Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испанският автор Лоренсо Силва: Черпя вдъхновение от заобикалящия ме свят

Лоренсо Силва
Снимка: Личен архив
Кино-литературният фестивал CineLibri продължава с още испански вечери и две прожекции на филма "Последствията на гнева" по книгата на испанския писател Лоренсо Силва, който е и сценарист на лентата.
Едноименният роман „Слабостта на болшевика” изследва съвременното измерение на отчуждението, бе номиниран за една от най-престижните литературни награди в Испания „Надал“ и вече има статут на безспорна класика на съвременната испанска литература. 

Близо 10 години Лоренсо Силва.работи като адвокат, а успех в литературната кариера му носи поредица криминални романи, в които главната роля е полицейски детектив. В последната си криминална книга, която пише в съавторство със съпругата си, Лоренсо Силва вплита реални събития и използва темата за трафика на жени и проституцията. 
Кое е това, което в книгата казва с много думи, а в киното с малко?

"Адаптацията не беше лесна, защото в голямата си част книгата е монолог на главния герой. Можем с погледи и мълчанието на главните герои да установим, че те са самотни и че преживяват загуба - както на главния герой, така и с момичето, с което се запознава."

Любовта или отчуждението управлява света в днешния ден?

"В крайна сметка всички човешки същества са самотни по един или друг начин. Спомням си думите на един философ преди доста години, който бе казал: човек се ражда сам, мечтае сам и умира сам."

Лоренсо Силва споделя, че черпи вдъхновение от заобикалящия го свят.

"Често използвам събития и ги претворявам в метафори и алегории. Интересувам се от реалния живот, от човешките отношения и истината. Има много герои в тази история, които са вдъхновени от хора, с които съм се запознал в професионалния си път. Да, главният герой в „Слабостта на болшевика” е фикция, но познавам много като него, които имат успешна кариера, но вътрешно са празни".

Заедно с Антонио Онети е автор на телевизионен филм за последните дни на Франко.

"Това, което сме, е заради предците ни и миналото, което носим. Понякога дори не осъзнаваме това, което сме били и което сме. В момента, тема, която занимава много испанското общество, са останките на един генерал, починал преди близо 45 години. Все още няма консенсус за историческата ролята на Франко и неговата личност."

В последната си книга "Ако това е жена", която пише в съавторство със съпругата си Ноеми Трухийо, Лоренсо Силва повдига болезнения въпрос за трафика на жени и проституцията.

"Защото това е една тема, която е невидима за обществото, но присъства във всекидневието на всички и хиляди жени са част от нея. Тези жени, които са мигрантки от Африка, Латинска Америка, Европа, на практика са третирани като роби. Ако говорим за човешки права, можем да приемем, че това е едно общество, което живее със съзнанието, че се случва робство. За мен това е лицемерие. Всички знаем, че това се случва не само в Испания, но и в другите развити общества. Това е роман, който посочва тъмните петна на нашето общество, поставя под въпрос нашата слепота към системата, в която живеем. В книгата използваме реален случай на убийство на жена преди 15 години в Мадрид."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00