Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Камен Спасов: Няма риск за изборните резултати от хакерски атаки

Доцент Камен Спасов
Снимка: Таня Милушева

Няма рискове за преброяването на гласовете на изборите, които да произтичат от хакерски атаки срещу системите. Възможно е да бъдат блокирани сайтове, но не могат да изчезнат данни, каза пред БНР доцент Камен Спасов. Той е ръководител на Лабораторията по електронно управление към БАН и преподавател в Стопанския факултет на СУ „Свети Климент Охридски“.

„Не може (с хакерски атаки – б.р.) да се нанесе вреда на самите избори и на самия изборен процес. Да, може да бъде затруднен достъпът до някаква информация, в зависимост от това кой евентуално сайт е блокиран, но това едва ли би могло да окаже някакво съществено влияние върху резултатите от изборите“, каза той в предаването „Хоризонт до обед“.

Сайтовете на Централната избирателна комисия (ЦИК), на общините могат евентуално да бъдат атакувани, но това няма да нанесе съществена вреда на информацията.

„Някаква съществена информация, да бъде извлечена от тези сайтове едва ли, защото повечето от тях, с изключение на сайта на ГРАО, са информационни. Дори да се блокира сайтът, премахва се атаката, ликвидира се, сайтът се пуска отново, нищо не се губи“, каза той.

Съществуват резервни канали

„Това, че е блокиран сайтът на ЦИК, не означава, че ЦИК не може да обяви някаква информация. Най-малкото съществуват медии от типа на радиото, телевизията, освен това социалните мрежи. Така че достигането до информация и публикуването на информация не е толкова съществен проблем“, посочи доцент Спасов.

„По-скоро, ако говорим за местните избори, проблем биха били фалшивите новини. И създаването на най-различни паники или разпространяване на невярна информация или чисти лъжи през социални мрежи, ако щете през някои сайтове, които се определят като информационни, а всъщност са кафяви“, каза той.

Киберзащитата е комплексна задача

„Това е една доста комплексна задача, съществуват най-различни заплахи и проблемите на информационна и комуникационна сигурност или както напоследък стана модерно киберсигурност, те трябва да се разглеждат като цяло. Там съществува един баланс, който е между сигурност, пари и функционалност и трябва да се намери баланс между тези три неща. В интерес на истината, всички, които се занимават с информационни технологии знаят, че абсолютна сигурност не съществува. Въпросът е какво правим, когато се случи дадено събитие, как реагираме, доколко сме подготвени да се преборим със съответната заплаха и какви алтернативни пътища за комуникация имаме“, каза доцент Спасов.

Ако стават някакви фалшификации на резултатите от изборите, те се случват на хартия преди да стигнат до „Информационно обслужване“, твърди той.

„Каквото и да си говорим, в информационните технологии остава следа, която един независим одит може да проследи и може да се види дали са направени фалшификации или неправилно въведени данни и така нататък. Хора въвеждат данни, може да се допусне грешка, но обикновено данните се проверяват многократно. Шансът да остане грешка е много малка и не вярвам, че служителите или ръководството на „Информационно обслужване“ биха си позволили да фалшифицират избори. Защото помислете си за репутацията - ако това се разкрие, с фирмата е приключено, и с тяхната кариера като IT специалисти също е приключено“, коментира доцент Камен Спасов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51