Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България се включва в Европейската нощ на учените за 13-а поредна година

| обновено на 27.09.19 в 10:50

За 13-а поредна година България се включва в Европейската нощ на учените. Инициативата, финансирана от Европейската комисия, се провежда в последния петък на месец септември в около 300 града на Стария континент.

Целта е да се предизвика широк обществен интерес към ролята на учените за развитието на обществото. У нас университетите и научните институти ще отворят врати с организирани събития от 18 до 22 часа.

150 събития на 52 места в 13 града на страната и очаквани 50 хиляди посетители - така накратко изглежда 13-о издание на Нощта на учените у нас. Официалното й откриване е от 18.30 ч. в ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Акцент в програмата тази година е привличането на младите хора към науката. По тази причина от 14 до 18 часа в Алма Матер ще има разположени ателиета и практически работилници за деца, чрез които те ще могат да се докоснат до вълнуващия свят на учените. Във Физическия факултет пък ще бъде проведено виртуално посещение на големия адронен колайдер в Церн.

Програмата на Нощта на учените 2019 включва още изложби за значението на науката в ежедневието, срещи и дискусии с български учени, прожекции на филми за тях, кабинети по любопитство, панаири на знанието, музикални и поетични изпълнения.

В предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" доц. Елисавета Гурова от Софийския университет посочи, че целевата аудитория са децата:

"Имаме нужда да привличаме млади таланти в науката. Има застаряване на преподавателския състав. Трябва да постигнем устойчивост и да формираме бъдещите иноватори и изследователи. Това трябва да започне от ранна възраст. Целева аудитория са и учителите, защото те могат да "запалят" децата".

Над 150 деца от страната са участвали със свои проекти в конкурса "Пътешествие във времето", каза доц. Гурова и добави, че днес финалистите ще представят проектите си и ще се състои официалното награждаване. 

Тазгодишната тема на Нощта на учените е "Учените в мрежовото общество". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: Капиталовата програма на общините да се намали с 37 млн. лв.

Проектът за изменения в капиталовата програма за общините в Бюджет 2024 година е внесен в Народното събрание, показа справка на БНР. С предложените промени общо проектите на общините достигат 2885, а размерът на инвестиционната програма надхвърля седем милиарда лева. Периодът на осъществяването ѝ е до 2026 година, Тази година..

публикувано на 19.09.24 в 12:42

Валери Вълков се закле като депутат на мястото на Екатерина Захариева

Валери Вълков положи клетва пред Народното събрание и встъпи в длъжност като народен представител. Валери Вълков заема мястото на Екатерина Захариева. По-рано днес Народното събрание гласува единодушно за оставката ѝ като депутат от ГЕРБ-СДС. Тя бе приета от..

публикувано на 19.09.24 в 12:17

Фирмата, свързвана с експлодиралите пейджъри, няма офис в София

Фирмата, посочена в медийни публикации като участник в доставката на избухналите в Ливан пейджъри, няма офис в София. Това установи проверка на БНР. На адреса, посочен за контакт на столичния булевард "Витоша", има апартаменти, които се отдават под наем през платформа в интернет и няколко офиса. Борисов призова ДАНС и кабинета да..

публикувано на 19.09.24 в 12:14
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

Георги Еленков: Закон за чуждестранните агенти ще се ползва избирателно срещу граждански организации

Над 160 граждански организации у нас отправиха отворено писмо до европейски партии относно новите текстове в Закона за предучилищното и училищно образование и т.нар. закон за чуждестранните агенти. Над 160 граждански организации с отворено писмо до евроинституциите относно ЛГБТ закона за училищата       "МОН и МС не са инициатори на този..

публикувано на 19.09.24 в 11:44

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38