Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академичен Бас фест 2019 привлича в София световни звезди на контрабаса

Роман Патколо


От 8 октомври до 23 ноември в София се провежда Академичен Бас фест под егидата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Проф. Петя Бъговска, продължител на школата на проф. Тодор Тошев, организира събитието всеки две години, а това издание е посветено на 100-годишнината от рождението на проф. Тошев.

Майсторски класове, концерти и конкурс за млади таланти ще съберат на едно място изтъкнати педагози и изпълнители, както и най-заинтригуваните млади таланти, изучаващи контрабас в България. На заключителния концерт ще прозвучат премиерно творби, специално написани от Станислава Стойчева.

Една от звездите на Бас фест 2019 е Роман Патколо от Словакия. За него вече са чували всички, които се интересуват от класическа музика, защото той е от онези феноменални изпълнители, чиито талант и майсторство не остават скрити задълго. Започва да свири на контрабас на 13-годишна възраст, на 15 вече има награди от конкурси, а обучението му преминава през Мюнхен, където е ученик на уважавания контрабасист, изследовател и педагог - проф. Клаус Трумпф. Сега, 37-годишен, Роман Патколо е прочут солист и камерен изпълнител, свири с много от най-известните елитни музиканти по света като Ане-Софи Мутер, Максим Венгеров, Даниил Трифонов и др. През 2018-а беше провъзгласен за един от „Инструменталистите на годината“ на наградите „Опус Класик“ в Германия (наследници на престижните „Ехо Класик“). Но той е и педагог - професор в Университета за музика в Базел и чест лектор в майсторски класове по целия свят. 

"Аз гледам на бъдещето на контрабаса много позитивно. Защото, благодарение на само няколко личности в целия свят - трима-четирима, една от които е и проф. Бъговска, нашият инструмент - контрабасът - преживява своя ренесанс и е поставен на много по-високо ниво в сравнение с миналото. Проф. Бъговска допринася за това със своето изкуство, със свиренето и педагогическата си дейност. На нея се дължи и много от организацията на събития и т.н. Тя е толкова активна, че аз не бих могъл да издържа на такова темпо. Не съм толкова силен като нея.

Когато бях на 15 срещнах за първи път госпожа Бъговска и тя ми даде урок. И това беше за мен най-голямото вдъхновение, защото тя ме учеше за музиката и за новите тенденции в свиренето на контрабас. Това беше много важно за мен. Сега откривам, че класът й в Музикалната академия в София наистина е много добър, много от студентите й имат успешна кариера - на много добри позиции в оркестрите."

Когато е на 6, Роман Патколо започва да свири на цигулка, но е цигулар само три месеца, след което предпочита да играе футбол. На 13 музиката се връща в живота му и с контрабаса любовта му вече е завинаги. Една от най-важните и вдъхновяващи фигури в живота му като музикант несъмнено е Ане-Софи Мутер, която не само забелязва неговия талант, но и го привлича като стипендиант на нейната фондация, която има за цел именно подкрепата на млади виртуози от цяла Европа. 

"Разбира се, дори само да съм с нея на една сцена е вече огромно вдъхновение. На нас, стипендиантите на нейната фондация, тя даде много възможности - не само със средства, но и с концерти. Без нея едва ли щяхме да имаме такова развитие в кариерата. Г-жа Мутер наистина ни помогна много. Заедно с нея аз направих четири премиери на чудесни композиции от Кшищоф Пендерецки, Себастиан Куриер, Андре Превен и Волфганг Рим. Превен ни посвети Двоен концерт - мащабно произведение в 4 части с оркестър. Създаде и Нонет за два квартета и контрабас. Съвсем скоро, към края на октомври, заминаваме отново на турне с Ане-Софи Мутер в Южна Америка. От композиторите най-близък до сърцето ми беше Андре Превен, затова за мен е чест, че бях поканен да участвам в концерт в негова памет, който предстои, организиран също от Ане-Софи Мутер.

За Бас фест 2019 и за програмата, избрана от Роман Патколо за концертите му в София на 11 октомври и в Пловдив на 12 октомври, в рамките на "Дни на музиката в Балабановата къща", чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21