Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва четвъртото издание на фестивала „КвАРТал“ в София

Трите фестивални дни провокират с алтернативни пространства за градска култура

Снимка: Фейсбук

Четвъртото издание на фестивала „КвАРТал“ започва днес и ще продължи до 15 септември. 
В 21:00 ч. е откриващото парти на „КвАРТал“ във French 75. Тогава ще бъдат раздадени програми, които могат да се намерят и по другите локации на фестивала, както и на фейсбук страницата на „КвАРТал“. 
Днес фестивалът подгрява почитателите си с няколко основни събития. В 14:30 ч. пред Градската баня ще стартира тур, предвождан от незрящи хора. Идеята е участниците да обикалят със завързани очи и да се настроят за алтернативно възприятие на заобикалящата ни среда. В галерия PORT.A ще открият изложбата „Void Simulacrum”, в която публиката ще стане част от пърформанс. 
И през трите фестивални дни на „КвАРТал“ ще има музика на открито, документални прожекции в Дом на киното, архитектурни разходки из старините на стария еврейски квартал, дегустации, изложби, пърформанси и други. 
Фестивалът се провежда паралелно на няколко улици в София. Ще бъдат затворени за движение на автомобили улица "Веслец" /в частта между улица "Екзарх Йосиф" и "Цар Симеон"/, и улица "Цар Симеон" /в частта между "Сердика" и "Мария Луиза"/ - в зоната на стария еврейски квартал в Столицата. 
Този район започва да запада от 50-те години на ХХ век и още от 70-те е имало идея той да бъде превърнат в пространство за култура, припомни в предаването „Хоризонт до обед“ Мартина Стефанова, съорганизатор на „КвАРТал“.
"Нашата идея, която започнахме преди четири години, не е да идентрифицираме и да кажем „Тука ще бъде култура и изкуство!“, а да подкрепим вече съществуващото на тази територия. Да направим нещо като мрежа между локациите и хората, които са там и да започнем заедно да изграждаме нещо като малко гражданско общество“, обясни тя.
Мартина Стефанова допълни, че преди появата на фестивала „КвАРТал“ в района е предвиждано да бъдат събаряни стари къщи с архитектурна стойност и на тяхно място да бъдат издигнати нови офис сгради. 
„Сега ни се иска наистина хората да усетят и да разберат защо трябва да опазваме културното си и архитектурно наследство и защо трябва да посещаваме този квартал по-често“, допълни Стефанова.
Още за замисъла и мисията на фестивала можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05