Марио Бионди притежава един от най-дълбоките, кадифени и разпознаваеми гласове сред съвременните джаз вокалисти. А тази вечер ще имаме шанса да чуем този глас и на живо в столичната зала 1 на НДК. Италианската звезда се завръща в България за своят втори концерт, след като през 2017-та зарадва всички свои почитатели със страхотен концерт в столичен клуб. Усещането този път със сигурност ще е по-различно, предвид голямата сцена, но емоцията и настроението с което успява да грабне публиката са гарантирани.
Бионди е роден през 1971г. в Катания, под името Марио Ранно. Страстта му към музиката се заражда още в ранна детска възраст, като семейството му е сред основните движещи сили, провокирали интереса и любопитството му.
"Баба е била певица, и то още през 40-те години на миналият век. 20 години по-късно, по този път е тръгнал и баща ми. Благодарение на баба ми имах възможността да се докосна до Синатра, Пери Комо и други сериозни изпълнители в този жанр...баща ми ме запозна със соул и ду-уап музиката." - споделя музикантът.
Големият му пробив идва едва през 2006-та, когато излиза първият му албум "Handful of soul".
"Започнах да споделям своята собствена музика още когато бях на 12...На 16 написах първите си песни, но проблемът беше, че още тогава се насочих към джаза, а по това време той не беше сред най-слушаните и харесвани стилове в Италия...Именно заради това се наложи да почакам доста дълго време преди да представя песента "This Is What You Are" на публиката, но точно тя беше моят начин да се свържа със света и хората в него."
През годините италианският джазмен е работил с велики музиканти, сред които Ал Жиро, Рей Чарлз, групата Earth Wind and Fire, Тил Брьонер, Шака Кан и много, много други.
"Израснах с музиката на Ал Жиро, Earth Wind and Fire, Кармен МакРей, Пиндо Даниеле, Рей Чарлз. Те бяха моето вдъхновение. Успях по един или друг начин да се свържа с тях...защото усетих тяхната душевност като собствена. А когато се срещнах с тях на живо беше невероятно преживяване, защото се запознах с хората, които слушам през целият си съзнателен живот. И наистина те изглеждаха точно така, както звучи тяхната музика, така както си ги представях слушайки ги."
Концертът в София е част от голямото световно турне, в което музикантът представя новият си албум "Brazil". Това е неговият 9-ти студиен албум, а особено впечатление прави връзката с бразилската култура, която е сериозно отразена и в първият му албум.
"Бразилската музика е една от любимите ми, защото е изпълнена със страст и защото притежава толкова твърда и убедителна ритмическа специфика."
Какво още сподели той за семейство си, за родната Сицилия, за вдъхновението, за личният си свят и за брадата, която вече не е част от визията му, чуйте в прикаченият звуков файл.
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...
Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..
Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция. Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..
Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..
Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..
С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...