Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онконавигатор - онлайн помощ за болни от рак

Снимка: Гергана Хрисчева

Първата у нас интернет платформа с пълна информация за онкологичните заболявания вече е факт. Тя се нарича ОНКОНАВИГАТОР и е разработена от лекари, неправителствени и пациентски организации.

На сайта пациентите, които се сблъскват с рака и провеждат лечение, могат да намерят актуална, подробна и най-вече достоверна и проверена информация за целия процес на диагностика и лечение на рака у нас.

„Информацията не лекува, но липсата ѝ може да ни коства много“. Под това мото сайтът ОНКОНАВИГАТОР представя уникално съдържание от подробна, подредена, проверена и не на последно място безплатна информация на достъпен език за всичко, свързано с рака, посочи председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров:

„Онкологията се разви бурно през последните години. Откриха се много нови възможности и много малко хора разполагат, даже не бих казал с достатъчна, ами с много малко информация, почти нищо не знаят за онкологията, за начина за лечение на онкологичните заболявания, включително и къде могат да се лекуват, към кого могат да се обърнат, ако имат съмнения за подобно заболяване за тях или за техните близки. Предимството на това, което направихме е, че тук всичко е на едно място“.

Сайтът е подкрепен от здравното министерство и от Националната здравноосигурителна каса. Структуриран е в два големи раздела - за медицинска и за немедицинска информация. Илюстративно е показан целият път, който трябва да измине пациентът с диагноза рак, като са обяснени всички новости в лечението, административни подробности и документите, които се изискват по време на процеса, обясни Невена Манолова от Центъра за немедицинска подкрепа „Дари хелп“:

„В детайл сме разработили всички важни неща от профилактиката, от скрининга, какво поема Здравната каса, какви са възможностите, къде може да се случи това нещо. През образната диагностика, през лаборатория, всичко просто е обяснено, дори и най-новите неща - генетичните изследвания, лечението. В детайли отново са разписани всички възможни видове хирургии, възможностите на лъчелечение, видове лъчелечение, за лекарствената терапия също всичко е дадено в детайли. Също така как се прави лечебен план на един пациент, всички специалисти, които са включени, документите, които са необходими. Целият път се включва в този лечебен план. Не на последно място е лекарствената терапия, която също е огромна. Включва химиотерапия, имунотерапия, таргетна терапия всички модерни направления“.

Платформата не е комерсиална и няма да носи печалба, подчерта Деян Денев, председател на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании, която е партньор в проекта. И допълни, че сайтът предоставя напълно безплатна и общодостъпна информация за всички, които имат нужда от нея:

„Факт е, че в интернет вече има качествен източник на проверена информация, съставена от опитни хора, които постоянно работят това нещо, на български, където човек може да влезе и да провери, и да получи отговор, ако не на всички, поне на голяма част от въпросите, които ежедневно си задава всеки пациент или негов близък. Наличието на информацията превръща един пациент от уплашен и неориентиран индивид в човек, който съдейства на целия процес. И когато лекар и пациент работят заедно, резултатите са значително по-добри“.

В сайта може да се намери наръчник на пациента с полезни съвети, както и информация за храненето и диетата на онкоболния, съпътстващите лечението проблеми, нуждата от обществена подкрепа и текущите клинични изпитвания.

Медицинската онкология се развива много бързо и лекарите нямат време да обясняват на пациентите подробностите за лечението.

Сайтът е и възможност пациентите да разберат, че лекарите у нас са на много високо ниво и правят всичко необходимо за лечението, посочи онкологът д-р Росица Кръстева:

„Лекарят няма възможността всичко това да обясни на пациента и да каже - аз мога да те излекувам или това и това трябва да направиш. Информацията, която е на сайта, помага преди всичко на хората, които имат сблъсък с това заболяване, да разберат, че това, което се предлага в България, действително е толкова стойностно, толкова правилно, колкото, ако те проведат това лечение в Италия, в Германия, в САЩ, където и да било, дори смея да твърдя, че в сравнение с някои от страните ние имаме дори по-добър достъп до съвременно лечение“.

Предимството на платформата е, че говори на достъпен и разбираем за пациентите език, посочи Боряна Ботева от Сдружението за развитие на българското здравеопазване:

„Другото, което за мен е изключително ценно, тъй като много често пациентите се обръщат към нас с въпроси - какво мога да получа като лечение от Здравната каса, какво се заплаща, диспансеризация, как мога да получа решение за временна или трайна нетрудоспособност, колко дни болничен мога да ползвам. Това е нещото, което според мен липсваше до момента“.

Сайтът ще се обновява периодично с актуална информация. Ако пациентите имат въпроси, чиито отговори не откриват в съдържанието му, могат да се обадят на посочения телефон за връзка и да ги зададат.

Онконавигаторът вече работи и достъп до него има всеки български гражданин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35