Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за баса Михаил Попов

На 21 септември се навършват 120 години от рождението на големия български бас Михаил Попов. Повече от 40 години той беше на сцената и концертния подиум, пресъздаде целия басов репертоар в Софийската опера, а повечето му роли са и днес еталон за певческо и актьорско  майсторство. Съвсем ясно си го спомням в някои от ролите, в които съм го гледала - като Кончак, Зарастро, Гремин, Иван Сусанин, Кутузов. Първото нещо, което правеше впечатление, беше невероятният му глас - мощен, тембрист, прекрасно поставен, глас на истински бас по природа. Днес рядко може да се чуе такъв внушителен глас - с впечатляващ  нисък регистър, стабилни височини, неповторим тембър. Той имаше и внушителна осанка на сцената - сдържано, но въздействащо актьорско присъствие, имаше всички дадености на изключителен оперен певец.

Михаил Попов е роден на  21 септември 1899 г. в Плевен и първите си  уроци в  музикалното изкуство получава от баща си - начален учител и любител музикант. Още от ученическите си години Михаил Попов участва активно в концерти, оперети, свири на цигулка, даже участва в спектаклите на любителска театрална трупа. През 1920 г. започва обучението си в Юридическия факултет на Софийския университет, като едновременно с това пее в хора на Операта и взема уроци по вокална постановка при Иван Вулпе. Гласът му прави впечатление и в операта и му дават малки роли - Йохан от „Вертер“, Вампирът от „Запустялата воденица“ на Маестро Атанасов, Креспел от „Хофманови разкази“ и др. 

През 1923 г. Попов печели конкурс на Министерството на просветата за стипендия за обучение в Италия. В Неаполската консерватория постъпва в певческия клас на Де Лучия и Рош и успява да овладее принципите на белкантото, добива стабилна вокална техника. Явно, че Попов прави впечатление и в Италия, защото участва с успех в съвместни концерти с големите по онова време певци Джили и Скипа. При завръщането си в България той е приет за солист в Операта, изнася концерти – първо в родния си град, после и в София на 15 май 1927 г., съпровожда му Асен Найденов. Оценките са блестящи и той прави дебюта си същата година с ролята на Мефистофел от операта на Гуно “Фауст“. След забележителния успех Попов подготвя ролите на Кардинал Брони от „Еврейката“, Даланд от „Летящият холандец“, Осмин от „Отвличане от сарая“, Кецал от „Продадена невеста“, Лепорело от „Дон Жуан“, Дон Паскуале от операта на Доницети и още много други, но в една роля изпъква особено - на Княз Гремин от „Евгени Онегин“ на Чайковски. За първи път я пее през 1929 г. и тя остава в репертоара му до края на певческата му кариера. 

Чуйте още подробности от биографията на Михаил Попов и отзив на музикалния критик Розалия Бикс за неговото присъствие на българска сцена в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28