Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват„Варошлийски вечери“ в Ловеч

| обновено на 19.09.19 в 17:29
Снимка: Община Ловеч

Тази вечер в Ловеч се откриват „Варошлийски вечери“. Те ще се проведат за 11-а поредна година и представят старата градска култура и бита на местните жители.

„Варошлийски вечери“ се провеждат в дните на Европейското културно наследство, които са под егидата на ЕС. Тази година темата е „Лозарството и винопроизводството в ловешкия край“.

„Акцентите винаги са различни. Може да е варошлийската кухня, може да е архитектурата на стария град, може да е Покритият мост. Изобщо Ловеч е едно уникално място със своето минало, със своята култура, където за 15 минути можеш да преминеш през различни културни пластове- от древността, през Средновековието, през Възраждането и Покритият мост препраща в съвремието“, обясни Димитрина Дренска - директор дирекция „Култура“ към Община Ловеч.

„За нас миналото е много важно, защото то е основа на настоящето и в тези дни се срещат миналото и бъдещето“, добави тя.

Организатор на „Варошлийски вечери“ в Ловеч е Регионалният исторически музей. Защо тази година акцентът е лозарството и винарството?

„Тъй като Ловеч е бил район с много силно винопроизводство. Това е било поминък на голяма част от ловчанлии и затова тази година обръщаме внимание на този традиционен ловешки поминък и трите вечери ще бъдат с акцент лозарството и винопроизводството“, обясни главният уредник в музея Елена Георгиева.

„Както всяка година Етнографският комплекс ще посрещне своите гости с вино от ловешкия край. Интересен момент ще бъде гостуването на изложбата на колегите от Регионален исторически музей Търговище, която се казва „Под лозницата“. Изложбата е посветена на винопроизводството, като ще бъдат показани различни предмети, които са свързани с производството на вино, с лозарството… в изложбена зала „Покрит мост“, добави тя.

В петък организаторите са предвидили ден на отворените врати в Етнографския комплекс. Двете къщи - Рашовата и Драсовата, представят културата и бита на ловчанлии от края на 19-ти и началото на 20-ти век.

Организаторите са предвидили и две изложби.

„Едната е „Площад Тодор Кирков през годините“, а втората, която ще бъде разположена в двора на Етнографския комплекс, ще бъде „Лозарството и винопроизводството в Ловеч“. Стари снимки, които показват производството на вино. Едната е края на ХIX, началото на XX век. Втората експозиция представя уредбата на ловешките домове, 30-те, 40-те години на ХХ век. Така че напълно е в традициите на Варошлийски вечери“, каза  Елена Георгиева.

Третият ден – събота, в изложбената зала „Покрит мост“ ще има детски игри и забавления, които обаче не са предназначени само за деца, а и за всички любопитни посетители, включително задачи, свързани с лозарството и винопроизводството.

В миналото са наричали града Алтън Ловеч.

„Защото е бил център на занаятчийство и търговия, процъфтявал е в определен период от своето развитие. Той е достигнал до 20 000 души, което преди Освобождението е било наистина голям брой хора, за да посрещне Освобождението вече с 4000 души в резултат на множество разорения, които е претърпял. Но въпреки всичко успял е да се възстанови и успява да развие своята търговия, своите занаяти и неслучайно 20-те години, 30-те на XX век е наричан Града на професорите, което показва една друга насока на ловешката култура“, допълни Елена Георгиева.

Както и да се развива Ловеч през годините, духът на този град се съхранява в стария квартал „Вароша“.

„Старият квартал „Вароша“ е любимо място на ловчанлии, гордост на ловчанлии. Мостът е емблема на Ловеч. Той е в герба ни и всеки ловчанлия се гордее с това уникално място. За нас Вароша е една голяма любов."

Можете да чуете репортажа в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военнослужещи унищожиха корозирал боеприпас, открит край Стралджа

Военнослужещи от Сухопътните войски иззеха и унищожиха корозирал реактивен двигател със стабилизатор от изстрел "ПГ-9 В", открит в местността "Мараш" край град Стралджа вчера, 7 май. Това съобщиха от Министерството на отбраната.  Боеприпасът е бил открит в района на хижа "Люляк", в местността „Мараш“, Община Стралджа, Област Ямбол...

публикувано на 08.05.25 в 13:49

ЕК изплати 4-тия транш от макроикономическата помощ за Украйна

Европейската комисия изплати четвъртия транш от извънредната макроикономическа помощ за Украйна - заем в размер на 1 млрд. евро. От Комисията подчертават, че решението съвпада с украинския ден на възпоменание и победата над нацизма през Втората световна война. Средствата се изплащат по инициативата за заеми на Г-7, която цели да осигури..

публикувано на 08.05.25 в 13:39

Световната банка оказва техническа помощ на българското образование и бизнес

Световната банка ще окаже техническа помощ в подкрепа на  българското образование и бизнес. Днес бяха подписани две споразумения с банката. С 3 300 000 лева от оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", банката ще предоставя за срок от три години услуги на 300 микро-, малки и средни предприятия в Северна България. Целта..

публикувано на 08.05.25 в 13:38

НСИ: Населените места без нито един жител у нас са 199

Броят на населените места в България към 31 декември 2024 г. е 5256 -  257 града и 4999 села, съобщи Националният статистически институт. Към края на миналата година населените места без нито един жител са 199. С население над 100 000 души са шест града в страната, в които живее 35,5 на сто от населението на страната. Най-големите..

публикувано на 08.05.25 в 13:26
Еленко Божков

Еленко Божков: Ако се либерализират сега цените на тока за бита, ще са много високи

Ако   се пуснат цените на тока за битовите потребители сега на свободния пазар, ще са много високи. Това каза пред БНР Еленко Божков, служебен заместник-министър на енергетиката (2022-2023 г.), като обясни кое наложи отлагането на либерализацията на пазара на електроенергия на дребно: " Първата причина , която използват управляващите, е, че..

публикувано на 08.05.25 в 13:26

Безплатна регистрация в Регионалната библиотека в Габрово

Габровската регионална библиотека дава възможност за безплатна регистрация на читатели по случай отбелязването на националната библиотечна седмица. Инициативата се организира за 19-а година от Българската библиотечно-информационна асоциация и се провежда от днес до 15 май. От възможността да се регистрират в Габровската регионална библиотека..

публикувано на 08.05.25 в 13:15

Димитър Московски за концерта на радиосимфониците утре: Бутикова програма, култови произведения!

" Това е една наистина бутикова програма с култови произведения ", каза пред БНР кларинетистът Димитър Московски - гост-музикант в празничната програма на Симфоничния оркестър на БНР за 9 май в зала "България". Под палката на главния диригент Константин Илиевски радиосимфониците ще изпълнят "Веселите шеги на Тил Ойленшпигел" от Рихард Щраус,..

публикувано на 08.05.25 в 13:13