Първата денонощна библиотека в София StudyHub отваря врати в Студентския град на 1-ви октомври - в деня на откриването на академичната година. Идеята на създателите е това да е едновременно споделено пространство за учене и модерна денонощна библиотека.
Преди две години започват усилията по този проект. Библиотеката е по идея на Мартина Георгиева и Цветомира Гяурова. Освен рафтовете с книги, има компютри, места за отдих и провеждане на семинари. Библиотеката Studyhub се намира на улица „Академик Жак Натан“ № 10 в Студентския град.
„В началото се свързахме с университетите, но там не се получиха нещата да вземем място, затова решихме да вземем частен имот, като много хора се включиха с това да ни помогнат, както със сглобяването, така и с боядисването на помещението, с изрисуването му. Бяхме направили акция един ден, в която около 12-13 човека взеха участие и в момента стените ни са украсени с тяхното творчество“, разказа Цветомира Гяурова.
Достъпът е чрез абонаментна карта
Картата за достъп се купува, като може да бъде еднодневна, месечна – дневна (08-17 ч.), нощна (17-08 ч.) и денонощна, както и семестриална.
„След това можеш по всяко време да дойдеш и да седнеш и да учиш, няма нужда в този момент да има някой на рецепция. Да, ще има от 9 до 18 часа човек, от когото можеш да си закупиш тази карта, но през другото време достъпът с нея е свободен“, обясни Цветомира Гяурова.
С приходите от закупените карти и събитията, които ще се организират, се плаща наемът на помещението.
„Ще има всякакви събития, даже вече имаме запазени няколко дати за след първи октомври, откриването днес. Първото ни събитие беше миналият петък, като тогава беше представянето на нова, която е свързана точно със Студентския град“, каза Цветомира Гяурова.
Първите посетители
Първите посетители пристигнаха тази сутрин, но интерес има още от преди месец и половина, когато преди началото на академичната година са пуснати в продажба картите.
„Имаме над 15 закупени такива, така че се надяваме сега вече и след началото да се увеличи още интереса от студентите“, каза Мартина Георгиева.
Каква литература ще може да се ползва?
"Относно книгите, в момента, тъй като бяхме направили акция, която все още тече, за събиране на всякакъв вид литература - както академична, така и художествена, в момента имаме над 350 заглавия в библиотеката. Относно дигитализацията, това вече е бъдещ проект, който ще развиваме след като отворим днес. Относно това дали е било трудно - да, беше трудно, няма как да се отрече. Това е проект, който е вече на почти две години и минахме през много неща, но честно казано екипът, който се събрахме, през цялото време бяхме мотивирани да го направим", обясни Цветомира Гяурова.
StudyHub е с денонощен достъп и без почивен ден, с адаптирана среда за хора в неравностойно положение и с постоянно дистанционно видеонаблюдение за сигурност.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..