В природен парк "Врачански Балкан", над гара Бов, преди две седмици бяха намерени на едно място три мъртви екземпляра от защитения вид белоглав лешояд, а след това още два. Вече е потвърдено, че птиците са погълнали фосфатна отрова. От години дирекцията на парка работи по различни, включително и международни проекти, за възстановяване на популацията на белоглавия лешояд, известен и като санитар на природата.
"Проблемът при нас възникна след един инцидент в Искърското дефиле, над гара Бов, бяха открити няколко мъртви птици в последствие установено, че става въпрос за три мъртви птици, а в съседство труп на теле и мъртва птица - скален орел. На другия ден беше проведено обследване на терена, като това се случи в рамките на една голяма комисия от всички компетентни и заинтересовани органи, да не ги изброявам и малко след това бяха открити още две мъртви птици пак в същи район“, каза Николай Ненчев, директор на природен парк "Врачански Балкан".Има сериозен конфликт между хищник, основно вълк-чакал и животновъди
"В случая в този район животновъд или животновъди, които отглеждат свободно на паша животни, предимно крави и телета, и борбата им с хищниците се заключава в поставяне на отровни примамки в мъртви трупове на животни. Те, разбира се, не са предназначени за лешоядите или за хищните птици като цяло, но факт е, че тези птици първи намират мъртвото животно и респективно първи са потърпевши от отровата, която е в трупа. Имаме резултати от пробите, действително се касае за отрова на фосфатна основа, т.е. наистина птиците са отровени".
Има сериозна щета върху популацията на белоглавите лешояди
Има много проекти и програми, финансирани от правителствени и неправителствени организации от Испания, Германия, Франция, Австрия, оперативни програми "Околна среда", програма на Европейския съюз "Лайф плюс", бюджетни средства на природните и националните паркове. В резултат на дългогодишните усилия белоглавият лешояд се завърна в скалите на Природен парк "Врачански Балкан", но след отравянето отново има заплаха за изчезване.
"По последни данни за пролетта на 2019-а година на територията на парка трайно задържани са около 70 птици, излюпени и отгледани 14 малки за 2019-а година. Те са много динамични тези птици и популацията им е много динамична, но можем да кажем, че средно около 60 до 70 птици са трайно задържани, като имаме всяка година минимум 10 малки ръст на популацията, което означава, че минимум с 13-14 гнездещи двойки всяка година нарастват. Що се касае до мъртвите птици, по мнение на експерти, но това е интерполация, те не са по-малко от 10-12 до 15, да не дава Господ, като ние до момента сме намерили само 5, но оттук нататък намирането на останалите мъртви лешояди е много труден процес. Създали сме всички необходими условия, надяваме се, че ще бъдем уведомявани за всяка мъртва птица, а и дай Боже да са по-малко", допълни Николай Ненчев.
Залагането на отровни примамки е тежко престъпление според Наказателния кодекс и се наказва с лишаване от свобода до 5 години и глоба до 20 000 лева.
Повече можете да чуете от звуковия файл."Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..