Президентът Румен Радев участва в Атина в 15-ата среща на върха на държавните глави на парламентарните републики от Европейския съюз. Тя е посветена на миграционния натиск към Европа и предизвикателствата пред икономическото развитие. Българският държавен глава представи позицията на страната ни за овладяване на мигрантския натиск и настоя за "споделена отговорност" към бежанците от всички европейски страни.
На форума в Атина българският президент Румен Радев изрази позиция и виждане за бъдещето на Европейския съюз. Според държавния глава Кохезионната политика на Европейския съюз остава приоритет за България и успехът й е в това да се преустанови миграцията на младите хора и те да намират перспектива у нас.
Президентът подчерта необходимостта да се преодолеят различията Изток - Запад в Европа.
По отношение на проблемите с мигрантската вълна позицията на президента Радев беше, че Европа се фокусира върху последствията и по-малко върху причините, довели до тази миграция и допълни:
"Постигнахме общо виждане България и Гърция да обединят своите усилия пред Европейския съюз за изработване на оперативен план, който да защитава външните сухоземни граници на Съюза в случай на рязко нарастване на мигрантския натиск с отговорности на всяка една държава".
Българският президент проведе среща и с премиера на Гърция Мицотакис, която премина в "изключително приятелска атмосфера", съобщават в коментари гръцките медии. Бяха обсъдени теми за търговския обмен между двете страни, съвместни енергийни проекти и туризъм.
България и Италия споделят обща позиция за необходимостта от усъвършенстване на европейската политика в областта на миграцията при предоставянето на убежище и за засилване на охраната на външните граници на ЕС. Това подчертаха българският президентит Румен Радев и италианският му колега Серджо Матарела, които разговаряха в Атина в рамките на 15-ата Среща на върха на парламентарните републики в Европейския съюз. Италия подкрепя присъединяването на България към Шенгенското пространство и работи за реализацията на този приоритет е заявил Матарела. Двамата държавни глави откроиха позитивната тенденция в двустранния стокообмен, който надхвърля 4.8 млрд. евро през 2018 г.
Очаква се тази вечер след приключване на срещата президентите да подпишат обща декларация по миграционна политика и икономическо развитие на Евросъюза.
Радев и ирландския му колега Майкъл Хигинс откроиха потенциала на информационните технологии и образователния обмен.
Президентите бяха единодушни, че годишен стокообмен от 240 млн. евро не отговаря на икономическия потенциал на България и Ирландия. Като особено перспективни сфери на двустранното партньорство бяха откроени информационните и комуникационните технологии, аутсорсингът, биотехнологиите, екологията и други.
"Ирландският обществен модел, изграден върху висококачествено образование, информационните технологии и иновациите с висока добавена стойност, е пример, който България желае да използва" е подчел президентът Радев.
Българският президент Руман Радев участва в двудневен форум в Атина. Това е 15-а среща на върха на държавните глави от европейските страни от групата "Арайолуш". "Срещата на президентите в Атина се провежда във важен и критичен момент за района..
Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите,..
С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и..
Държавният секретар на Ватикана свиква кардиналите и вярващи в 21 часа тази вечер на площад "Свети Петър" в Рим да се молят за здравето на Негово светейшество папа Франциск. Това съобщи в интервю пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик във..
Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10..
Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна..
"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации. Исканията им са за справедлив мир. Пред сградата има голямо множество хора, които..
Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.