Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се отрази фалитът на "Томас Кук" на българския туризъм

Снимка: ЕПА/БГНЕС


За специалистите в бранша фалитът на „Томас Кук“ беше предизвестен. От 2012 година, когато „Томас Кук“ беше един от спонсорите на Олимпиадата в Лондон, започват проблемите на тази група. „Томас груп“ е огромна икономическа група, която включва в себе си както най- известната туроператорска марка „Томас Кук“, така и 4 авиокомпании, към днешна с флот от над 115 самолета, множество оператори и хотели, туроператорски и турагентски мрежи. Групата изпитва затруднения от последните пет-шест години и систематично трупа задължения.

Това каза за БНР Байко Байков от Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори. Той заяви, че това е „един изключително неприятен фалит, който има и своето доста сериозно изражение като ефект в България“:

„Много неприятно ще пострадат наши колеги – хотелиери, може би около 60 хотела, които са натрупали задължения от „Томас Кук“ към тях. Самата сума се предполага, че е в рамките на около 100 милиона лева. Това е първият ефект от доминото ефекти. На второ, място този фалит ще доведе до преструктуриране на британския пазар, на германския…“.

Очакванията са, че туроператорите в тези два пазара няма да могат в достатъчна степен да заместят капацитетите, реализирани от „Томас Кук“ у нас. Досега от фалиралата компания са осигурявали годишно по около 300 000 туристи към България, обясни Байков в предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“.

„Този огромен брой туристи трябва да бъде достатъчно навреме компенсиран, което не е лесно, тъй като моментът, в който този фалит беше обявен, е малко след като вече са завършени едва ли не и преговорите, договорите за следващата година. В екстрен порядък е необходимо всичко да се направи“.

Туризмът дава около 22% от БВП на България, коментира бившият заместник-министър на икономиката Милен Керемедчиев. Според него е „много трудно да се говори за намеса на държавата, когато става въпрос за изцяло бизнес взаимоотношения“, но изоставените туристи са хуманитарен проблем:

„Най-важно е да се обединят всички сили, за да могат тези туристи да се приберат по родните места. От друга страна, компенсации, директни, едва ли би могло да има от гледна точка на финансово изражение. По-скоро аз го виждам като държавна подкрепа от гледна точка на повишаване на броя на туристи от други дестинации, привличане на повече туристи в определени хотели, които са в момента затормозени…“.

От години се говори за данъчни облекчения в различни сфери, но Министерството на финансите е „изключително консервативно“ и това е малко вероятно да се случи. Според Керемедчиев такова не се и налага. Според Керемедчиев, Великобритания е допуснала фалита заради очакваните огромни разходи покрай Брекзит, докато Германия е спасила дъщерното си дружество, защото там организираният туризъм е много развит:

„Разликата между Великобритания и Германия е огромна. Във Великобритания говорим за милиарди, а в Германия говорим за милиони. Явно е много по-лесно да се запуши една по-малка побойна, отколкото да се напълни една бездънна яма“.

Байков обаче допълни, че британското правителство не е осъществило спасителна операция в Томас Кук, защото най-големият капитал в мултинационалното акционерно дружество всъщност е германски.

„В този смисъл съвсем прагматично е решението на всички страни в този проблем“.

Байков също е скептичен за необходимостта от данъчни облекчения в сектора:

„Тези стимули биха попаднали извън нормалната икономическа логика - да се подпомагат тези, които са направили грешка в своето икономическо поведение. Не е логично по този начин да се води един бизнес - да подчиниш цялата си дейност на бизнес отношения, които са поставени под риск от години наред и да очакваш след това някои трети да ти съдейства. Подобни стимули биха могли да имат единствено ефект, само ако са на национално ниво и са насочени към създаването на по-устойчив модел на българския туризъм…. Нека не забравяме, че ДДС именно в хотелиерството е силно редуциран, което е една много много сериозна предпоставка за развитието на бизнеса. В тази връзка, някой апели - да се предприемат кампании за субсидиране на чартърите на големи туроператори - отново наливат вода в същия проблем - създаваме предпоставки за развитието на един и същ модел, а не търсим алтернатива…“.

Керемедчиев е категоричен, че субсидирането на който и да е сектор в европейска икономика противоречи на европейската практика Той коментира и утвърждаването на Кристалина Георгиева за управляващ директор на Международния валутен фонд:

„Това всъщност не е българска кандидатура, това е европейска кандидатура. Ние не би трябвало да си преписваме заслугите за това, че госпожа Георгиева зае този висок пост. Тя го зае, защото наистина нейните качества са безспорни. Това също е и реверанс към източноевропейските държави, защото, ако си спомняте, по време на разпределението на повеселите, Източна Европа беше една от най-потърпевшите“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации

Без дебат, със 137 гласа "за" и само 3-ма въздържали се (от Величие) депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации. Измененията предвиждат автоматично признаване на професионалната квалификация на медицински сестри, преминали обучение в Румъния по специална програма за повишаване на квалификацията.  В..

публикувано на 25.07.25 в 18:24

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..

публикувано на 25.07.25 в 17:48

ЕК намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи

Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..

публикувано на 25.07.25 в 17:40
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза с липса на вагони

Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия

Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..

публикувано на 25.07.25 в 16:26

Постъпилили са 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за работа при високи температури

От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..

публикувано на 25.07.25 в 16:14

На 1 юли МС е изпратил на Радев предложение за нов председател на ДАНС

Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.  На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...

публикувано на 25.07.25 в 16:00