Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ал. Кьосев: Първата еманципация е еманципация на знанието

Професор Александър Кьосев
Снимка: mediapool.bg

"Идеята за модерна демокрация носи идеята за просвещение в самата себе си. Първата еманципация е еманципация на знанието". Това каза пред БНР професор Александър Кьосев, преподавател по история на модерната европейска култура в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Тя е еманципация на човека да живее в истина, а не да живее в митологии. И едва тогава той може да прояви истинска демократична воля, да стане част от едно демократично цяло, от една нация, да стане част от една партия и да заеме някаква гражданска и политическа позиция", допълни Александър Кьосев. 

Светът се ядоса

"Вероятно усещането за несправедливост е толкова с високо ниво в душите на много хора, че те са престанали да слушат внимателни, аналитични, прецизни, изчисления и разсъждения. Всичко това им изглежда ненужно, то е лицемерие, а истината за гневните е очевидна и тя е изразена във викове, тя е изразена в емоционални изблици. Именно на този справедлив фон се ражда несправедливата култура на постистината, митологиите и всички онези заблуди, манипулации, за които говорим".

Разликата между академична свобода и университетска автономия

"Университетската автономия означава, че университетите са независими от въздействието на държавата и от външни граждански, политически субекти. Те са самостоятелни академични вселени и имат собствена администрация и тази администрация се определя отвътре - от Академичния съвет. Това означава университетска автономия".

Академичната свобода - както са я формулирали философите на просвещението

"Академична свобода означава, че всеки студент може да посещава тези лекции, които той намери за нужно, а пък всеки преподавател може да преподава неща, които той сметне за нужно, и учебният план се определя от самия преподавател. И най-важното, когато преподаватели и студенти са заедно на лекции и на упражнение, те са заедно в името на истината и те заедно търсят истината. При търсенето на истината заедно всички са равни и там йерархиите отпадат и там всички могат да бъдат в равноправна полемика", каза професор Александър Кьосев. 

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32