюз", посочи той, като уточни, че данните са за 2018 година. У нас през тази година с морбили са се заразили 1 200 души.

"Темповете на разпространение на тези инфекциозни заболявания са много високи и когато това е съчетано с една доста структурирана и незнайно откъде подкрепена финансово кампания срещу ваксините. Това нещо води до заплаха. Неслучайно Световната здравна организация определи дезинформацията и действията на анти-ваксиналните движения като една от глобалните заплахи, една от десетте глобални заплахи за здравето на хората по света."

Няма никакви доказателства, че ваксините представляват риск за здравето, твърди доц. Михаил Околийски.

"Има други заразни заболявания като грипа, който също може да бъде предмет на ваксиниране и поради това много добра тенденция е, че Министерството на здравеопазването в България прие нова национална програма за ваксинация срещу грипа за хората, които са най-уязвими - това са възрастните хора над 65 години, защото там смъртността след заразяване с грипа е много висока, при тях усложненията достигат до 80% от случаите. Населението, което е над 65 години, в много малък процент се ваксинира, както и общото население. Досега горе-долу около 2,5 - 2,9% от населението се ваксинираше, а тази програма, която министерството създаде, цели да вдигне този процент през годините до 20-30 %. Много може да се говори за ползата от ваксините. Този разговор трябва да се води с научни аргументи, много обосновано, спокойно. Ние проактивно трябва да намерим диалога с родителите, защото разбираемо, че много родители, които не ваксинират децата си не го правят, за да им причинят зло, а защото си мислят, че по тази начин предотвратяват някакви усложнения."

Както има много добри общопрактикуващи лекари, така има и хора, които формално си вършат работата, коментира още експертът.

"Един от проблемите, който беше установен по време на мисия на Световната здравна организация в България съвместно с Министерството на здравеопазването е, че много лични лекари издават необходимите бележки за записване в училище или в детска градина на децата, че те са ваксинирани, а всъщност не са поставили ваксината. Това граничи с безотговорността и с престъпното поведение даже бих казал." 

Мнението на Михаил Околийски в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34