На 10 октомври в романтичния, построен през 1730 г. бароков замък "Schloss Hunyadi - Maria Enzersdorf“ в близост до Виена ще се състои концерт, в който централно участие има утвърдената в Австрия българска композиторка и пианистка Цвета Димитрова. Талантливата млада музикантка ще се изяви не само като инструменталист в клавирния съпровод на вечерта, но и като автор – в концерта ще бъдат изпълнени две нейни ефектни композиции: "Прелюд-фантазия в стил Рахманинов" за соло пиано и пиесата “Зимна фантазия“ за фагот и пиано, в която солистка ще бъде най-добрата фаготистка в Австрия в момента Софи Дерво. В останалата част от програмата са включени произведения от Георг Филип Телеман, Едвард Григ, Анри Дютийо, Александре Тансман и Камий Сен-Санс, а мото на концертната вечер е “Едно музикално пътешествие от барока до съвремието“.
Цвета Димитрова е едно от българските имена, заели през последните години респектиращо място на класическата сцена на австрийската музикална култура. Нейната творческа биография впечатлява с множество престижни отличия. Тя е завършила композиция в Националната музкикална академия в София при проф. Александър Текелиев, след което продължава своето обучение в Австрия при проф. Ерих Урбанер в Университета за музика и изпълнителски изкуства. Още през първия семестър Цвета Димитрова получава наградата на Министерството на културата на Австрия като студент-композитор. Това признание ѝ дава увереност, че нейната музика ще бъде разбрана и изпълнявана. По-късно печели престижни стипендии от австрийски, японски и швейцарски фондации. През 2003 г. австрийският президент Томас Клестил ѝ връчва наградата “THEODOR- KÖRNER-FONDS-Förderungspreis“ за нейното произведение “Играта на хамелеоните“ за ударни инструменти и пиано. През 2008 г. получава наградата на град Виена “Förderungspreis der Stadt Wien für Musik“, а през 2015 г. - награда на клавирния конкурс на Фондацията “Рахманинов“ в Германия за своето произведение “Прелюд-фантазия в стил Рахманинов". През 2017 и 2018 г. на Цвета Димитрова са присъдени специални държавни награди-стипендии от Bundeskanzleramt, Österreich, за написване на нови музикални произведения. Успехът на нейните творби й отрежда заслужен авторитет като съвременен композитор в Австрия.
В специално интервю за предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Цвета Димитрова разказва за своя предстоящ концерт, за вдъхновението като автор и творческото партньорство със Софи Дерво.
Младата френска инструменталистка Софи Дерво, която е соло-фаготистка на Виенската филхармония и прекрасен интерпретатор, също сподели свои размисли за спецификата да се изявяваш на камерна сцена, за предизвикателството да се изпълнява повече съвременна музика и необходимостта да се пишат нови творби за фагот, които да разширяват репертоара за този инструмент. Софи Дерво ще изпълни за втори път като солист произведението “Зимна фантазия“ от Цвета Димитрова и очаква българската композиторка да й посвети нова творба.
Чуйте интервютата с двете изпълнителки в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..