Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Самоубийствата в България намаляват

Снимка: medicalnews.bg

10 октомври е Световен ден на психичното здраве. Тази година той е посветен на превенцията на самоубийствата и преминава под мотото "40 секунди за действие". На всеки 40 секунди някой в света губи живота си при самоубийство. В България през последните години се очертава трайна тенденция към намаляване на самоубийствата.

Все повече млади хора се самоубиват

В световен мащаб само за половин век честотата на самоубийствата се е повишила с 60 на сто. Самоубийството заема десето място като причина за смърт. На всеки 3 секунди някой някъде по света посяга на живота си. Всяка година над 800 000 души умират при самоубийство, от тях 150 000 в европейските страни. Данните съобщи д-р Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация:

"Все по-голям е делът на младите хора, които се самоубиват. Повече от половината от глобалните самоубийства се случват преди навършване на 45 години. 95% от подрастващите, починали от самоубийство, са от страни с нисък и среден доход. Само 10 са от страните с високи доходи, като самоубийството е втората водеща причина за смърт при 15-20-годишните млади хора".

3 основни фактора

В развитите страни мъжете-самоубийци са 3 пъти повече от жените. Докато в държавите с ниски доходи съотношението е почти изравнено. 3 са основните рискови фактора, които могат да доведат до самоубийство:

"Хора, които живеят с проблеми на психичното здраве, като например депресия, хронична болка. Тя може да е соматична - болест, вредна злоупотреба например с алкохол, системна злоупотреба на наркотици, хора, които са изложени на конфликт, бедствие, насилие, травма, злоупотреба, загуба или изолация и хора, които са уязвими от дискриминация - това са бежанци, мигранти, сексуални малцинства, затворници".

Самоубийствата у нас намаляват

У нас през последните десетина години се наблюдава трайна тенденция към намаляване на самоубийствата, посочи д-р Владимир Ненков от Националния център за обществено здраве:

"Мястото на България, сравнена с другите държави - 3 пъти по-малко от Русия, два пъти по-малко от Япония и съизмеримо със САЩ. Тенденцията през последните години е стабилно намаляване както на опитите, така и на смъртността от самоубийства в цялата популация. Съотношението смърт към опити е 1 към 4, малко по-ниско е от световните данни. Според различни автори е между 6 и 25 опита на 1 реализиран".

Статистиката е много важна за набелязване на мерки и програми за превенция на самоубийствата. У нас се прилагат различни модели и програми с тази цел, посочи д-р Захари Зархов от Центъра за обществено здраве:

"Разработихме обучителни програми за работа с училищни психолози, педагогически съветници, логопеди, ресурсни учители за работа в училищата по темите тревожност -депресия, агресия и автоагресия и сексуално образование. На второ място са разработени модули, които успешно интервенирахме онлайн по темите тревожност и депресия, разпознаване на тревожност и депресия в общата практика, базирани онлайн на сайта на Центъра по обществено здраве и са предназначени за общопрактикуващите лекари, за социални работници, работещи с рискови групи и за психолози".

Важно е взаимодействието с медиите

От голямо значение е как самоубийствата се представят в публичното пространство. Затова е много важно взаимодействието с медиите, припомни Михаил Околийски:

"Да не съобщавате подробности около самите самоубийства, да не се влиза в детайли, да не се описва социодемографската ситуация на човека, който е направил опита за самоубийство, защото това често има репликиращ ефект, т.е. хората се идентифицират с човека и е доказала науката, че това води след себе си до други опити за самоубийство".

На страницата на Националния център по обществено здраве е публикуван наръчник с конкретни съвети към работещите в тази сфера.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

„Украйна не се страхува от Путин“, заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15

100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски"

У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски".  Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..

публикувано на 22.11.24 в 08:08
доц. Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентарната криза е заложена с поправките в Конституцията

Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право  във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..

публикувано на 22.11.24 в 07:59

Д-р Ирина Лазарова: Не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното

Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията.  Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..

публикувано на 22.11.24 в 07:56
Започва официалната програма от работната визитата на президента на България Румен Радев (на снимката) в Сингапур. Държавният глава откри бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании в Alexandra Point Townhall.

Президентът Румен Радев откри бизнес форум в Сингапур, където е на работно посещение

Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът в Сингапур, където  е на работно посещение,   при откриването на бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании. "Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и..

публикувано на 22.11.24 в 07:52