Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистката Албена Борисова: Кариера не се прави с автоцензура

По време на избори излизат наяве най-низките ни страсти като народ

Албена Борисова
Снимка: Личен архив

Албена Борисова е журналист и писател. В момента работата й е изцяло свързана с политиката. Коментари, анализи и интервюта с български и чуждестранни политици - това е основната част от ежедневието й като журналист.

Борисова има три издадени книги. Първата - "Зад гърба на КГБ", е документална. Базирана е на срещите на самата авторка с наследници на личности като Андрей Луканов, Ким Ир Сен, Августиньо Нето. Другите й две книги са романи и нямат нищо общо с политиката. "Безценка, която не можеше да умре" и "Фантомите на Линджа" са творби за любов и насилие, смърт и прераждане.

"Сега, когато започнах да се занимавам с политическия спектър, ми доставя огромно удоволствие. Много харесвам. Винаги съм искала за политика да пиша, но се оказваше, че все нещо става друго. Пиша за криминални истории, за какво ли не съм писала, но все не ставаше дума за политици", каза Албена Борисова в предаването "Нощен хоризонт".

По време на избори излизат наяве най-низките ни страсти като народ

Албена Борисова прогнозира много груба кампания за предстоящите местни избори. 

"Винаги е било така и всяка година става все по-груба и по-груба, не знам защо. Ние като народ не сме чак толкова груби, не сме чак толкова лош народ, колкото излиза, че сме по време на избори. Тогава излизат най-ужасните страсти, най-низките страсти и понеже може би залогът е много голям между партиите. Затова очаквам сега да излязат всякакви мръсни истории, мръсни ризи, кирливи ризи, всичко да излезе наяве."

За морала в политиката и журналистиката

"Моралът е това да можеш, след като си свършиш работата да си легнеш спокойно, без да се притесняваш, че си свършил нещо, което не ти е било по сърце да вършиш, ама си го свършил, защото така е трябвало или някой те е накарал или така нататък. Моралът е като навсякъде, не само в журналистиката. Морал трябва да има навсякъде и това е честност. Моралът включва честността и добротата. Добротата -  ние забравихме какво значи доброта."

"Автоцензурата навсякъде я има, не само в журналистиката. Автоцензурата е въпрос на собствено желание. Никой не може да те накара да се автоцензурираш. Тя обикновено идва от страх, идва от желание за кариера. Ама не се прави така кариера, с автоцензура. Никой не обича камикадзетата. Съжалявам, че така се изразявам"

Самата тя не е предполагала, че ще започне да пише книги, сподели още пред "Хоризонт" Албена Борисова. Мотивация е получила от съпруга си Славчо Чанев. 

Москва и източниците за написването на "Зад гърба на КГБ"

"Това бяха много интересни срещи. Аз бях 20-годишна, когато за първи път отидох там, съвсем младо момиче. Както каза Бончо Асенов от Перник, така изведнъж попаднах в Москва, огромна, красива. Всичко ми е познато, обаче от картинките, от снимките. И когато отидох в Института "Пушкин", това беше институт за чуждестранни студенти от целия  свят, нямаше точка на света, където да няма човек, да няма представител, тогава се срещнах с Карло Луканов, който е син на Андрей Луканов и тогава не можех да повярвам, че това е на министър-председателя синът", разказа журналистката. 

"Това е невероятно усещане, невероятно богатство. Изведнъж се запознаваш с целия свят. Нещо, което ти е липсвало. Аз не бях ходила никъде до тогава извън България и изведнъж попаднах в целия свят", допълни тя.

Книгите на Албена Борисова Снимка: Личен архив

Общежитието и Институтът, в който са учили чуждестранните студенти, са били бивша база на КГБ - така се ражда заглавието на книгата: "Зад гърба на КГБ".

Албена Борисова сподели още, че обича да води разговори, умее да предразполага хората и това й помага в професията.

"Сега говоря само с политици, от колко години се занимавам тук в София с политиците, българските. Няма наистина политик, който да ми е отказвал досега. Може би, защото се държа коректно. В крайна сметка не съм преиначила нито една дума на никого. Може да не ми е симпатичен, може да не му споделям идеите. Той даже го знае. Аз задължително си съобщавам, когато не съм съгласна с нещо."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33