Българската академия на науките чества днес 150 години от основаването си. Най-голямата научна организация у нас е правоприемник на учреденото на 12-и октомври 1869 година в румънския град Браила Българско книжовно дружество.
Тържествата започнаха тази сутрин с изложба на Моста на влюбените на НДК. Тя разкрива разнообразието от постижения на българските учени в различни области - от природните и технологичните до хуманитарните и социалните науки, обясни председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски:
"Широката общественост в България да разбере ползата от науката, защото без наука няма добро образование, здравеопазване, няма национална сигурност, конкурентноспособна икономика".
По повод годишнината в научните институти се организират Дни на отворените врати. Броят на учените в академията днес надхвърля 2500 души.
На тържествена церемония в Националния археологически музей просветният министър Красимир Вълчев награди 41 млади учени от БАН, които бяха отличени за своя изследователски принос.
Миграцията на млади хора е най-голямата загуба на национален ресурс, отбеляза той по време на церемонията:
"Признавам, че се отнасям с известна завист към работата на учените, защото тя е работата, която е подчинена на любопитството, която те кара да се чувстваш щастлив. Но това не е достатъчно! Трябва да подкрепим в по-голяма степен системата научните изследвания, особено младите учени, освен с финансови средства, те да се чувстват по-пълноценни".
Председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски също изтъкна:
"Те са просто изключително ценен капитал за България и те могат само да допринесат със своята работа за просперитета на българското общество. Трябва да ги запазим".
Финансирането - основен проблем
Финансирането на научните изследвания е основен проблем, каза в интервю за предаването „12+3“ председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски:
„Голяма част от изследванията, които се правят, имат нужда от съвременна инфраструктура, която е скъпа. Освен това тя после изисква поддръжка. За да се извършват някакви изследвания, са необходими определени материали, които също са скъпи. От друга страна е факторът заплащане на труда на учените“.
Той подчерта, че началната средна заплата в БАН е ниска – от порядъка на 800 лв.: "Към нея се добавят докторските и прослуженото време. Базовите заплати не са високи. Има доста колеги, които работят по допълнителни проекти, откъдето е възможно да се повиши възнаграждението, но те са с определен период на действие“.
По думите му обаче в последните 2 години има подобрение в това отношение:
„2018 г. беше първата година, в която имаме по-голям бюджет от 2009 г. 10 години имаше недофинансиране, което се отрази на БАН и в голяма степен демотивираше учените. Сега тенденцията се е обърнала. Усещаме разбиране от институциите, но това трябва да продължи със същите темпове“.
БАН иска 20% увеличение на заплащането на труда
БАН предлага трудът на учените да се обвърже със средната заплата, но засега няма индикации това да се случи. Затова в момента се борим за солидно увеличение по отношение на процентите, за да може трудът на учения също да бъде адекватно заплатен, каза акад. Ревалски и уточни:
„Смятаме, че най-малко едно 20% би трябва да е увеличението на труда, за да се обере недофинансирането през годините“.
Акад. Ревалски посочи като най-голямо предизвикателство пред Академията да запази хората си и да привлече и задържи младите. По думите му след 5-6 години БАН ще загуби около 700 – 800 учени по чисто биологически причини.
Поредица от специални събития за годишнината
По повод годишнината БНБ пусна в обръщение сребърна възпоменателна монета. Предстои валидирането на пощенска марка и провеждането на поредица от специални събития, сред които са дни на отворените врати в институтите на Академията, научни конференции, семинари.
Кулминацията е тържествен концерт спектакъл, който ще се състои на 12-и октомври в зала 1 на НДК. На тази дата музеите и ботаническата градина на БАН ще бъдат с вход свободен за посетителите.
По повод годишнината в студиото на предаването „Преди всички“ гостуваха д-р Янко Николов от Института по астрономия и гл. асистент д-р Петя Илиева – Тричкова от Института за изследване на обществата и знанието.
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
Лидерът на крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) Херберт Кикъл снощи заяви, че партията му не иска страната да напусне Европейския съюз, но призова да бъде сложен край на „климатичния комунизъм“ на Брюксел, предаде ДПА. Кикъл, който през идните седмици вероятно ще стане първият крайнодесен канцлер на Австрия след Втората..
TikTok прекъсна достъпа на потребителите си в САЩ, след като не бяха предприети никакви действия малко преди националната забрана да влезе в сила. Следващият президент на страната Доналд Тръмп заяви пред Ен Би Си нюз, че "най-вероятно" ще даде на TikTok 90-дневна отсрочка , след като встъпи в длъжност. "В САЩ е приет закон за забрана на..
Заради прогнозата за мъгла и мръсен въздух над София днес и в понеделник отново ще бъде в сила така нареченият Зелен билет на цена от 1 лев. С такъв билет ще може да се пътува цял ден в градския транспорт, но без нощните линии. С цел в града да се движат по-малко автомобили днес и в понеделник ще може да се паркира безплатно и в..
В 8.30 часа тази сутрин трябва да влезе в сила прекратяването на огъня между Израел и радикалната палестинската групировка "Хамас" в Ивицата Газа. Снощи израелският премиер предупреди, че примирието е временно и Израел си запазва правото да възобнови ударите в анклава. Премиерът Бенямин Нетаняху настоя Израел първо да получи списък на..
Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта...
За мнозина портокалите "Джафа" са спомен от детството им, като "най-вкусните цитрусови плодове в света". Сега в Яфо не се отглеждат портокали, но се възстановяват десетки "Домовете кладенци", в които са живеели семействата, които са ги отглеждали. Наистина под всеки от домовете има кладенец, нещо което е особено ценно в безводието на Яфо през две..
В Ловеч ще бъде изграден паметник на загиналите във войните. "Това са воини от състава на 34-ти Троянски пехотен полк. Има някои, които са служили в резервните полкове 54-ти и 56-ти.“ Инициативата за проекта и реализацията му е на сдружението "Войска чест и памет". От сдружението са направили проучване във военните архиви за откриване на..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..