Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На чаша лимонада и лимонови резенки или "Ела и виж как се е живяло през соц-а"

"Червеният апартамент" в центъра на София пази жив живота на сем. Петрови от 80-те години на XX век

4
"Червеният апартамент" в София
Снимка: Лъчезар Вълев

Пералня "Перла" и печка "Мечта" в кухнята, телевизор "Велико Търново" с бяло каренце и гарнитура с жълти космати губери в хола, пионерска униформа и колело "Балканче" в коридора. Заповядайте в "Образцовия дом" на българското семейство Петрови от 80-те години на XX век.
Ретро атмосферата оживява днес, през 2019 г., в "Червения апартамент" в центъра на София - пространство, което ни връща във времената на социализма у нас.

Тук не идваш като в музей, а по-скоро като на гости на семейство Петрови. Още от коридора те посрещат с усмивка и домашни чехли. Черпят те с лимонови резенки и чаша лимонада. Освен визуалноq в епохата се пренасяш и звуково. На гостите се дават слушалки с аудиогид, даващ информация за предметите в "Червения апартамент". 
Като гости ни посреща един от създателите на "Червения апартамент" - Стефан Огнянов, председател на Сдружение "Три Шест Пет". Другият човек зад проекта е арх. Валери Гюров от Gifted.

Предметите в апартамента са събирани от мазета, купувани по интернет и подарявани от приятели. "Необходими са известни усилия, за да докараш автентичност. Естествено, че никога няма да е точно както е било тогава, но сме се постарали да се доближим максимално до тази обстановка", казва ни Стефан.
Снимка:

Идеята за "Червения апартамент"

"Занимаваме се с туризъм. Провеждаме туристически обиколки в София и Пловдив. По време на тях често ни задават въпроси, свързани с тази епоха. За съжаление, у нас все още не съществува цялостен исторически музей, посветен на нея. Така узря идеята, че такова пространство трябва да има", обяснява Стефан и допълва: "Основната ни мотивация да създадем това място не е да предизвикаме дебат в обществото или оценка и преоценка. Ние просто искахме да информираме хората, които проявяват интерес към това. Освен чужденци доста българи проявяват интерес."

Към българските посетители Стефан се обръща така: "Ако сте живели през онова време - елате да изживеете спомените си отново, били те добри или лоши. Толкова години по-късно това би било полезно, за да си направите оценка или преоценка на вашия опит. Ако сте родени по-късно, е по-лесно - ела и виж как са живели твоите родители, баби и дядовци, за да знаеш откъде идваш и накъде отиваш."

Ето така живях, от това избягах

Според Стефан ако попитате десет души на улицата как беше по времето на социализма, пет ще ви кажат, че е било страхотно, а другите пет - че е било ужасно. Повечето българи, които идват тук, живеят в чужбина. Обикновено, за да покажат на своите половинки, приятели или на децата си в каква обстановка са израснали. Някои идват от носталгия, а други, за да покажат на близките си от какво са избягали.

Носталгия и емоция срещу трезва преценка

Питаме Стефан дали е възможно да бъде дадена обективна оценка за онова време извън носталгията и емоциите. "Не само, че е възможно, но е и необходимо да се случи", отговаря ни той и допълва: "Вече 30 години буксуваме на едно място и се караме за най-близкото ни минало. Само че, за да се случи това, човек трябва да се отдели от емоциите си и въпросът да бъде оставен на експерти историци, които работят с факти и документи, за да представят обективно историческата картина, отстранявайки всякакви емоции и лични убеждения и предубеждения. Това е крайно необходимо за нашето общество, за да продължим най-накрая напред."

Ние от "Изотопия" със сигурност ще продължим напред, а вие можете да чуете целия репортаж от посещението ни в "Червения апартамент" в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18