Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Испанико” гостува с „Кармен магия” на сцената на Телавивската опера

Снимка: The Israeli Opera Tel Aviv

Има ли магия в едно балетно представление на „Кармен”, включващо както най-популярните арии от операта на Бизе, така и музика за китара на Енрико Мюрие? Така и се наричаше балетният спектакъл на трупа „Испанико“ от САЩ, която гастролира в Израел, а съвсем наскоро е била и в Русия на честване на годишнината от рождението на легендарната балерина Екатерина Максимова.

Винаги съм мислела, че не могат да ме изненадат с нищо в балета. Но ме опровергаха. Може би 10 минути от спектакъла,по време на едно от па де дьотата между Кармен и Хосе, двамата танцуваха самос китките на ръцете си. И всичко беше толкова вълнуващо и магическо, че оправдаваше названието на спектакъла. Хореографът Густаво Рамиресо Сансано - едно от легендарните имена на съвременния балет, доказа, че в нищо не се подчинява на общоприетото. В неговия спектакъл под звуците на Хабанерата на Кармен или на арията на Тореадора имаше ансамблови танци. Изцяло бе заличена линията с контрабандистите , но на музиката от хора на децата от първо действие на операта или на дуета на Фраскита и Мерцедес от трето, бяха поставени соловите танци на Кармен. Четири са па де дьотата в спектакъла. Три от тях бяха между красивата циганка и Хосе, като при последното той убива не само нея, но и себе си. Интересно бе, че докато на преден план течеше па дьо на Кармен с Тореадора,по същата музика встрани бе комичният танц на ревността от страна на другите девойки. Само 16 балетни артисти участваха в гастрола. По тази причина в повечето от големите ансамблови танци, които би трябвало да бъдат мъжки, наред с балетистите участваха преоблечени в мъжки дрехи балерини, които сесправиха нелошо с доста трудната мъжка хореография. По сценария войниците наподобяваха зомбита и имаха пируети и скокове при висящи сякаш безжизнени ръце. Доста интересно бе решението на сцената с коридата. На сцената бяха всички артисти без Кармен и Хосе. Всеки от тях имаше някаква длъжност като матадор, пикадор и естествено - тореадора. Но липсваше бикът и в момента,когато на сцената са появи егоцентричната в този спектакъл Кармен, стана ясно,че това е липсващото жертвено животно. Дори да не я бе пронизал ревнивият Хосе, тя не би останала жива под яростта на общественото мнение. Правеха впечатление както решените в черно-бяло от Давид Зелфин костюми,които напомняха за тореодорските графики на Пабло Пискасо, така и минималистичната, но изразителна сценография на Луис Креспо, при която всички декори приличаха на хартиени нагънати на хармоника листа, които приемаха най-различна форма. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57