Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
Все още има горящи огнища на пожара в Рила, въпреки падналия дъжд вчера. Въпреки това огънят не се разраства, казаха за БНР огнеборци, които са на терен. Осем пожарникари правят обход в района. В екипите са и двама работници на Държавно горско стопанство "Рилски манастир" и от природния парк. Пожарът е обхванал низово 200 дка гора и 600 дка..
Първа спокойна вечер в град Торе Пачеко в Югоизточна Испания след четири нощи, изпълнени с напрежение между имигрантската общност и крайнодесни групи. В града са разположени над 130 служители на Гражданската гвардия, които контролират входовете и изходите му. Целта на контролно-пропускателните пунктове е да идентифицират всички шофьори и да..
В коментар за подозрението на съпредседателя на "Да, България" Божидар Божанов, че има теч на информация от МВР към собствениците на разбитата нелегална фабрика за цигари, министър Митов категорично заяви, че разработката е изцяло на ГДБОП: "Патологиите на ПП-ДБ не знам как вече да ги коментирам. Те си имат някакви селски спорове с определени..
Асоциацията на прокурорите застана категорично зад прокурорите по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев. От съсловната организация предупредиха, че "преходът от институционална критика към персонална агресия създава опасен прецедент". По повод критиките към съдебния състав, който в петък през нощта остави за постоянно в ареста Коцев и..
Министърът на финансите Теменужка Петкова съобщи, че се очаква България и през юни да покрие критерия за инфлация в еврозоната. Тя отчете, че изтегления от страната ни нов дълг от 3,2 млрд. евро е при добри условия. България пое 3,2 млрд. евро нов външен дълг от международните пазари Тя подчерта, че финансовото министерство е пласирало..
Певицата Жана Бергендорф и 43-годишен мъж от Пловдив са задържани за 24 часа след скандал с таксиметров шофьор в "Слънчев бряг". Двамата са ползвали услугите на таксито като напълно безпричинно, слизайки от колата, заплашили шофьора с газов пистолет. Докато приятелят ѝ държал оръжието тя се опитала да отвори шофьорската врата, но била..
Европейската комисия ще предложи бюджет на ЕС в размер на 1,717 трилиона евро за периода 2028-2034 г., пише "Политико". Това означава, че следващата Многогодишна финансова рамка ще бъде с над 500 милиарда евро по-висока от настоящата. Предложението ще бъде огласено по-късно днес от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и еврокомисаря..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...