Отбелязваме с почит 90-годишнината от рождението на известния немски цигулар от български произход Сашко Гаврилов. Може би някои наши слушатели са присъствали на негови изяви при гостуванията му у нас - на фестивалите "Софийски музикални седмици", "Мартенските музикални дни" в Русе, "Варненско лято", и са чували неговите виртуозни изпълнения и въздействащи интерпретации. Но вероятно много малко знаят подробности за неговия жизнен и творчески път.
Сашо Гаврилов е роден на 20 октомври 1929 г. Баща му, Йордан Гаврилов, родом от Лом, е известен наш цигулар, който през 1925 г. основава детска музикална школа в родния си град. После работи като цигулар и педагог в Лайпцигския Гевандхауз оркестър. Там, в Лайпциг, е роден и синът му Сашко - бъдещ носител на награди от престижни конкурси като "Паганини" в Генуа през 1959 г., удостоен с награди за постиженията си като инструменталист и преподавател – като например наградата на Нюрнберг за културни постижения.
Сашко Гаврилов е известен интерпретатор на музика от съвременни композитори. На него е посветил концерта си за цигулка Дьорд Лигети - Гаврилов го е изпълнил на световната му премиера през 1992 г. с Ансамбъл Модерн, а през 1993 г. и на американската му премиера в Лос Анжелис под диригентството на Ека-Пека Салонен. За 10 години цигуларят е изпълнил произведението 70 пъти в много страни по света.
Като преподавател Гаврилов е работил във висшите музикални училища в Нюрнберг, Детмолд, Есен и Берлин, в международните курсове за нова музика в Дармщат, изнасял е майсторски класове по цял свят, а след пенсионирането си през 1996 г. продължава да дава частни уроци. Един от неговите ученици е Франк Петер Цимерман - един от водещите цигулари на нашето време. При него е учил и любимецът на публиката Дейвид Гарет.
За своя живот разказва самият Сашко Гаврилов при едно свое гостуване в София през 2004 г., а записът е запазен в Златния фонд на БНР - чуйте го в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..