Това каза за БНР Байко Байков от Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори. Той заяви, че това е „един изключително неприятен фалит, който има и своето доста сериозно изражение като ефект в България“:
„Много неприятно ще пострадат наши колеги – хотелиери, може би около 60 хотела, които са натрупали задължения от „Томас Кук“ към тях. Самата сума се предполага, че е в рамките на около 100 милиона лева. Това е първият ефект от доминото ефекти. На второ, място този фалит ще доведе до преструктуриране на британския пазар, на германския…“.
Очакванията са, че туроператорите в тези два пазара няма да могат в достатъчна степен да заместят капацитетите, реализирани от „Томас Кук“ у нас. Досега от фалиралата компания са осигурявали годишно по около 300 000 туристи към България, обясни Байков в предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“.
„Този огромен брой туристи трябва да бъде достатъчно навреме компенсиран, което не е лесно, тъй като моментът, в който този фалит беше обявен, е малко след като вече са завършени едва ли не и преговорите, договорите за следващата година. В екстрен порядък е необходимо всичко да се направи“.
Туризмът дава около 22% от БВП на България, коментира бившият заместник-министър на икономиката Милен Керемедчиев. Според него е „много трудно да се говори за намеса на държавата, когато става въпрос за изцяло бизнес взаимоотношения“, но изоставените туристи са хуманитарен проблем:
„Най-важно е да се обединят всички сили, за да могат тези туристи да се приберат по родните места. От друга страна, компенсации, директни, едва ли би могло да има от гледна точка на финансово изражение. По-скоро аз го виждам като държавна подкрепа от гледна точка на повишаване на броя на туристи от други дестинации, привличане на повече туристи в определени хотели, които са в момента затормозени…“.
От години се говори за данъчни облекчения в различни сфери, но Министерството на финансите е „изключително консервативно“ и това е малко вероятно да се случи. Според Керемедчиев такова не се и налага. Според Керемедчиев, Великобритания е допуснала фалита заради очакваните огромни разходи покрай Брекзит, докато Германия е спасила дъщерното си дружество, защото там организираният туризъм е много развит:
„Разликата между Великобритания и Германия е огромна. Във Великобритания говорим за милиарди, а в Германия говорим за милиони. Явно е много по-лесно да се запуши една по-малка побойна, отколкото да се напълни една бездънна яма“.
Байков обаче допълни, че британското правителство не е осъществило спасителна операция в Томас Кук, защото най-големият капитал в мултинационалното акционерно дружество всъщност е германски.
„В този смисъл съвсем прагматично е решението на всички страни в този проблем“.
Байков също е скептичен за необходимостта от данъчни облекчения в сектора:
„Тези стимули биха попаднали извън нормалната икономическа логика - да се подпомагат тези, които са направили грешка в своето икономическо поведение. Не е логично по този начин да се води един бизнес - да подчиниш цялата си дейност на бизнес отношения, които са поставени под риск от години наред и да очакваш след това някои трети да ти съдейства. Подобни стимули биха могли да имат единствено ефект, само ако са на национално ниво и са насочени към създаването на по-устойчив модел на българския туризъм…. Нека не забравяме, че ДДС именно в хотелиерството е силно редуциран, което е една много много сериозна предпоставка за развитието на бизнеса. В тази връзка, някой апели - да се предприемат кампании за субсидиране на чартърите на големи туроператори - отново наливат вода в същия проблем - създаваме предпоставки за развитието на един и същ модел, а не търсим алтернатива…“.
Керемедчиев е категоричен, че субсидирането на който и да е сектор в европейска икономика противоречи на европейската практика Той коментира и утвърждаването на Кристалина Георгиева за управляващ директор на Международния валутен фонд:
„Това всъщност не е българска кандидатура, това е европейска кандидатура. Ние не би трябвало да си преписваме заслугите за това, че госпожа Георгиева зае този висок пост. Тя го зае, защото наистина нейните качества са безспорни. Това също е и реверанс към източноевропейските държави, защото, ако си спомняте, по време на разпределението на повеселите, Източна Европа беше една от най-потърпевшите“.
"Трябва да се върви към заздравяване на климата в ЕС и когато разговаря с мощни страни като САЩ и Китай, да го прави с един глас". Това заяви пред БНР Пламен Тончев, ръководител на отдел "Азия" в Института за междунородни икономически отношения в Атина. На 24 юли в Пекин се проведе среща на върха ЕС-Китай, на която бяха отбелязани 50 години..
Родова среща правят в берковското село Балювица. Традицията се спазва от години и на нея идват хора от страната и чужбина. Родовата среща винаги е в последната събота на юли. В малкото берковско селце живеят 30-тина души, но в този ден центърът се изпълва с хора от близо и далеч, разказва кметският наместник Анелия Ангелова.
"Войната не е бизнес" - това пишеше на един от плакатите по време на протестите в Киев срещу посегателството на президента Володимир Зеленски срещу независимите антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро НАБУ и Специализираната прокуратура САПО. Който в Украйна се бие на фронта, който нощ след нощ прекарва в бомбоубежище и..
Златна треска за оръжейните компании настана в Европа. Особено добре видно е това в миролюбива Германия, където на производителите на оръжия продължава да се гледа с недоверие, дори с укор. Но рецесията, от която Федералната република мъчително се опитва да излезе, и обратът в европейската политика от разоръжаване и мирно съвместно..
Прекратяването на войната на Русия в Украйна е ключов въпрос в разговорите на американския президент Доналд Тръмп с ЕС и Обединеното кралство, твърдят източници, цитирани от Гардиън. Американският президент е в Шотландия, където през следващите дни ще се срещне с британския премиер Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон..
Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение. Това обясни пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат и президент на Института за публична политика. "Ако се вгледаме, ще видим една обща тръмпистка платформа, която ентусиазира тези националистически сили в Европа, но заедно с това ще видим и много разлики. Това, което се..
Трявна е домакин на националния събор на Лада клуб България. Близо 60 автомобила с емблематичната от времето на соца марка ще бъдат показани в рамките на изложението, след официалното откриване днес в 11 часа. Различни модели автомобили с марка "Лада", притежание на колекционери от цялата страна, ще бъдат подредени за изложението по пешеходната..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това..