За щастие, в България не можем да говорим за увеличен бежански поток в последните месеци. Забелязваме едно намаление на подадени молби за международна закрила през 2019 г. в сравнение с 2018-а и 2017-а. Това каза за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова.
„За 2017-а 3700 са подали молба за международна закрила. За 2018-а - малко над 2500, а до 20 септември 2019-а - 1650. Виждате голямата разлика с нашата съседна Гърция“, каза тя в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.
Процедурата за международна закрила трае средно 6 месеца. Към момента общо 1255 лица са в процедура, но сред тях има и лица в неизвестност. Реално в центровете са настанени около 430 лица, съобщи Първанова.
„Работим по 1255 преписки. За тази година бежански статут България е предоставила на 133 лица, а хуманитарен – на 212“.
Капацитетът на поделенията е запълнен малко над 8%, допълни Първанова.
„Няма напрежение и работим в една спокойна атмосфера. Разполагаме с 22-ма преводачи от различни езици - абсолютно достатъчни, за да можем да изпълняваме задълженията си, да можем да изследваме всяка бежанска история на индивидуален принцип и да спазваме всички законови изисквания“.
В България най-много търсещи международна закрила идват от Сирия, Афганистан и Ирак. Има и хора от Пакистан и Иран.
Мнозинството лица, получили международна закрила, са от Сирия. Получилите отказ имат право да обжалват на две инстанции, но ако и съдът потвърди отказа, извеждането им става съгласно Закона за чужденците, допълни Първанова.
„Мога да кажа, че продължава България да бъде транзитна държава, но има и лица, които остават на територията на страната“.
От Агенцията осигуряват от 2 години преподаватели по български език на територията на центровете в София и Харманли. Според Първанова се забелязва все по-голям интерес за изучаване на езика.
„Има 50 деца, които извън учебните си занимания, посещават и тези курсове по български език в териториалните поделения“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Държавите членки на Европейския съюз се съгласиха, че ЕС ще трябва да предприеме контрамерки, ако търговските преговори със САЩ се провалят, заяви еврокомисарят по търговията Марош Шефчович след среща с министрите на търговията от ЕС в Брюксел, предаде Ройтерс. Той отбеляза, че всички министри на търговията от блока са се съгласили, че..
КНСБ и КТ "Подкрепа" отменят земеделския протест за утре. В Министерството на земеделието се проведе среща с министър Георги Тахов. Предлага се увеличение на заплатите с 15 до 20 процента за горските предприятия. Остава стачната готовност, ако до края на седмицата министърът не подпише споразумение с шестте горски предприятия. Министърът..
До момента 700 души са били убити по време на войната в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода. Статистиката е на свързаните с "Хамас" власти в анклава. При такова нападение вчера загинаха 6 деца, а израелските сили го отдадоха на допусната грешка. Според палестинските власти Израел целенасочено се опитва да лиши населението от..
Второ населено място в област Монтана мина на воден режим. В още две общини кметовете издадоха заповеди водата да не се разхищава, съобщиха от ВиК - Монтана. Село Равна, община Чипровци, вече е на воден режим. Вода се подава 48 часа за горната част на населеното място, а след два дни - за долната част, гласи заповедта на общинския кмет...
В Берлин започна процес срещу лекаря Йоханес М., обвинен в убийството на 15 пациенти. Прокуратурата го подозира за още поне 90 случая, включително за смъртта на собствената му тъща. Делото може да се окаже това срещу най-жестокия сериен убиец в новата история на Германия. Според обвинението между 2021 г. и 2024 г. обвиненият Йоханес..
България е сред първите три страни в ЕС с най-висок дял на хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, показват данни на Евростат. От населението на ЕС на възраст 16 или повече години 27% не са могли да си позволят едноседмична годишна почивка извън дома през миналата година. Този дял е намалял с 1,5 процентни пункта в..
Благодаря на тази майка, която разказа за раждането си, защото, поставяйки този проблем пред обществото, бърка дълбоко в една рана. И този шамар не е за екипа, а за цялата медицинска общност, коментира в интервю пред БНР акушерката Павлина Ангелова. "Мисля, че някъде се къса връзка между усещането и желанието жената да бъде подкрепена..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..