Експозицията „Колелото на живота“ съчетава визуална и текстова информация, опира се на издирени писмени стари сведения (например дипломна работа на местна учителка, защитена в Софийския университет през 1942 година), включва възстановки на ритуали като сватба и обред за дъжд. Специални анимации са предвидени за най-малките. В тематичната палитра са включени различни празници, събори и курбани. Проведени са теренни проучвания във видео, аудио и фото формат за живите практики, които се изпълняват и в момента.
„Направихме специална акция за събиране на материали – на фотоси от семейните албуми, на предмети, на тъкани. Хората от село Чавдар се отзоваха на секундата. Започна и дигитализация на тези материали. Така че е положено началото на създаването и на дигитален архив на културното наследство в село Чавдар и околността“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Ваня Матеева от Института по етнология и фолклористика към БАН. Тя е фолклорист и експерт по нематериално културно наследство.
„С основаването на Фолклорния център, което се случи на 22 септември 2018 година, бе положено началото на едно незабравимо пътуване във времето и пространството, към традиционната култура, преживявана от миналото до днес, с образите и героите на селото. Това е едно единение на стари и нови знания и умения, модерни информационни и визуални техники, за навлизане в широкия и пъстър свят на фолклора, бита, душевността. Тук наистина оживяват съветите на предците, вярата, ритуалите, общението с природата и земята, плодовете на човешкия труд и творчество, историята…“
Влизаме в дълбините на традициите, на едни неща, които биха послужили на нашите поколения, за да могат да носят не само в сърцата си, но и в бъдещите си действия в живота нашето културно наследство, допълни доц. Матеева. Тя определя атмосферата в центъра като „нова игрова амалгама, пренасяща в света на нашето културно наследство“.
„Посетителят може наистина да се почувства като герой от вълшебната приказка, да премине предизвикателствата, да премине и загадки и да открие свой ключ към света“, подчерта тя.
Според Ваня Матеева в перспектива може да се мисли за мрежа от подобни културни центрове в страната, които не само да осигуряват база за модерно – игрово, интерактивно експониране на наследството, но да бъдат и база за развитието на местния културен туризъм.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..