Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София Тех парк се събират ученици с медали от международни олимпиади

Иво Петров, Десислава Илиева, Вълкан Горанов, Дамян Францов
Снимка: Ани Петрова
На 19 октомври в София тех парк ще се проведе инициативата Science bricks - Наука с кауза, за популяризиране на постиженията на учениците с медали от международни олимпиади. Учениците Десислава Илиева, Иво Петров и Дамян Францов са носители на награди от международни олимпиади. Тримата гостуваха на предаването "Хоризонт до обед".

От ранна ученическа възраст те проявяват интерес към природните науки. 

"Конкретната цел най-вече е да популяризираме точно техния огромен труд, който полагат. Всичко, което те правят, че има огромен отзвук в света. На международните олимпиади, те са едни от най-добрите, България произвежда едни от най-силните национални отбори по природни науки", коментира Вълкан Горанов, един от организаторите на събитието Science bricks, което ще се състои на 19 октомври София Тех парк.

"И всичката тази работа, която те правят някак си минава между капките в отразяването в България, във вниманието на обществото към тяхната работа. А те дават наистина всичко от себе си. И нивото им, като излязат от България на състезанията, си проличава веднага. Тази година от всички международни олимпиади повече от 90% от олимпийците, които отидоха на най-силното състезание за годината, по всеки предмет се върна с медал", отбеляза Горанов.

"Бих искал да представим природните науки не само като учене, зубрене на формули, а като нещо интересно, интерактивно, да запознаем хората с това, което в действителност са науките, да покажем как те афектират света около нас", мотивира се Иво Петров.

По време на събитието ще има лекции, на които ще бъдат представени интересни научни факти. Първата лекция ще бъде от астрофизика Никола Каравасилев, който също е ръководител на олимпийски отбори.

"След това ще излезе Наско Стаменов, който е химик, който ще ни разкаже много интересни неща за това какви материали можем да летим в космоса по много зрелищен начин".

Корпусът за бързо гърмене  също ще направи демонстрация пред София Тех парк.

"След тях идва геодезистът Аспарух Камбуров, който ще ни разходи до Антарктида, защото той е ходил до Антарктида, 30 дни е работил там. Ще ни разкаже как се прави наука на място, че не е само учебници и учене. Отиваш на Антарктида, за да правиш наука. И след това идва професор Николай Денков, който ще ни разходи из 3 милиарда години история на Земята и първата клетка, биологична клетка на земята, как се е получила...", очерта акценти от програмата Вълкан Горанов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10