Именитата българска пианистка и високоценен педагог проф. Павлина Доковска е дългогодишен ръководител на клавирната катедра в престижния музикален колеж "Менъс" в Ню Йорк, артистичен директор е на два фестивала и основател на концертната поредица „Музикални съкровища от България“, благодарение на която млади наши таланти имат шанса вече 25 години да се изявяват на една от най-високите класически сцени в света - камерната зала "Уайл" на нюйоркския комплекс "Карнеги хол". Тази поредица става отправна точка за създаването и на "Български концертни вечери в Ню Йорк", които за 15-а поредна година започнаха през октомври и ще завършат през месец май пак там - в красивата зала "Уайл", пред най-отбрана и взискателна публика.
На 16 октомври 2019 г. Българските концертни вечери стартираха с гала в чест на проф. Павлина Доковска. Преди музикалните изпълнения спомени за работата си с нея разказа Лора Чекоратова - сега един от артистичните директори на концертните вечери, заедно с Анна Стойчева. Своята почит изказаха и официалните лица: Българският посланик в САЩ Тихомир Стойчев отбеляза, че историята на българската музика започва от Орфей и достига до величията, творящи "българското оперно чудо", а проф. Доковска е представител на голямата българската клавирна школа и сега продължава да предава опита си, като създава поколения нови таланти със сърце, пълно със страст и емоции. Думи на уважение изказаха още постоянният представител на Република България към Организацията на обединените нации Георги Панайотов и Мая Христова - генерален консул в Ню Йорк, която добави, че е чест за консулството да бъде домакин на всички останали концерти от поредицата.
Своята благодарност и вълнение изрази с думи от сцената и самата Павлина Доковска. Нейно беше първото солово изпълнение - пиесата "Островът на радостта" от Дебюси, избрана заради красивата връзка на заглавието с празничната вечер. Прозвуча и "Валс" за пиано на 6 ръце от Сергей Рахманинов, в който рамо до рамо свириха Павлина Доковска, Лора Чекоратова и Анна Стойчева - три ученички на голямата клавирна педагожка Лидия Кутева, поели организацията на българските музикални събития в Ню Йорк. В галаконцерта участваха още български и американски изпълнители: цигуларите Станичка Димитрова и Георги Вълчев, пианистката Лора Ал-Ахмад (която през май се представи в концерта "Музикални съкровища от България" в същата зала), виолистите Дов Шайндлин и Рамон Кареро-Мартинес, виолончелистите Златомир Фунг и Волфрам Кьосел,, контрабасистът Трой Ринкър.
Голяма гордост и радост за всички българи, присъстващи на събитието, беше фактът, че наред с произведения от световната класика, прозвучаха и две български творби - "Ръченица" от Панчо Владигеров и струнният секстет "Толкова различни пътеки" от Добринка Табакова.
Предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" беше ексклузивен медиен партньор на събитието.
Чуйте в звуковите файлове интервю с проф. Павлина Доковска в две части и среща с двама от участниците в "Българските концертни вечери в Ню Йорк" тази година - цигуларката Станичка Димитрова и пианиста Георги Леков, както и документални записи от галаконцерта в зала "Уайл" на "Карнеги хол".
В сряда вечер, на 16 октомври, на сцената в камерната зала „Уайл“ на концертния комплекс "Карнеги хол" в Ню Йорк ще звучи българска музика. Прекрасна е есента в „града, който никога не спи“ – и тук, както и в България, в момента циганското..
В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър,..
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025...
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика,..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..