Живели някога баба - разбира се, Цоцолана, и нейният внук Патиланчо. Само ядове създавал този Патиланчо на баба си, а с него и вярната му патиланска дружина - Гана, Дана, Ганчо и Данчо, и едно малко симпатично кученце със страшното име Тигър. Историята, написана от сладкодумника Ран Босилек преди 94 години, не спира да вълнува децата и днес.
Костюмите и ролите са адаптирани за възприятията на днешните деца
Веселите истории на Патиланчо и Баба Цоцолана на великотърновската театрална сцена са под режисурата на Стефан Донев, преподавател в Националната музикална академия. Диригент е директорът на театъра Васил Вълчев. Костюмите и ролите са поставени със съвременно звучене, за да бъдат по-близо до днешните деца. В обичаните образи от творбата на Ран Босилек са великотърновски актьори, които имат своята интерпретация и послание към децата и родителите:
„Казвам се Валерия Пейчева и изпълнявам ролята на Баба Цоцолана. Пак е толкова строга и следи за реда вкъщи. Посланието е, че винаги родителите трябва да следят строго за това децата как се развиват, а да не чакат само учителите и преподавателите, както и техните приятели да се грижат за възпитанието на децата. Всъщност целта е всички да бъдем нащрек, защото сега времената са твърде страшни, има толкова много наркотици навън, трябва да ги пазим от тези неща и да бдим над тях, да ги пазим“.
Децата трябва да се забавляват и да допускат грешки
„Казвам се Невена Недкова и съм в ролята на едно от патиланчетата - Дана. Моето виждане е, че децата е много важно все пак да се забавляват, въпреки строгите възрастни, да си позволяват да допускат грешки и да опитват нови неща".
"Може би, всички грешки бих повторила, защото моето детство беше наистина безгрижно и весело. Шегите трябва да се правят наистина като шеги, с усмивка, искрено и децата да се забавляват“, отбелязва Надежда Мирева, която влиза в ролята на Гана.
Пакостници не нарочно
„Аз съм Данчо патиланчо и се казвам Данчо. През моята роля се случват доста бели. Ние сме доста сговорна дружина, която в момента е доста трудно да се види в децата, незнайно защо. Може би, защото не играят много навън, но ние сме една сговорна дружина и правим пакостите не нарочно, а защото така ни се случва. Съвсем сериозно си ги правим пакостите, въпреки че ние не разбираме, че сме пакостници. Ние правим различни акробатични номера - колко можем, колко не можем, публиката ще види“.
В детския мюзикъл „Патиланци“ по музиката на Александър Йосифов и либретото на Банчо Банов са представени шест различни истории. Патиланчо има и хубави преживявания с баба си. Като например онзи път, когато уж крадец влиза вкъщи и открадва чантата с парите на Баба Цоцолана. Малчуганът и вярното му куче Тигър откриват чантата, паднала зад дивана, с непокътнатата бабина пенсия вътре.Чуйте репортажа и в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..