Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испанският автор Лоренсо Силва: Черпя вдъхновение от заобикалящия ме свят

Лоренсо Силва
Снимка: Личен архив
Кино-литературният фестивал CineLibri продължава с още испански вечери и две прожекции на филма "Последствията на гнева" по книгата на испанския писател Лоренсо Силва, който е и сценарист на лентата.
Едноименният роман „Слабостта на болшевика” изследва съвременното измерение на отчуждението, бе номиниран за една от най-престижните литературни награди в Испания „Надал“ и вече има статут на безспорна класика на съвременната испанска литература. 

Близо 10 години Лоренсо Силва.работи като адвокат, а успех в литературната кариера му носи поредица криминални романи, в които главната роля е полицейски детектив. В последната си криминална книга, която пише в съавторство със съпругата си, Лоренсо Силва вплита реални събития и използва темата за трафика на жени и проституцията. 
Кое е това, което в книгата казва с много думи, а в киното с малко?

"Адаптацията не беше лесна, защото в голямата си част книгата е монолог на главния герой. Можем с погледи и мълчанието на главните герои да установим, че те са самотни и че преживяват загуба - както на главния герой, така и с момичето, с което се запознава."

Любовта или отчуждението управлява света в днешния ден?

"В крайна сметка всички човешки същества са самотни по един или друг начин. Спомням си думите на един философ преди доста години, който бе казал: човек се ражда сам, мечтае сам и умира сам."

Лоренсо Силва споделя, че черпи вдъхновение от заобикалящия го свят.

"Често използвам събития и ги претворявам в метафори и алегории. Интересувам се от реалния живот, от човешките отношения и истината. Има много герои в тази история, които са вдъхновени от хора, с които съм се запознал в професионалния си път. Да, главният герой в „Слабостта на болшевика” е фикция, но познавам много като него, които имат успешна кариера, но вътрешно са празни".

Заедно с Антонио Онети е автор на телевизионен филм за последните дни на Франко.

"Това, което сме, е заради предците ни и миналото, което носим. Понякога дори не осъзнаваме това, което сме били и което сме. В момента, тема, която занимава много испанското общество, са останките на един генерал, починал преди близо 45 години. Все още няма консенсус за историческата ролята на Франко и неговата личност."

В последната си книга "Ако това е жена", която пише в съавторство със съпругата си Ноеми Трухийо, Лоренсо Силва повдига болезнения въпрос за трафика на жени и проституцията.

"Защото това е една тема, която е невидима за обществото, но присъства във всекидневието на всички и хиляди жени са част от нея. Тези жени, които са мигрантки от Африка, Латинска Америка, Европа, на практика са третирани като роби. Ако говорим за човешки права, можем да приемем, че това е едно общество, което живее със съзнанието, че се случва робство. За мен това е лицемерие. Всички знаем, че това се случва не само в Испания, но и в другите развити общества. Това е роман, който посочва тъмните петна на нашето общество, поставя под въпрос нашата слепота към системата, в която живеем. В книгата използваме реален случай на убийство на жена преди 15 години в Мадрид."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54