Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Камен Спасов: Няма риск за изборните резултати от хакерски атаки

Доцент Камен Спасов
Снимка: Таня Милушева

Няма рискове за преброяването на гласовете на изборите, които да произтичат от хакерски атаки срещу системите. Възможно е да бъдат блокирани сайтове, но не могат да изчезнат данни, каза пред БНР доцент Камен Спасов. Той е ръководител на Лабораторията по електронно управление към БАН и преподавател в Стопанския факултет на СУ „Свети Климент Охридски“.

„Не може (с хакерски атаки – б.р.) да се нанесе вреда на самите избори и на самия изборен процес. Да, може да бъде затруднен достъпът до някаква информация, в зависимост от това кой евентуално сайт е блокиран, но това едва ли би могло да окаже някакво съществено влияние върху резултатите от изборите“, каза той в предаването „Хоризонт до обед“.

Сайтовете на Централната избирателна комисия (ЦИК), на общините могат евентуално да бъдат атакувани, но това няма да нанесе съществена вреда на информацията.

„Някаква съществена информация, да бъде извлечена от тези сайтове едва ли, защото повечето от тях, с изключение на сайта на ГРАО, са информационни. Дори да се блокира сайтът, премахва се атаката, ликвидира се, сайтът се пуска отново, нищо не се губи“, каза той.

Съществуват резервни канали

„Това, че е блокиран сайтът на ЦИК, не означава, че ЦИК не може да обяви някаква информация. Най-малкото съществуват медии от типа на радиото, телевизията, освен това социалните мрежи. Така че достигането до информация и публикуването на информация не е толкова съществен проблем“, посочи доцент Спасов.

„По-скоро, ако говорим за местните избори, проблем биха били фалшивите новини. И създаването на най-различни паники или разпространяване на невярна информация или чисти лъжи през социални мрежи, ако щете през някои сайтове, които се определят като информационни, а всъщност са кафяви“, каза той.

Киберзащитата е комплексна задача

„Това е една доста комплексна задача, съществуват най-различни заплахи и проблемите на информационна и комуникационна сигурност или както напоследък стана модерно киберсигурност, те трябва да се разглеждат като цяло. Там съществува един баланс, който е между сигурност, пари и функционалност и трябва да се намери баланс между тези три неща. В интерес на истината, всички, които се занимават с информационни технологии знаят, че абсолютна сигурност не съществува. Въпросът е какво правим, когато се случи дадено събитие, как реагираме, доколко сме подготвени да се преборим със съответната заплаха и какви алтернативни пътища за комуникация имаме“, каза доцент Спасов.

Ако стават някакви фалшификации на резултатите от изборите, те се случват на хартия преди да стигнат до „Информационно обслужване“, твърди той.

„Каквото и да си говорим, в информационните технологии остава следа, която един независим одит може да проследи и може да се види дали са направени фалшификации или неправилно въведени данни и така нататък. Хора въвеждат данни, може да се допусне грешка, но обикновено данните се проверяват многократно. Шансът да остане грешка е много малка и не вярвам, че служителите или ръководството на „Информационно обслужване“ биха си позволили да фалшифицират избори. Защото помислете си за репутацията - ако това се разкрие, с фирмата е приключено, и с тяхната кариера като IT специалисти също е приключено“, коментира доцент Камен Спасов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08