Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Костадинова: Условно осъждане е въведено у нас през 1904-а

Центърът за книги, департамент „Право“ в Нов български университет представя книгата на Ралица Костадинова „Условно осъждане по българското наказателно право.

Костадинова, която е преподавател в НБУ, се връща в изследванията си 115 години назад. За БНР тя сподели:

"115 години то се прилага на практика. В хода на неговото развитие се очертават три периода – класически, социалистически и съвременен. Условно осъждане е наименованието, което той е получил още при своето въвеждане през 1904 година".

Сред хората има убеждение, че при условно осъждане лицето остава без наказание, но това не е така, категорична е тя.

„Законът ясно указва, че контролът върху изпълнението на условното осъждане са районните съдилища. Моето изследване не са открити данни за дейност, извършвана по тази линия“.

На малка част от осъдените условно се налагат пробационни мерки, изтъкна ученият в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ и допълни:

„Смятам, че законът трябва да разпише задължения във всички случаи на условно осъждане да бъде постановявана пробационна мярка, а защо не и повече от една, за да бъде изпълнен режимът на условното осъждане със съдържание, със смисъл и наистина режимът на условно осъждане да не бъде едно правно нищо, а напротив - да бъде един механизъм, който действително да осъществява целите на наказателната политика - поправянето на дееца“.

Костадинова направи и аналогия между условните присъди и предсрочното освобождаване:

„И условното осъждане, и условното предсрочно освобождаване в съвкупност дават един класически институт на изпитанието в наказателното право. И в двете хипотези осъдените се поставят на изпитание. Всъщност съдът им гласува доверие. При условното осъждане това доверие е преди изтърпяване на наказанието, тоест е в много по-голям обем. Тук се очаква, че целите на наказанието ще бъдат постигнати и без да се търпи, преди още да е започнало. При условното предсрочно освобождаване деецът е започнал да изтърпява наказанието и в рамките на изтърпяното наказание има доказателства, че поправянето вече е постигнато. И в двата института се открива този общ елемент – вярата в поправимостта на дееца, вярата в доброто, което всъщност е израз на принципа на хуманизъм“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напрежение на заседанието на Общинския съвет в Сандански

Напрежение между медици, общински съветници и близки на родилката, която загуби бебето си преди няколко дни - така стартира извънредната сесия на Общинския съвет в Сандански. Жителите на ромския квартал поискаха оставката на  директора на болница Югозападна и  се заканиха, че ако не се вземат мерки, ще поискат и оставката на кмета.   Жена роди в..

публикувано на 02.12.24 в 14:47

Недоволство в Самоводене заради опасен път

Жители на великотърновското село Самоводене, през което минава главният път за Русе, обвиняват институциите в бездействие по осигуряване на безопасността на движението. Поводът за недоволство е последната катастрофа от събота, при която румънски тир катастрофира и събори масивните каменни огради на две къщи. Катастрофа с румънски тир..

публикувано на 02.12.24 в 14:45

Ваня Тагарева, СОС: Ролята на самите търговски центрове е много важна за ограничаване на насилието в моловете

Комисията по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет, представители на полицията и търговските центрове в София се събраха на среща днес, за да се сложи край на инцидентите от последните месеци. В края на миналата седмица от МВР обявиха, че засилват присъствието си в моловете в столицата. Председателят на комисията по..

публикувано на 02.12.24 в 14:31
Снимката е илюстративна, архив.

Искане: Лекарите от ТЕЛК и НЕЛК да имат достъп до електронните здравни досиета на пациентите с увреждания

Лекарите от ТЕЛК и НЕЛК да имат достъп до електронните здравни досиета на пациентите с увреждания, за да разполагат с пълния набор медицински документи, необходими за определяне на процент инвалидност. Това поискаха неправителствени организации в навечерието на Международния ден на хората с увреждания.  Намаляване на процентите инвалидност или..

публикувано на 02.12.24 в 14:10
Борислав Сарафов, и.ф. главен прокурор

Сарафов: Няма да допуснем политическата криза да се пренесе в съдебната власт и да прерасне в институционална

От МВР и прокуратурата обявиха, че въпреки задълбочаваща се политическата криза, няма да допуснат безвремие и безвластие. На работно съвещание ръководители на структури в  държавното обвинение и в Министерството на вътрешните работи обсъждат мерки за противодействие на зачестилите случаи на хулигански прояви на публични места и на домашно..

публикувано на 02.12.24 в 14:09

Кокаин за 4 млн. лв. задържаха митничари в района на ГКПП "Ферибот Оряхово"

На граничния пункт на ферибота в Оряхово вчера беше осуетен опит за контрабанда на кокаин за над 4 млн. лв. Наркотикът с общо тегло над 22 кг, разпределен в 11 пакета, е намерен в шофьорската кабина на тежкотоварен камион, управляван от турски гражданин. Композицията, влизаща в страната от Румъния, е набелязана от митнически служител за..

публикувано на 02.12.24 в 14:01
Евелина Славчева

Евелина Славчева е новият председател на БАН

Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките. Това е първата жена председател на институцията. Славчева получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи..

публикувано на 02.12.24 в 13:44