"Трябва да има една по-мека възглавница на бюджета за 2020, за да може да поеме евентуалните рискове". Това каза пред БНР икономистът проф. Боян Дуранкев, преподавател в УНСС, и уточни:
"Голяма част от нещата, които предстоят през следващата година, носят някаква доза драма. Не знаем как ще се отрази Брекзит - твърдият или мекият сценарии. Не знаем как ще продължи и търговската война на САЩ и Китай, а и с други страни".
Според него прогнозите за икономическия растеж от 3,3% е редуциран от предварително прогнозиран 3,7%.
"3,3% е среден темп на растеж в световен план. Горе-долу се движим със скоростта на домашна котка, за разлика от някои азиатски тигри, които дават над 6%. Този растеж изглежда е пределният за следващите 3 години, тъй като и българският бизнес няма кой знае какви иновации, и българският износ среща вече много повече конкуренти и по тази причина спада", коментира икономистът.
Според него увеличаването на заплатите в бюджетния сектор трябва да бъде обвързано с отговор на въпроса какво качество се крие зад това раздаване на пари.
"17% е заложеното увеличение на възнагражденията за педагогическия персонал. Това ще доведе ли до по-високо качество на образованието. ... 10% е увеличението в бюджетния сектор. Това означава ли, че най-накрая ще има редуциране на заетите в този сектор. Особено след въвеждане изцяло на електронното правителство... Третото - в здравеопазването добре ли е, след като на един българин се падат 8 дни болнични годишно", заяви проф. Дуранкев.
Той беше категоричен, че бюджетът изглежда добре направен, но от качествена гледна точка трябват реформи в някои сектори, които не се виждат, имайки предвид разходите, които планира правителството.
Цялото интервю на Даниела Големинова с проф. Боян Дуранкев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Кипър приветства постигнатото споразумение за прекратяване на огъня между "Хизбула" и Израел и е готов да допринесе по всеки възможен начин за неговото прилагане. Това е заявил президентът на Кипър Никос Христодулидис в телефонния си разговор днес с ливанския премиер Наджиб Микати, съобщиха от правителството. Кипърският президент предлага на..
Почти три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за последните 10 години. Това сочат данните от анализ на дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет, където своите имуществени декларации са длъжни да подават съдии, прокурори и следователи. Анализът е изготвен от мултидисциплинарен екип изследователи от Българския институт..
Властите в Гърция проучват обстоятелствата след появилите се твърденията, че е била предотвратена катастрофа между два влака с възможни тежки последици. Експресният влак Атина-Солун и пътнически влак Солун-Лариса са се оказали в общ коловоз в понеделник, като са се движели един срещу друг. Единствено вниманието и бързата реакция на машиниста..
Европейският парламент гласува новия състав на Европейската комисия.. Българският еврокомисар Екатерина Захариева ще отговаря за ресор “Стартъпи, изследвания и иновации”. Останалата част от новия състав на ЕК изглежда по следния начин:..
Време за нови политически проекти винаги има. Но нито един няма да изиграе разтърсваща роля, каквато, примерно, сме виждали в НДСВ на Симеон Сакскобургготски . Дориразтърсващата роля от близките години на ИТН и ПП. Така журналистът от "24 часа" Виктор Иванов коментира появата на "България може" в интервю пред БНР. "Дори..
Великотърновският окръжен съд отложи за догодина делото за катастрофата, при която на 11 ноември миналата година на главния път София – Варна при село Шереметя на място загина футболният треньор Ферарио Спасов. Подсъдимият по делото Начо Пантелеев от Лясковец е на лечение в троянската белодробна болница. Има вероятност догодина делото да..
По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България . Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..