Абсолютно сигурно е, че вътрешнополитическото напрежение в Република Северна Македония ще нараства, след като страната не получи покана за начало на преговори за присъединяване към ЕС, прогнозира пред БНР бившият посланик на България в Скопие и Белград проф. Ангел Димитров.
„Смятам, че опозицията ще използва абсолютно всички възможни средства, за да засилва вътрешното напрежение. Не изключвам да има напрежение и в самата управляваща партия. Там има различни крила и тенденции. Затова смятам, че нашата млада съседка Република Северна Македония влиза в един период на засилено вътрешно напрежение“, каза той в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Според него напрежение ще има и защото се отваря много голямо пространство за действие на други държави, които имат интереси в региона. „Става въпрос за Русия, икономически – Китай, но те чрез икономиката търсят и политическо влияние, разбира се, Турция, да не говорим за някои от съседите“, продължи проф. Димитров.
По думите му политическото говорене в Северна Македония, а и в медиите бе внушавано, че страната ще получи покана за начало на преговори за присъединяване към ЕС въпреки предупредителните сигнали, че това няма да стане толкова лесно.
Премиерът Зоран Заев няма да подаде оставка
„Масовото разочарование е разбираемо, но това не означава, че всичко трябва да рефлектира върху премиера Заев и неговото правителство, защото през последните две години те наистина правят сериозни усилия да защитят желаната евроинтеграция“, каза проф. Ангел Димитров.
Той не смята, че премиерът Зоран Заев ще подаде оставка.
„Достатъчни са само окуражителните сигнали, които идват от европейски политици, включително от българския премиер Бойко Борисов. Смятам, че те трябва да осъзнаят необходимото увеличаване на скоростта и ефективността на реформите, които страната трябва да извършва“.
Според проф. Димитров ако правителството и премиерът Заев бъдат стоици при очертаващото се политическо напрежение не би трябвало да им промяна в посоката на развитие на Северна Македония.
„Опозицията декларира, че също се интересува от евроинтеграцията и евроатлантическото развитие на страната, макар че досега не показа как вижда как може да се стигне до тези желани точки“, посочи той.
Проф. Димитров не смята, че предсрочните избори чукат на вратата.
„Проблемът обаче, който стои малко встрани, но е важен, е икономическото състояние на страната, защото гражданите там се вълнуват от тези големи проблеми за външнополитическата посока, в която се движи страната. Но много повече се вълнуват като че ли от това, което получават и това, което осигурява ежедневието им“, каза той.
Не се очаква бърза промяна в Скопие по интерпретацията на общото ни минало
Проф. Ангел Димитров, който в момента е съпредседател на съвместната комисия със Северна Македония по историческите и образователни въпроси, каза, че не очаква при създавала се ситуация и атмосфера „бърза и видима промяна в готовността на македонските си колеги за постигане на такова съгласие в интерпретацията на миналото, което да е близо до научната истина и да бъде приемливо за двете страни“.
„Не очаквам това, защото сигналите, които постоянно идват от лятото насам, говорят за едно поставяне под съмнение на смисъла дори на тази клауза от договора за приятелство и добросъседство, която регулира появата и работата на съвместната комисия“, мотивира се той.
Проф. Димитров посочи, че не е една направена и крачка напред в обсъждането на личността и делото на Гоце Делчев на заседанието в Охрид. Но докато резултатът от предишната среща е бил нула, сега е имало минимална стъпчица нагоре.
„Това, което успяхме да направим, е да приемем протокол за предишната безрезултатна среща. Това е важно, защото трябва да има доказателство за начина, по който се работи в комисията. Успяхме да направим и стъпка напред в този проточил се повече от година преглед на учебниците, посветени на Средновековието. Но е там не успяхме да завършим поради нежеланието на част от нашите колеги да се работи пълноценно и извън бюрократично приеманото време до 17 ч“, обясни проф. Димитров.
Той изрази едно желание за по-отговорно отношение на редките срещи на комисията – 8 за година е половина, както по формалната част от работата, но и към същинското ѝ измерение.
Следващата договорена среща на комисията е в края на ноември в България.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..