Курсовете по православие за възрастни се провеждат при голям интерес в Енорийския център на столичния храм "Св. Св. Кирил и Методий". Обучението се води от богослова Десислава Панайотова, експерт в Културно-просветния отдел на Светия Синод на БПЦ. По думите ѝ в рамките на обучението курсистите усвояват основни знания, посветени на православния начин на живот.
"Хората научават що е църква, що е православие, какво е Светата Троица, какви са нашите празници, защо участието в богослужeнието не бива да се прави по задължение, а е въпрос на молитва и лична посветеност, защо е необходимо да се изповядваме, да се причестяваме. Хората имат много сгрешена представа за Бога. Едни си го представят като енергия, други си го представят като извънземни същества, като някаква безлична сила. В нашите курсове обръщаме внимание на други религии и на други християнски вероизповедания и обясняваме какви са разликите между тях и православието", поясни Панайотова.
Преодоляване на духовна празнота
Курсовете помагат на мнозина да задълбочават своя духовен живот.
"След десетилетия на атеизъм нашето общество е зажадняло за познание, за доближаване до традиционната, изконна наша православна вяра. И тъй като както по-възрастните поколения, така и съвременните, повечето от тях, не са имали възможност да се обучават по религия в училище, тъй като предметът не е задължителен и не е представен навсякъде във всички училища на България, хората намират нашите курсове като една удачна гъвкава форма, в която да попълнят огромната духовна празнота, която усещат".
Стремежът към духовно и нравствено напредване във вярата събират и обединяват различни по възраст и образование хора. Сред тях е и банковият служител Надежда Овчарова.
С повече знания и вярата става по-голяма
"Ходя на църква, но осъзнавам, че много малко неща знам. Правим нещо, защото е по традиция. Примерно кръщаваме децата в църквата, сключваме брак в църквата, но не знаем същността, какво стои зад това. Човек, когато разбира словото на Бога, това укрепява, това насърчава. Денят минава по различен начин, радостта е по-голяма, трудностите са по-леки. Има една лекота и един мир в сърцето, който може да ти донесе само вярата, а когато вярата има и знания за Бога, тя става по-голяма", признава Надежда Овчарова.
Целият курс на обучение продължава 5 години и обхваща темите въведение в православието - с акцент върху църковните празници, символи и тайнства; тълкуване на Стария и Новия завет, както и светите отци и вселенските събори на Църквата, обяснява Деси Панайотова.
"Има такива курсисти, които изкарват пълния курс на обучение. Техният живот се променя. Човек, който се чувства аутсайтер в семейството си, неразбран поради духовните си търсения, намира вече сили и средства, и начин, и подходящи думи да обясни защо вярва и в какво вярва, така той е по-разбран от семейството си. Други пък хора, които се оплакват, че примерно техен близък е изпаднал в сектантска зависимост, става по-подготвен и може да помогне да своя роднина да се измъкне от сектата, трети пък да се утеши в мъката си, да намери покой за душата си. И всеки намира за себе си нужното и търсеното."
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...