Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камарата на архитектите оспорва обследване на сградата на бъдещата педиатрична болница

Архитектите се позовават на документални разминавания и процедурни пропуски

Архитект Петкана Бакалова
Снимка: Ани Петрова

За 11 ноември е насрочено заседание по делото по жалба на Камарата на архитектите в България, внесена във Върховния административен съд. Тя се отнася за спирането на обществената поръчка за дострояването на двата 12-етажни корпуса, предвидени за бъдещата педиатрична болница. От браншовата камара настояват поръчката да се обяви наново, със задание, което да гарантира качеството на изпълнението.

Идеята за болницата е вече с десетилетна история. Специалистите, работещи с деца, са разпръснати в над 15 лечебни заведения в столицата, което затруднява диагностиката, изследването и лечението на децата. Преди дни бяха отворени офертите за дострояване на болницата.

За пороци в обществената поръчка са сигнализирали през юли

Арх. Петкана Бакалова, заместник-председател на Камарата на архитектите, уточни пред БНР, че действия по настоящата обществена поръчка от Камарата са започнати още през юли, когато е било изпратено писмо до Министерството на здравеопазването с посочени в него пороци на поръчката. След две проведени срещи останали с впечатление, че има разбиране по казуса, разказа арх. Бакалова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Коментирахме това, че е възможно МЗ да прекрати поръчката и да не се наложи обжалване от страна на Камарата. След като обжалвахме в Комисията за защита на конкуренцията и жалбата бе отхвърлена, направихме касационна жалба във ВАС. На 30 септември внесохме жалбата, на 14 октомври е образувано дело и на 11 ноември то ще се гледа“, поясни тя.

Жалбата във ВАС е внесена в срок

Арх. Петкана Бакалова подчерта, че жалбата е внесена 15 дни преди отварянето на офертите. „И тя е внесена в законоустановения срок, той е 14-дневен от отхвърляне на жалбата от КЗК.“ Бакалова допълни, че Камарата на архитектите има много сложна система, когато се пристъпва към обжалване на обществена поръчка.

Какво провокира архитектите, чиято позиция за пропуски бе огласена още през лятото?

Несъответствие с противоземетръсни изисквания и за протоколи от 2007-а

Последните нормативни изменения на противоземетръсните разпоредби са от 2012 година. Такъв тип сгради с високо обществено значение се изчисляват по Наредбата за еврокодовете, транспонирана в националното законодателство, отбеляза арх. Бакалова. Коефициентът за земетръс на всеки район кореспондира с броя на етажите на сградите, но при сгради за здравеопазване и образование съобразно коефициента те могат да бъдат до 5 етажа при по-висок коефициент и до 8 етажа, когато е по-малък. За София важи нормата 8 етажа, уточни арх. Бакалова.

В обществената поръчка здравното министерство е описало ново обследване за земетръс от тази година. Камарата на архитектите разполага със заверено копие от обследването. Самото конструктивно обследване не дава ясна представа за състоянието на сградата заради съществени пропуски, посочи арх. Петкана Бакалова. Тя се позова на разминаване между годината на обследването – 2019-а и протоколите в него – от 2007-а.

„На база на това обследване е направена експертиза от няколко независими конструктори и ние ще дадем тяхното становище. Нещо, което прави впечатление в това обследване е, че протоколите за изпитване на бетона и на армировката са от 2007 година, отпреди 12 години“, изтъкна Петкана Бакалова, като допълни, че се откриват и други пропуски в обследването, които трябва да бъдат отстранени. Като пример тя даде това, че не е била вадена „ядка“ на бетона.

В началото на ноември предстои експертно обсъждане с градоустроители, конструктори, инженери по казуса, съобщи още арх. Бакалова. 

Като педиатър от 30 години очаквам да се появи педиатрична болница. Когато започнах да следвам медицина, беше направена първата копка, сподели д-р Димитър Русинов, който е директор на специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“ в София. „Няма защо да гледаме западните страни. Всички източноевропейски страни имат такива болници. Полша, Славения, Сърбия, Литва - всичките балтийски страни. У нас няма по една или друга причина.“

Болницата трябва да е иновативна сега, за да е адекватна след 50 години

„Ние всички искаме да има Национална педиатрия и знаем, че тя ще трябва да функционира поне 50 години, тоест трябва да е иновативна сега, за да бъде адекватна след 50 години", каза още арх. Петкана Бакалова.

"Това, което нас изключително много ни възмущава е, че при условие, че всички бързаме да има такава болница, към момента строежът, който е посочен, не може да бъде завършен, независимо като каква сграда, ако не се промени Общия устройствен план на София – процедура, която продължава с години. Всъщност с това решение проектът за Националната педиатрия отива години назад“, коментира още арх. Бакалова. По думите й, в конкретния случай Общият устройствен план на София постановява за тази зона 20 метра кота корниз. "Това са максимум пет етажа за едно болнично заведение.“ 

Стар строеж на 12-етажна болница крие рискове

Архитектите не одобряват варианта с 12-етажната болница, стана ясно от думите на Петкана Бакалова. „Една 12-етажна болница, особено строеж на 40 години, оставен на климатичните условия, е много по-опасна от една пететажна болница…“

Цялото интервю с арх. Бакалова и д-р Русинов слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55