Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китаристът Тони Китановски- "Единственото от което се нуждая е моето трио"

Китаристът- виртуоз Тони Китановски е роден в Скопие, Северна Македония, където и днес живее и работи. Преподава джаз във „Факултета за музикално изкуство“ при Университет „Гоце Делчев“ в Щип и популяризира македонската джаз музика в цял свят. Възпитаник е на престижния Berkeley college, който завършва през 1990 година. Днес от позицията на годините оценката за този шанс да получи образование в една от най- престижните музикални институции остава непроменена за Тони Китановски.„На първо място пребиваването ми в Berkeley college ми донесе приятелството с Георги Дончев и Васил Хаджиманов. Приятелства, това беше основното и разбира се познанията, които ми даде „Земята на джаза“, както и общуването с най- талантливите хора на планетата.“

Освен българските музиканти, с които се запознава в Berkeley college, Тони Китановски е близък приятел с Теодосий Спасов.„Музиката беше тази, която ни събра заедно с Теодосий, но приятелството ни е по- важно. Познаваме се много отдавна и  сме много добри приятели. Пътували сме заедно на турнета, опитваме се да имаме шанса да свирим по-често заедно. Понякога това се случва, но понякога минават няколко години преди да се видим, но нещата така или иначе се получават. Винаги музиката, която правим с него е на едно много високо ниво, затова винаги е удоволствие да свирим заедно.“

За Тони Китановски не е лесен изборът дали да остане в САЩ или да се прибере у дома. „Върнах се, след като войната в Югославия приключи. Всъщност заминах няколко месеца преди да започне войната. Случи се така, че напълно пропуснах този военен период. Върнах се  през 1997 година , но продължавах да пътувам до Щатите. Със семейството ми обмисляхме дали да останем в Щатите или да се приберем в Македония и накрая решихме да останем у дома. И до днес не знам защо го направихме, но така или иначе сега сме тук. Лично аз никога не съм се интересувал дали ще бъда на някое страхотно място, нямам любимо място, където и да ме сложите на планетата навсякъде се чувствам добре. Единственото от което се нуждая е да имам басист и барабанист, каквото е моето трио. С тези музиканти преминава целия ми професионален живот. Понякога наистина ми се иска да бъда в Щатите и планирам да превърна това  в правило- да ходя до Ню Йорк поне веднъж годишно и да свиря с американски музиканти. Това е малко по- различно ниво, защото музиката е жива и се променя ежедневно, поне аз така смятам. През последните няколко години проведох много разговори с музиканти в цяла Европа, включително и с хора, които не са музиканти, но са ценители и колекционери, като промоутъри на фестивали, журналисти и изследователи на джаз историята. Всички казват, че джазът в Америка е умрял и мястото, на което се е  пренесла тази музика е Европа. Но ако питате мен, те грешат напълно. Ако им е приятно да мислят така, хубаво!  Това, което ме смущава е, че джазът в Европа е станал национален проект и е превърнат в културна стока.“

Цялото интервю с Тони Китановски можете да чуете в приложения аудио файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30