Николай и Петър Учкунови продължават семейната традиция на фолклорния дует на близнаците Учкунови. Бащата Николай Учкунов и синът Петър Учкунов изпълняват в дует фолклорни песни.
"Приличаме си, може би гласът, самият глас, самата специфика на гласа", смята Николай Учкунов. "Радвам се, даже съм го казвал винаги, че пожелавам на всеки баща да изпита това нещо - синът му да поеме по неговите стъпки", допълва Николай Учкунов. Двамата гостуваха на предаването "По първи петли".
Синът на Николай Учкунов - Петър Учкунов вижда в предаването на семейните традиции приемственост. "Като по-млад участвах също така в училищния хор в различни изяви, след това в тийнеджърските години малко се отдръпнах от това нещо, но последните 3-4 години - може би колкото повече човек узрява, осъзнава, че това е нещото, което го прави щастлив. Това е нещо, което иска да прави, не може да избяга човек от рода си, от гена."
За интереса към фолклора Петър Учкунов споделя още: "Наистина, особено в големите градове има много школи по танци, по народно пеене. Как си го обяснявам?Това е българщината, това е българското и, рано или късно, то винаги ще ни отличава от другите държави и народи."
Петър Учкунов признава, че връстниците му приемат с радост неговите фолклорни изяви.
"Тази песен, която ще представим сега, е първата ми самостоятелна песен. Тя е стара македонска. "Белото Марийче" се казва. Най-важното нещо е една песен да ми хареса как звучи, второто важно нещо е да мога да я изпълнявам добре. И така гледам, търся стари песни, които не са чак толкова пяти и подбирам", пояснява Петър Учкунов.
Истинският изпълнител се познава по бавните песни, вярва Николай Учкунов. "Но напоследък животът е такъв забързан... Много млади хора се интересуват от фолклор, ходят на танци, на игротеки. Но на едно събиране младите хора искат да играят хора".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..