„При мен промяната ми дишаше доста години в гърба. Доста години усещах, че това, което правя, го правя добре, носеше ми удоволствие на егото, не ми носеше удоволствие на душата. Не разбирах тогава каква е разликата. Сега вече мога да кажа, че има огромна разлика между удоволствие за егото и удоволствие за душата“, сподели Габриела Пенчева.
Подсказката й за това, че нещо не е наред, било едно непрекъснато стягане в гърлото. „Усещането е, че не си в мир със себе си, не си в хармония със себе си, защото аз наистина съм от щастливите жени. Имах абсолютно всичко и сега си го имам. Усещах, че не е идеята животът да ми покаже по най-драстичния начин: да загубя нещо.“
Габриела Пенчева е преподавала финансови дисциплини, работила е в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, в социалното, финансовото и военното министерство. Била е финансов директор на администрацията на Министерския съвет.
Изпитанието да имаш всичко
Днес си дава сметка, че може би тъкмо в това, че е имала всичко – добра кариера и подкрепящо семейство, е било нейното изпитание, а на администрацията, където е работила, е нужна „промяна в съзнанието“.
„90% от администрацията са жени. 90% от администрацията са твърде агресивни. Аз бях част от тази администрация и наистина „боледувам“ за всички онези жени, които дават повече от 8-9 часа, получават заплата, дават своето време, своята енергия и не са удовлетворени. Удовлетворението не идва отвънка – колко израстваш, колко заплата получаваш, колко ДМС, колко награда. Удовлетворението е някъде вътре, един пламък в тебе.“
Мъдро е да осъзнаем, че преживяното през деня го смиламе вечерта, изтъкна Габриела Пенчева. Неотработените случки и ненаучените уроци водят до повторни срещи и ситуации, които вече са дежа вю, допълни тя.
„Докато спим, нашата душа продължава да е много активна. Тя продължава да израства. Пътят, който аз извървях и тези малки лесни упражнения – вечер, преди човек да си легне, за 2 минути една равносметка, един анализ – кое е това събитие, което не можах да разбера или кое е това събитие, което все още отеква в мен, в сърцето ми, в ума ми, кой е този урок, който не съм го усвоила днес… Нощта не е за загубване, нощта не е за преспиване, нощта е за анализ и за умиротворение.“
Луксът приспива и те кара да се състезаваш с другите
Луксът приспива съзнанието и те вкарва в състезателния принцип с приятели и колеги, убедена е Габриела Пенчева. „От типа най-голяма плазма, най-скъпа камина. Там няма любов към себе си...“
Затова и днес тя живее без телевизор, има само интернет. Смята, че човек да израства и да живее в природата си има своя тънка граница. „Аз също се плъзнах в тази посока и в продължение на година-две не исках да чуя, не исках да видя външния свят, факт е. Духовността е също една стръмна пързалка и доста хора се губят и на нея.“
Цивилизацията и умът доста пъти затварят вратите към сърцето, посочи още Габриела Пенчева, според която един от най-важните въпроси е как с откритата духовност да се живее в съвременния свят - „така че идеята е не да отричаме ума, а този ум леко да го успокоим.“
Когато човек започне да слуша сърцето си, спира да има очаквания. Очакванията водят до разочарование, обобщава Габриела Пенчева, за която пеперудата е символ на трансформация, затова и книгата й носи това име.
Цялото интервю е в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..