Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нобеловата награда за химия е за разработването на литиево-йонните батерии

Американците Джон Гудинаф и Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино спечелиха Нобеловата награда за химия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американецът Джон Гудинаф, роденият във Великобритания Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино бяха отличени с тазгодишната Нобелова награда за химия за разработването на литиево-йонните батерии. Тези леки и мощни батерии ни въведоха в свят, който може да се презарежда, отбелязаха от Нобеловия комитет.

"С разработката на лауреатите имаме достъп до техническа революция. Те имат широко приложение".

Така 97-годишният професор Гудинаф става най-възрастният нобелов лауреат в историята. Наградите ще бъдат връчени на церемония в Стокхолм на 10-и декември.

Тези зареждащи и мощни батерии сега се използват навсякъде - от мобилните телефони и лаптопите до електрическите автомобили. Те могат също да съхраняват значително количество слънчева и вятърна енергия и правят възможно избягването на изкопаемите горива, отбелязва БТА.

Литиево-йонните батерии са навсякъде в цял свят - за захранване на портативната електроника, която използваме в комуникациите, в работата, за да учим, слушаме музика или да търсим информация. Те също дадоха възможност да бъдат създадени електрическите автомобили и да бъде съхранявана енергия от възобновяеми източници.

Основите за създаването на литиево-йонните батерии полага Стенли Уитингам по време на петролната криза през 70-те години на миналия век. Той работи по разработването на методи, които могат да доведат до технологии за получаване на енергия без горива. Уитингам започва да изследва свръхпроводниците и открива изключително богат на енергия материал. Използва го за създаването на иновативен катод в литиевата батерия. Той е направен от титаниев дисулфид, който на молекулярно ниво има пространства, в които могат да влязат литиеви йони (да бъдат интеркалирани).

Анодът на батерията е частично от метален литий, който е с голяма способност да освобождава електрони. Така се получава батерия, която има огромен потенциал при малко повече от два волта. Металният литий обаче е реактивен и тази батерия експлодира лесно. Затова не е надеждна.

Джон Гудинаф прогнозира, че катодът ще е с по-голям потенциал, ако е от метален окис, вместо от метален сулфид. След систематични изследвания, той демонстрира през 1980 г., че кобалтовият окис с интеркалирани (вмъкнати) литиеви йони може да произведе цели четири волта. Това е важен пробив и позволява да бъдат създадени много по-мощни батерии.

С катода на Гудинаф като основа, Акира Йошино създава първата рентабилна литиево-йонна батерия през 1985 г. Вместо да използва реактивен литий в анода, той използва нефтен кокс - въглероден материал, който като кобалтовия окис в катода може да интеркалира литиеви йони.

Резултатът е лека и трайна батерия, която може да бъде зареждана стотици пъти, преди качествата й да започнат да се влошават.

Предимството на литиево-йонните батерии е, че не залагат на химически реакции, които разграждат електродите, а на литиеви йони, които се движат между анода и катода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова и президентът Румен Радев на форума

Президентът призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния

Президентът Румен Радев призова за освобождаване на съдебната система от политически и олигархични влияния. На форум на тема "Оттук накъде със съдебната власт?" държавният глава предупреди, че ако съдебната система продължи да бъде подложена на нерегламентирани външни влияния, няма как тя да изпълни основната си функция - бързо и справедливо правосъдие...

публикувано на 04.02.25 в 14:14

Спецакция на полицията в района на Женския пазар в София

Столичната полиция провежда специализирана операция в района на Женския пазар. Целта е пресичане на продажба на наркотици и други забранени стоки.  До момента няма информация за задържани. Полицейското присъствие в района  е засилено.

публикувано на 04.02.25 в 14:08

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далеч от Санторини

България е далеч, много е далеч от Санторини и за нас не е сеизмичен източник, прекалено далече е. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили, те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

96 души без трудов договор е установила Инспекцията по труда в Кюстендил

96 работещи без сключен трудов договор е установила Инспекцията по труда в Кюстендил. Санкцията според Кодекса на труда е от 1500 до 15 000 лева. 20 са съставените акта за забавено изплащане на трудовите възнаграждения във фирми и дружества. При направени 1261 проверки в региона инспекцията е установила 2064 нарушения, от които 1075..

публикувано на 04.02.25 в 14:05

Грипната епидемия във Великотърновска област се удължава до 11 февруари

Във Великотърновска област грипната епидемия се удължава до 11 февруари, включително. Заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания е по-висока от нивата, когато бяха обявени противоепидемичните мерки, показват данните на Регионалната здравна инспекция. Най-засегнати са децата до 4-годишна възраст, при които регистрираната..

публикувано на 04.02.25 в 14:01
Стефан Китанов, директор на

Около 60 български филма ще бъдат показани на "София Филм Фест"

Около 60 от филмите, които ще бъдат показани в рамките на тазгодишното издание на "София Филм Фест", ще са български. Това съобщи директорът на фестивала Стефан Китанов. Прожектирането на толкова много родна продукция се случва за първи път в рамките на фестивала. "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов - българското заглавие в..

публикувано на 04.02.25 в 13:56

Петър Москов: Спорът за бюджета е фалшив и накрая ще излезе, че виновно е еврото

Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р Петър Москов, лидер на партия КОД, част от коалиция "Синя България", и министър на здравеопазването от Реформаторския блок във второто правителство на Бойко Борисов (2014 - 2017 г.).  Той подчерта,..

публикувано на 04.02.25 в 13:47