Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въвежда се видеонаблюдение в предприятията за изгаряне на твърдо гориво и биомаса

Ивелина Василева
Снимка: Личен архив

Промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух бяха приети на второ четене в Комисията по околна среда. Промените предвиждат строг контрол върху операторите на горивни инсталации на твърдо гориво и биомаса.

Необходимо е да се гарантира в максимална степен строг контрол и да не се допуска замърсяване, каза в интервю за "Хоризонт" Ивелина Василева, председател на Комисията по околна среда в Народното събрание.

"Ние, колегите от парламентарната група на ГЕРБ, подкрепени от колегите от групата на „Обединените патриоти“ внесохме предложения, с които налагаме строги изисквания - да бъде въведено задължително видеонаблюдение в операторите, които работят с изгаряне на твърдо гориво и биомаса. Това са така наречените големи и средни горивни инсталации. Изискването ни е да бъде въведено видеонаблюдение както на местата, където се внася горивото в технологичния процес, т.е. да се наблюдава технологичният процес, така и на местата, където се съхранява горивото", обясни Ивелина Василева в предаването „Хоризонт до обед“.

Видеонаблюдението е необходимо да бъде обезпечено така, че да има достъп от страна на контролните органи, Регионалните инспекции по околната среда и водите и общините, подчерта тя.

"Много хора се притесняват от това, че има нерегламентирано изгаряне на непозволено гориво. По този начин - чрез видеонаблюдението, освен това операторите ще бъдат задължени да съхраняват и записите в рамките на 6 месеца, за да има възможност и за последваща проверка, ако има някакви съмнения за нерегламентирана дейност. Така хората също ще имат достъп до тази информация", допълни Василева.

Ефективният контрол е ключът към недопускане на замърсяване на въздуха, категорична е тя и добави:

"Надявам се, че след тези промени, които предлагаме, наистина ще бъдат елиминирани практики, при които нерегламентирано да се изгарят отпадъци или горива, които не са позволени. Комплексните разрешителни и оценките за въздействие върху околната среда са инструментите, които гарантират, че не трябва да бъде допускано подобно нарушение. Ако то бъде допуснато, то тогава има механизми за налагане на глоби, санкции и те ще имат и дисциплиниращ ефект, т.е. никой да не си позволява подобна практика".

При енергийното оползотворяване на отпадъците има значителни ползи за околната среда, каза министърът на околната среда Нено Димов.

"Предотвратяват се замърсяване и риск за околната среда. Това оползотворяване има и своите икономически ползи - спестяват се значителни разходи за енергийни суровини, преки разходи, свързани с депонирането на отпадъци, в това число заплащане на такси и отчисления, разходи за последващи рекултивации на депата. Важна екологична полза при изгарянето на горивата от отпадъци е свързана с намаляването на основното замърсяване на въздуха. Резултатите от периодични лабораторни анализи показват, че като цяло емисионният фактор на парникови газове е близък до този на природния газ и доста по-малък от този на въглищата. Иначе казано използването на RDF като гориво вместо въглища води до намаляване на емисиите на парниковите газове от инсталациите, което е основна цел на екологичната европейска политика", каза министърът на околната среда Нено  Димов.

В най-новото законодателство на Европейския съюз към 2035 година са заложени амбициозни цели за 65% рециклиране на битовите отпадъци и ограничаване на тяхното депониране до 10%.

"Ясно се вижда, че най-малко 25% от общото количество битови отпадъци следва да бъдат изгаряни, в противен случай целта от 10% депониране е немислимо да бъде постигната. От 2005 година досега от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда са издадени 8 броя комплексни разрешителни за извършване на дейности по оползотворяване на RDF отпадъци", каза Нено Димов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41