Съветът на ЕС прие нови правила за осигуряване на безопасна пътна инфраструктура в опит да намали броя на смъртните случаи и тежките наранявания по пътищата, което е стратегическа цел за съюза.
Предстои директивата да бъде публикувана в официален вестник на ЕС и да влезе в сила. След това държавите членки ще разполагат с две години, за да приемат национални разпоредби, с които да я приложат на практика.
Страната ни вече работи по директивата, увери Иван Петков от Агенцията за пътна безопасност. По думите му, у нас дори ще бъдат надградени предписанията на директивата.
„Не само ще направим цялостна оценка на пътната безопасност, но тя ще включва цялата пътна мрежа – както местни, така и републикански пътища.“
Досега цялостна инспекция на пътната ни мрежа не е правена
До момента подобна цялостна инспекция не е била правена в България, такава не е била изисквана в страните от ЕС, уточни Иван Петков. „Освен това се въвежда изискването за една проследимост на мерките, които произтичат от тези инспекции.“
Работи се по планиране на процеса, говорим за около 40 хиляди километра, допълни Петков.
Няма универсални критерии за пътна безопасност
Няма универсални критерии за пътна безопасност, отбеляза инж. Христо Славчев, експерт към Научно-техническия съюз по транспорта.
„Масово се говори „европейски критерии за пътна безопасност“. Няма такива критерии. Няма никъде разписани унифицирани критерии. Всички те са следствие от техническите характеристики и параметрите на съответния път, съответния клас път и съответните пътни участъци.“
В голяма степен нашите норми за пътна безопасност са взети от германските, каза още инж. Славчев.
Текат активни подготвителни действия за зимно поддържане на пътищата. Текущото ниво на подготовка е много добро, посочи още Иван Петков. „За момента не можем да изразим притеснения относно подготвителните действия за зимно поддържане.“
Двете мнения чуйте в звуковия файл.На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..