Въпросът с предавателите е въпрос за заплаха на държавността, заяви пред БНР доц. Жана Попова, преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет.
„Очаквам от генералния директор, все още който е, да се яви пред обществото, защото това е много важно в такава ситуация. Въпросите са два – за предавателите и за журналистиката и какво й беше направено, а може би предстои да се направи с нея в БНР. Това, което научаваме, е, че ще има дублиращи водещи, дублиращи репортери в определени ресори – нещо напълно недопустимо и нещо, което веднъж вече е играно като сценарий през последните години, това е излишно. Да има две гледни точки, да има двама репортери, да има двама водещи – означава да има и двама директори. Надявам се тогава пък да изберем и дубльор на генералните директори“, коментира доц. Попова в интервю за предаването "Преди всички".
СЕМ отмахнат от разговора за медиите
„За мен беше плашещо как СЕМ беше отмахнат от разговора за медиите. Това стана през изявлението на премиера Борисов, който погрешно съобщи, че е шеф на парламентарната група на ГЕРБ и като такъв ще отиде в парламента и ще вземе оставката му. Може да я вземе СЕМ. Това е проблем за мен – че в един момент председателят на Комисията по медии и култура Вежди Рашидов си позволява да отмахне функцията на СЕМ“, отбеляза доц. Жана Попова.
По думите й проблемът е как се обажда някой по телефона (това е звъненето, кънтенето в слушалките на директорите) и как се гарантира независимостта. Директорът е онзи, който не позволява да стига до вашето студио това позвъняване, обясни тя.
Никой не иска да се припознае в този директор
„Държавата обича този ресурс, не знам само защо не си припознае директора, който е избрала. Никой не иска да се припознае в този директор“, подчерта още доц. Жана Попова.
Според нея при евентуална ситуация на взимане на оставка на директора, СЕМ трябва да посочи и.д. директор. Този и.д. директор много често е онзи, който прави някакви неща и те след това остават неизяснени, посочи тя и добави:
„За съжаление, може да допринесе за това да бъде нетърсена отговорност на онзи, който трябва да дава отговори“.
В позиция Асоциацията на европейските журналисти в България призовава преди днешното изслушване на генералния директор на БНР Светослав Костов пред СЕМ за повече публичност по този казус и по-сериозна и активна роля при разрешаването му.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..