Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват курсове по православие за възрастни

По традиция вече 15 години обучението се организира всяка есен

Снимка: Ани Петрова
След седмица започват курсовете по православие за възрастни. По традиция курсовете се организират всяка есен вече 15 години. Инициативата е част от духовно-просветната дейност на Българската православна църква.

Курсовете по православие за възрастни се провеждат при голям интерес в Енорийския център на столичния храм "Св. Св. Кирил и Методий". Обучението се води от богослова Десислава Панайотова, експерт в Културно-просветния отдел на Светия Синод на БПЦ. По думите ѝ в рамките на обучението курсистите усвояват основни знания, посветени на православния начин на живот.

"Хората научават що е църква, що е православие, какво е Светата Троица, какви са нашите празници, защо участието в богослужeнието не бива да се прави по задължение, а е въпрос на молитва и лична посветеност, защо е необходимо да се изповядваме, да се причестяваме. Хората имат много сгрешена представа за Бога. Едни си го представят като енергия, други си го представят като извънземни същества, като някаква безлична сила. В нашите курсове обръщаме внимание на други религии и на други християнски вероизповедания и обясняваме какви са разликите между тях и православието", поясни Панайотова.

Преодоляване на духовна празнота

Курсовете помагат на мнозина да задълбочават своя духовен живот.

"След десетилетия на атеизъм нашето общество е зажадняло за познание, за доближаване до традиционната, изконна наша православна вяра. И тъй като както по-възрастните поколения, така и съвременните, повечето от тях, не са имали възможност да се обучават по религия в училище, тъй като предметът не е задължителен и не е представен навсякъде във всички училища на България, хората намират нашите курсове като една удачна гъвкава форма, в която да попълнят огромната духовна празнота, която усещат". 

Стремежът към духовно и нравствено напредване във вярата събират и обединяват различни по възраст и образование хора. Сред тях е и банковият служител Надежда Овчарова.

С повече знания и вярата става по-голяма

"Ходя на църква, но осъзнавам, че много малко неща знам. Правим нещо, защото е по традиция. Примерно кръщаваме децата в църквата, сключваме брак в църквата, но не знаем същността, какво стои зад това. Човек, когато разбира словото на Бога, това укрепява, това насърчава. Денят минава по различен начин, радостта е по-голяма, трудностите са по-леки. Има една лекота и един мир в сърцето, който може да ти донесе само вярата, а когато вярата има и знания за Бога, тя става по-голяма", признава Надежда Овчарова.

Целият курс на обучение продължава 5 години и обхваща темите въведение в православието - с акцент върху църковните празници, символи и тайнства; тълкуване на Стария и Новия завет, както и светите отци и вселенските събори на Църквата, обяснява Деси Панайотова.

"Има такива курсисти, които изкарват пълния курс на обучение. Техният живот се променя. Човек, който се чувства аутсайтер в семейството си, неразбран поради духовните си търсения, намира вече сили и средства, и начин, и подходящи думи да обясни защо вярва и в какво вярва, така той е по-разбран от семейството си. Други пък хора, които се оплакват, че примерно техен близък е изпаднал в сектантска зависимост, става по-подготвен и може да помогне да своя роднина да се измъкне от сектата, трети пък да се утеши в мъката си, да намери покой за душата си. И всеки намира за себе си нужното и търсеното."

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08