Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
След свалянето на Башар Асад в Сирия Израел продължава със сухопътните операции и въздушни удари в съседната му страна. Западните страни започнаха да установяват дипломатически връзки с новата власт в Сирия, водена от ислямистката групировка "Хаят Тахрир Ал-Шам". Според Сирийския център за наблюдение на човешките права Израел е нанесъл най-тежките за..
Европейската комисия изпрати 4 мотивирани становища до България, което е последна стъпка, преди да даде страната ни на Съда на ЕС. В едно от становищата, Комисията настоява България да прилага принципа "замърсителят плаща", според който първоначалният причинител на отпадъците трябва да поеме разходите за управлението им, в т.ч...
Вероятността е ниска да се приеме този проектобюджет, вероятно ще има промени. Някакъв огромен компромис ще се направи , прогнозира главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев в интервю пред БНР. "Реално, която и политическа сила да поеме властта, ще обере негативите на бюджета. И ако той се счупи, февруари ще има протести...
Европейската комисия дава България и Кипър на съд за това, че не са транспонирали правилно директивата за проверката за пропорционалност в националните законодателства. Тя задължава страните членки да извършват цялостна оценка на пропорционалността на всякакви нови регулирани професии, преди тя да бъде приета. Дадена професия е регулирана, ако за..
От парламентарните групи на БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" обявиха, че все още нямат определен час за срещите с преговорния екип на ГЕРБ-СДС за съставяне на правителство. Депутатът от БСП-Обединена левица Иван Иванов заяви, че, ако на преговорите се постигне съгласие за съставяне на кабинет, е възможно конгресът да бъде свикан..
Фериботната линия Русе-Гюргево и бъдещият трети мост на Дунав ще са част от военната инфраструктура на военния коридор "Юг-Север". Това посочва служебният министър Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата Мартин Димитров. В отговора си министърът припомня, че България се е ангажирала през международните формати за приоритетното..
"Трябва да се отговори на въпроса: "Каква ще е цената за влизане в едно правителство?" Не само тази, която ще плати БСП, както и дали тя ще си струва". Това заяви пред БНР Калоян Паргов, дългогодишен председател на БСП – София и член на Националния съвет на партията. "Вчера имахме Пленум на Националния съвет, на които дадохме мандат за..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...