Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв образ изгражда Русия в Близкия изток

Президентите на Турция Реджеп Тайип Ердоган (вляво) и на Русия Владимир Путин по време на срещата на Г-20 в Осака
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тепърва предстои да разберем доколко съдбоносни за Сирия за решенията, договорени по време на продължилите рекордните близо седем часа преговори в Сочи между президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Доколко траен ще се окаже мирът на североизток зависи от това в каква степен Дамаск, Анкара и Москва ще изпълнят поетите от тях ангажименти.

Засега е ясно, че имаме сделка между Асад и Ердоган при посредничеството на Путин и вероятно не без съгласието на Тръмп - нещо, което до неотдавна беше трудно да си представим. Всяка една от страните по сделката получи по нещо, но не всичко, което би искала. Ердоган гарантира пред Асад, че Турция уважава единството и териториалната цялост на Сирия и се съгласи да ограничи периметъра на зоната за сигурност до 150 км по протежението на границата и до 30 км във вътрешността на страната.

Асад получи контрол над нови райони, но прие, че турската армия може да остане за известно време на сирийска територия, за да атакува кюрдите там, ако е необходимо. А Русия намери правното основание за това - подписаният през 1998г. между Анкара и Дамаск протокол от Адана. Парадоксално на пръв поглед турската военна операция в Североизточна Сирия се оказа истински „Извор на мира“. Тя принуди кюрдите да се договорят с режима на Асад и то не къде да е, а в руската авиобаза „Хмеймим“. Изправени пред чуждия агресор те трябваше да изберат по-малкото зло за тях в лицето на Башар Асад, отлагайки за неопределено време плановете си за по-широка автономия. Изтеглянето на американските войски от района беше умело използвано за целите на руската пропаганда.

Русия за пореден път получи възможността да покаже на страните от Близкия изток и на света, че тя е всичко онова, което Съединените щати не са. Носи мир и стабилност, а не война и разруха като американците. Не изоставя съюзниците си, както постъпиха те с кюрдите, а докрай защитава сирийския президент. Москва е надежден и предвидим партньор за разлика от Вашингтон, чиято политика е хаотична и непоследователна.

Руснаците спазват нормите на международното право и устава на ООН, американците налагат със сила някакви измислени от тях правила и т.н. Русия постепенно се настанява там, откъдето Съединените щати по една или друга причина си тръгват. Тя изгражда образа си на незаобиколим фактор в Близкия изток не само и не толкова благодарение на военната си мощ, колкото на способността си да поддържа добри отношения и да се договаря с всички регионални играчи, които често пъти са в конфликт помежду си: Израел и Иран, Иран и Саудитска Арабия, Сирия и Турция. Дипломатическите и военните успехи на Москва в Близкия изток са факт, но те не винаги срещат разбиране в самата Русия.

Все по-често се чуват критични гласове, които поставят въпроса за цената на тези успехи. Това е разбираемо, доколкото реалните доходи на руснаците продължават да падат пета поредна година, а икономическият пробив, за който обича да говори президентът Путин, така и не се вижда на хоризонта.

Коментарa можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават протестите заради загиналото при Ябълково момиче

Тридесетина кюстендилци отново излязоха на протест заради загиналото при ПТП с коне 18-годишно момиче при с.Ябълково. Тe отново блокираха за минути международния път за ГКПП "Гюешево" и Северна Македония в центъра на с.Жиленци. Полицията създаде ред и организация, за да няма напрежение. Отново при при протестиращите - въпреки настоятелните писма..

публикувано на 02.02.25 в 12:01

Мнозинството британци смятат Брекзит за грешка

Повечето британци смятат, че напускането на ЕС е било грешка, но не се очаква политиците да повдигнат въпроса за връщане в организацията, показва проучване и анализ, направени в седмицата, в която се навършиха 5 години от Брекзит. При гласуването на референдума за излизане от ЕС през 2016 година резултатът беше много оспорван - малко под 52%..

публикувано на 02.02.25 в 11:51
Асен Василев

Асен Василев: Няма документ, на които да пише, "отрицателно салдо 18 млрд. лв."

В бюджета за 2025 г. дали ще има дупка, или няма да има, зависи от хората които го пишат, заяви съпредседателят на ПП-ДБ, бивш финансов министър Асен Василев в интервю пред БНР. "За 2024 дефицитът е 3%, става въпрос за единната сметка в БНБ и няма как да се промени, слава Богу, въпреки натиска на Борисов", каза той и посочи, че със..

публикувано на 02.02.25 в 11:43

Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти

Американската певица и актриса Мадона обяви, че подкрепя студентските протести, заради които снощи десетки хиляди хора прекараха нощта на открито в Нови Сад. Днес се очаква да стане ясно и дали ще бъде удължена 24-часовата блокада на Моста на свободата в града под надслов "Три месеца - три моста". Мостът на свободата е едно от трите съоръжения над..

публикувано на 02.02.25 в 11:40
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17