Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за кларинетиста проф. Сава Димитров

На 19 октомври се навършват 100 години от рождението на забележителния български кларинетист Сава Димитров - основоположник на българската кларинетна школа. Като педагог той е подготвил най-известните наши кларинетисти, а е и един от първите изпълнители на духови инструменти със самостоятелни концертни изяви у нас.

Сава Димитров е роден в Попово. Участията му като музикант още в младежките години са впечатляващи и през 1940 г.  музикалното дружество „Арфа“ в родния му град организира концерт, със събраните средства от който да се закупи инструмент за талантливия младеж. Сава Димитров учи кларинет в Музикалната академия при Стоян Стоянов, а още в първи курс свири в оркестъра на Художествения оперетен театър, даже, по негово признание, е и хормайстор. Студент вече втора година, той е приет в Царския симфоничен оркестър. През 1947 г. специализира в Прага при Ржиха, а през 1950 г. - в Бърно при Кохоут (камерна музика) и Хорак (кларинет). Там се запознава със системата "Бьом", която впоследствие внедрява в България. 

В края на 40-те години Сава Димитров е кларинетист в оркестъра на Софийската опера и започва преподавателската си дейност, а през 1955 г. вече е редовен професор в Музикалната академия. Негови ученици са Петко Радев, Атанас Колев,  Фьодор Ананиевски, Димитър Димитров, Росен Овчаров, Александър Върбанов и още много други. Повечето от възпитаниците му  са носители на престижни награди от международни музикални конкурси. Самият Сава Димитров изнася самостоятелни концерти - първият от тях е през 1946 г. Гостувал е в цяла България и в чужбина: Белгия, Англия, Франция, Италия, Полша, Унгария, Индия, и навсякъде е впечатляващ с виртоузната си техника, музикалност и ярка емоционалност. Тези му качества особено се забелязват в изявите му като камерен изпълнител. И тук не става дума само за блестящата му дейност с голямата наша пианистката Люба Енчева - едно великолепно дуо, продължило дейността си близо четвърт век, но и за изявите му в духовите квинтети, някои създадени от самия него. 

В Златния фонд на БНР се съхранява изказване на Сава Димитров от 1974 г., в което той говори именно за духовите квинтети, в които е свирил, и за тяхната дейност. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на  чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..

обновено на 27.12.24 в 19:06
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17