Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли светлина, но и музика в края на тунела

Отговорът - от синтуейв изкушението Perturbator и концерта им в София

Perturbator с концерт в София на 18 октомври
Снимка: Wrong Fest

Искате ли да се телепортирате хем в мрачните пространства на кибер звуците от 80-те, хем в лоното на ледените технологии от недалечното бъдеще? Напълно възможно, ако сте в София и посетите концерта на дарк, синтуейв, индъстриъл проекта Perturbator. Той е най-известното музикално начинание на французина Джеймс Кент, който идва у нас за първи път. Наричан пионер на синтуейва, 26-годишният Джеймс от Париж е поставян сред топ 5 изпълнителите в този стил. В „Изотопия“ повече за събитието, но и за Джеймс, разказа Vladi Mer, един от организаторите на концерта.

Vladi Mer

Увлечението на Кент към мрака тръгва още от тийнейджърските му години, когато свири блек метъл, обяснява ни Влади. И сега той се изявява на сериозни метъл сцени, както и на по-тежки фестивали. И все пак, ако човек поиска, може да потърси и дори намери

светлината отвъд мрака,

защото за турнето си Джеймс е подготвил специално светлинно шоу. Но внимавайте, светлините няма да са подходящи за хора, склонни към епилептични припадъци.

А иначе - повлиян дълбоко от80-арските филми на ужасите и първите компютърни игри, Джеймс подчинява както музиката, така и визията на едно водещо желание - да се почувстваме като в игра или на сцената на филм. Да съпреживеят концерта му са поканени, нърдове, геймъри, фенове на научната фантастика и златните години на синтуейва.

„Ще се получи смесица от жанрове и асоциации, която може да изстреля хората както във футуристичното преживяване как би изглеждал светът след 20 години, така и да ни върнат носталгично към 80-те години и сегашния ренесанс на тази естетика“, обяснява Влади и дава уместния пример със сериала Stranger Things.

The Algorithm

За въздействието на концерта ще се погрижи и подгряващата The Algorithm, също от Франция. „Доста интересна, експериментална група, която миксира елементи от сайбърпънка с метъл рифове, подсилвани от синтезатори, смятани с алгоритми“, допълва Влади и подчертава, че именно алгоритмиците печелят наградата за най-добри ъндърграунд изпълнители на Metal Hammer Golden Gods през 2013 г.

Защо „щастливата“ музика е мисия невъзможна?

Това е доста дълга традиция за синтуейвърското поколение, разказва Влади. Вдъхновението им идва от дистопичната литература, която често предвижда бъдеще несъвършено в един прекрасен нов свят.

Влиянието на фантастите неутописти, хората, които предричат сблъсък между технологиите и човешкото, може да бъде ясно разчетено в творчеството на Perturbator. Да, може би има стремеж да одухотвориш болтовете и гайките, но го има и обратното. Вдъхновението идва и от това, което предстои, загубата, която може би ще преживеем. И – както казва Влади – можем да се запитаме дали е дошъл моментът да се уплашим от техниката и от негативните страни на едно бъдещо или дори настоящо авторитарно общество.

Изживяването на такива концерти е емоционално разтърсващо и това е една от целите му, допълва Влади. В цялата работа има и готически елемент - чрез ужасното да откриеш възвишеното.

Билети за концерта на Perturbator на 18 октомври в София все още има, макар че намаляват.

Whispering Sons

А на 23 ноември, отново в столицата, на българска сцена за първи път ще се качи още едно дарк изкушение – Whispering Sons. Млада група, която обаче набира невероятна скорост в последните години.Задължителна за хората, които харесват Joy Division, ранните The Cure и Massive Attack.

Ако искате да потънете в дистопичната светлина на мрака, чуйте интервюто с Vladi Mer в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37