"Конкретната цел най-вече е да популяризираме точно техния огромен труд, който полагат. Всичко, което те правят, че има огромен отзвук в света. На международните олимпиади, те са едни от най-добрите, България произвежда едни от най-силните национални отбори по природни науки", коментира Вълкан Горанов, един от организаторите на събитието Science bricks, което ще се състои на 19 октомври София Тех парк.
"И всичката тази работа, която те правят някак си минава между капките в отразяването в България, във вниманието на обществото към тяхната работа. А те дават наистина всичко от себе си. И нивото им, като излязат от България на състезанията, си проличава веднага. Тази година от всички международни олимпиади повече от 90% от олимпийците, които отидоха на най-силното състезание за годината, по всеки предмет се върна с медал", отбеляза Горанов.
"Бих искал да представим природните науки не само като учене, зубрене на формули, а като нещо интересно, интерактивно, да запознаем хората с това, което в действителност са науките, да покажем как те афектират света около нас", мотивира се Иво Петров.
По време на събитието ще има лекции, на които ще бъдат представени интересни научни факти. Първата лекция ще бъде от астрофизика Никола Каравасилев, който също е ръководител на олимпийски отбори.
"След това ще излезе Наско Стаменов, който е химик, който ще ни разкаже много интересни неща за това какви материали можем да летим в космоса по много зрелищен начин".
Корпусът за бързо гърмене също ще направи демонстрация пред София Тех парк.
"След тях идва геодезистът Аспарух Камбуров, който ще ни разходи до Антарктида, защото той е ходил до Антарктида, 30 дни е работил там. Ще ни разкаже как се прави наука на място, че не е само учебници и учене. Отиваш на Антарктида, за да правиш наука. И след това идва професор Николай Денков, който ще ни разходи из 3 милиарда години история на Земята и първата клетка, биологична клетка на земята, как се е получила...", очерта акценти от програмата Вълкан Горанов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..
Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..