Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В природен парк "Врачански Балкан" възстановяват популацията на белоглавия лешояд

белоглав лешояд
Снимка: bg.wikipedia.org

В природен парк "Врачански Балкан", над гара Бов, преди две седмици бяха намерени на едно място три мъртви екземпляра от защитения вид белоглав лешояд, а след това още два. Вече е потвърдено, че птиците са погълнали фосфатна отрова. От години дирекцията на парка работи по различни, включително и международни проекти, за възстановяване на популацията на белоглавия лешояд, известен и като санитар на природата.

"Проблемът при нас възникна след един инцидент в Искърското дефиле, над гара Бов, бяха открити няколко мъртви птици в последствие установено, че става въпрос за три мъртви птици, а в съседство труп на теле и мъртва птица - скален орел. На другия ден беше проведено обследване на терена, като това се случи в рамките на една голяма комисия от всички компетентни и заинтересовани органи, да не ги изброявам и малко след това бяха открити още две мъртви птици пак в същи район“, каза Николай Ненчев, директор на природен парк "Врачански Балкан".
    

Има сериозен конфликт между хищник, основно вълк-чакал и животновъди

"В случая в този район животновъд или животновъди, които отглеждат свободно на паша животни, предимно крави и телета, и борбата им с хищниците се заключава в поставяне на отровни примамки в мъртви трупове на животни. Те, разбира се, не са предназначени за лешоядите или за хищните птици като цяло, но факт е, че тези птици първи намират мъртвото животно и респективно първи са потърпевши от отровата, която е в трупа. Имаме резултати от пробите, действително се касае за отрова на фосфатна основа, т.е. наистина птиците са отровени".

Има сериозна щета върху популацията на белоглавите лешояди

Има много проекти и програми, финансирани от правителствени и неправителствени организации от Испания, Германия, Франция, Австрия, оперативни програми "Околна среда", програма на Европейския съюз "Лайф плюс", бюджетни средства на природните и националните паркове. В резултат на дългогодишните усилия белоглавият лешояд  се завърна в скалите на Природен парк "Врачански Балкан", но след отравянето отново има заплаха за изчезване.

"По последни данни за пролетта на 2019-а година на територията на парка трайно задържани са около 70 птици, излюпени и отгледани 14 малки за 2019-а година. Те са много динамични тези птици и популацията им е много динамична, но можем да кажем, че средно около 60 до 70 птици са трайно задържани, като имаме всяка година минимум 10 малки ръст на популацията, което означава, че минимум с 13-14 гнездещи двойки всяка година нарастват. Що се касае до мъртвите птици, по мнение на експерти, но това е интерполация, те не са по-малко от 10-12 до 15, да не дава Господ, като ние до момента сме намерили само 5, но оттук нататък намирането на останалите мъртви лешояди е много труден процес. Създали сме всички необходими условия, надяваме се, че ще бъдем уведомявани за всяка мъртва птица, а и дай Боже да са по-малко", допълни Николай Ненчев.

Залагането на отровни примамки е тежко престъпление според Наказателния кодекс и се наказва с лишаване от свобода до 5 години и глоба до 20 000 лева.

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38