Художникът Руди Нинов представя четвъртата си поред изложба в България. Тя е озаглавена "Гравитацията работи само когато погледнеш надолу". Произведенията му ще останат в столичната галерия "Васка Емануилова" до 3 ноември.
Руди Нинов прави живопис върху платна и върху триизмерни форми.
"Изграждайки една фигура, аз буквално мисля сега това нещо как буквално ще "седне" на земята, дали ще седне на пиедестала, какво ще стане, ако пиедесталът е направен изцяло от керамика", разказва за работата си Руди Нинов.
"Има обекти, които са буквално изградени от кофи от боя, които съм имал, или кърпи, с които съм попил боята", продължава описанието си художникът: "Мен винаги ме е интересувало какво става, когато сложиш нещо лъскаво до нещо много матово и нали как тези качества на цвета или на повърхността, или въобще на обема, си взаимодействат".
Нинов напуска България заедно със семейството си, когато е на 10 години.
"На тези години съвсем не съм бил наясно, че искам да се занимавам с изкуство или каквото и да е. Емигрирахме в Лондон, където от училище, там предполагам започнаха първите интереси по изкуство и най-вече поради факта, че аз не можех да комуникирам, тъй като на 10 години не знаех никакъв английски. Единственото място, където се чувствах по-комфортно, наистина бяха класовете по изкуство", сподели Руди Нинов.
Руди Нинов е различен с неговата емоционалност, с неговата способност да пресъздаде тази емоция в двуизмерна или триизмерна форма, смята кураторът на изложбата Даниела Радева. "Създава страхотно приказни изложби", добавя тя.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.