На 10 октомври в романтичния, построен през 1730 г. бароков замък "Schloss Hunyadi - Maria Enzersdorf“ в близост до Виена ще се състои концерт, в който централно участие има утвърдената в Австрия българска композиторка и пианистка Цвета Димитрова. Талантливата млада музикантка ще се изяви не само като инструменталист в клавирния съпровод на вечерта, но и като автор – в концерта ще бъдат изпълнени две нейни ефектни композиции: "Прелюд-фантазия в стил Рахманинов" за соло пиано и пиесата “Зимна фантазия“ за фагот и пиано, в която солистка ще бъде най-добрата фаготистка в Австрия в момента Софи Дерво. В останалата част от програмата са включени произведения от Георг Филип Телеман, Едвард Григ, Анри Дютийо, Александре Тансман и Камий Сен-Санс, а мото на концертната вечер е “Едно музикално пътешествие от барока до съвремието“.
Цвета Димитрова е едно от българските имена, заели през последните години респектиращо място на класическата сцена на австрийската музикална култура. Нейната творческа биография впечатлява с множество престижни отличия. Тя е завършила композиция в Националната музкикална академия в София при проф. Александър Текелиев, след което продължава своето обучение в Австрия при проф. Ерих Урбанер в Университета за музика и изпълнителски изкуства. Още през първия семестър Цвета Димитрова получава наградата на Министерството на културата на Австрия като студент-композитор. Това признание ѝ дава увереност, че нейната музика ще бъде разбрана и изпълнявана. По-късно печели престижни стипендии от австрийски, японски и швейцарски фондации. През 2003 г. австрийският президент Томас Клестил ѝ връчва наградата “THEODOR- KÖRNER-FONDS-Förderungspreis“ за нейното произведение “Играта на хамелеоните“ за ударни инструменти и пиано. През 2008 г. получава наградата на град Виена “Förderungspreis der Stadt Wien für Musik“, а през 2015 г. - награда на клавирния конкурс на Фондацията “Рахманинов“ в Германия за своето произведение “Прелюд-фантазия в стил Рахманинов". През 2017 и 2018 г. на Цвета Димитрова са присъдени специални държавни награди-стипендии от Bundeskanzleramt, Österreich, за написване на нови музикални произведения. Успехът на нейните творби й отрежда заслужен авторитет като съвременен композитор в Австрия.
В специално интервю за предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Цвета Димитрова разказва за своя предстоящ концерт, за вдъхновението като автор и творческото партньорство със Софи Дерво.
Младата френска инструменталистка Софи Дерво, която е соло-фаготистка на Виенската филхармония и прекрасен интерпретатор, също сподели свои размисли за спецификата да се изявяваш на камерна сцена, за предизвикателството да се изпълнява повече съвременна музика и необходимостта да се пишат нови творби за фагот, които да разширяват репертоара за този инструмент. Софи Дерво ще изпълни за втори път като солист произведението “Зимна фантазия“ от Цвета Димитрова и очаква българската композиторка да й посвети нова творба.
Чуйте интервютата с двете изпълнителки в звуковия файл.
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...