Курсовете по православие за възрастни се провеждат при голям интерес в Енорийския център на столичния храм "Св. Св. Кирил и Методий". Обучението се води от богослова Десислава Панайотова, експерт в Културно-просветния отдел на Светия Синод на БПЦ. По думите ѝ в рамките на обучението курсистите усвояват основни знания, посветени на православния начин на живот.
"Хората научават що е църква, що е православие, какво е Светата Троица, какви са нашите празници, защо участието в богослужeнието не бива да се прави по задължение, а е въпрос на молитва и лична посветеност, защо е необходимо да се изповядваме, да се причестяваме. Хората имат много сгрешена представа за Бога. Едни си го представят като енергия, други си го представят като извънземни същества, като някаква безлична сила. В нашите курсове обръщаме внимание на други религии и на други християнски вероизповедания и обясняваме какви са разликите между тях и православието", поясни Панайотова.
Преодоляване на духовна празнота
Курсовете помагат на мнозина да задълбочават своя духовен живот.
"След десетилетия на атеизъм нашето общество е зажадняло за познание, за доближаване до традиционната, изконна наша православна вяра. И тъй като както по-възрастните поколения, така и съвременните, повечето от тях, не са имали възможност да се обучават по религия в училище, тъй като предметът не е задължителен и не е представен навсякъде във всички училища на България, хората намират нашите курсове като една удачна гъвкава форма, в която да попълнят огромната духовна празнота, която усещат".
Стремежът към духовно и нравствено напредване във вярата събират и обединяват различни по възраст и образование хора. Сред тях е и банковият служител Надежда Овчарова.
С повече знания и вярата става по-голяма
"Ходя на църква, но осъзнавам, че много малко неща знам. Правим нещо, защото е по традиция. Примерно кръщаваме децата в църквата, сключваме брак в църквата, но не знаем същността, какво стои зад това. Човек, когато разбира словото на Бога, това укрепява, това насърчава. Денят минава по различен начин, радостта е по-голяма, трудностите са по-леки. Има една лекота и един мир в сърцето, който може да ти донесе само вярата, а когато вярата има и знания за Бога, тя става по-голяма", признава Надежда Овчарова.
Целият курс на обучение продължава 5 години и обхваща темите въведение в православието - с акцент върху църковните празници, символи и тайнства; тълкуване на Стария и Новия завет, както и светите отци и вселенските събори на Църквата, обяснява Деси Панайотова.
"Има такива курсисти, които изкарват пълния курс на обучение. Техният живот се променя. Човек, който се чувства аутсайтер в семейството си, неразбран поради духовните си търсения, намира вече сили и средства, и начин, и подходящи думи да обясни защо вярва и в какво вярва, така той е по-разбран от семейството си. Други пък хора, които се оплакват, че примерно техен близък е изпаднал в сектантска зависимост, става по-подготвен и може да помогне да своя роднина да се измъкне от сектата, трети пък да се утеши в мъката си, да намери покой за душата си. И всеки намира за себе си нужното и търсеното."
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
Експертното правителство не носи отговорност, защото зад гърба му няма политическа сила и подкрепа. Това предупреди политологът доц. д-р..
Бойко Борисов тласка страната към нови избори . Това каза пред БНР депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов в коментар на..