„През годините обществото разбра огромната значимост на институцията на прокуратурата и сериозната власт, с която разполага главният прокурор. Това се промени, а не толкова процедурата. През избора на различните кандидати се разбира какви са приоритетите и това дава значително повече публична легитимност“.
Според него цялостният ефект от институцията на Европейския съд по правата на човека върху българската правораздавателна система е положителен. Той призна, че има повторяемост на жалбите:
„Част от проблема е в това, че по някои от нарушенията, които установява съдът, за съжаление няма адекватни реакции“.
Грозев подчерта, че ЕСПЧ променя самата култура на правораздаване в страната. Това се случва през промяна на практиката на българските съдилища, каза той и добави:
„Разшири се изключително много полето на съдебен контрол върху административни актове, върху най-общо казано решения на изпълнителната власт. Разшири се и обемът на съдебния контрол. Това е една по-цялостна и голяма промяна в начина, по който действат българските съдилища, която е изключително ценна и тя е въпрос на диалог между ЕСПЧ и съдилищата у нас“.
Йонко Грозев посочи и проблемните области, по които няма развитие:
„Те се виждат лесно и през механизма за наблюдаване на изпълнение на решенията на Европейския съд, в който се поставени като приоритети проблеми, свързани с качеството на разследването в наказателното производство – нещо, което е свързано с цялостната ефективност на работата на българската прокуратура, нейната възможност да се реформира и адекватно да отговаря и на очакванията на българското общество, не само на решенията на ЕСПЧ. За съжаление, независимо от това, че този тип проблеми с неефективност на разследването са сложени като приоритет от комитета на министрите, нямаме някакво сериозно позитивно развитие“.
По думите му другите проблеми са свързани с промяна в съдебната практика – там обаче нещата се случват по-лесно и по-ефективно.
„Нарушенията, които установява ЕСПЧ, много често са резултат от комбинация от различни фактори – конкретно законодателство, което националните съдилища са прилагали, действия и решения на администрация, и начина, по който този проблем е преценен от съдилищата в производството. Това прави трудно индивидуализирането на отговорността. Това е факт и при прилагането на отговорност на държавни институции на национално ниво. Това е същият системен проблем. Данъкоплатецът плаща за нарушения, извършени от държавни институции. Начинът да се отговори на това е през политическа отговорност, а не през индивидуална“.
Съдът получава около 1000 жалби годишно, каза още съдията и добави обаче, че голяма част от тях не са в компетентността на съда.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..
Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..
"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..
Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..
Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..
30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..