„През годините обществото разбра огромната значимост на институцията на прокуратурата и сериозната власт, с която разполага главният прокурор. Това се промени, а не толкова процедурата. През избора на различните кандидати се разбира какви са приоритетите и това дава значително повече публична легитимност“.
Според него цялостният ефект от институцията на Европейския съд по правата на човека върху българската правораздавателна система е положителен. Той призна, че има повторяемост на жалбите:
„Част от проблема е в това, че по някои от нарушенията, които установява съдът, за съжаление няма адекватни реакции“.
Грозев подчерта, че ЕСПЧ променя самата култура на правораздаване в страната. Това се случва през промяна на практиката на българските съдилища, каза той и добави:
„Разшири се изключително много полето на съдебен контрол върху административни актове, върху най-общо казано решения на изпълнителната власт. Разшири се и обемът на съдебния контрол. Това е една по-цялостна и голяма промяна в начина, по който действат българските съдилища, която е изключително ценна и тя е въпрос на диалог между ЕСПЧ и съдилищата у нас“.
Йонко Грозев посочи и проблемните области, по които няма развитие:
„Те се виждат лесно и през механизма за наблюдаване на изпълнение на решенията на Европейския съд, в който се поставени като приоритети проблеми, свързани с качеството на разследването в наказателното производство – нещо, което е свързано с цялостната ефективност на работата на българската прокуратура, нейната възможност да се реформира и адекватно да отговаря и на очакванията на българското общество, не само на решенията на ЕСПЧ. За съжаление, независимо от това, че този тип проблеми с неефективност на разследването са сложени като приоритет от комитета на министрите, нямаме някакво сериозно позитивно развитие“.
По думите му другите проблеми са свързани с промяна в съдебната практика – там обаче нещата се случват по-лесно и по-ефективно.
„Нарушенията, които установява ЕСПЧ, много често са резултат от комбинация от различни фактори – конкретно законодателство, което националните съдилища са прилагали, действия и решения на администрация, и начина, по който този проблем е преценен от съдилищата в производството. Това прави трудно индивидуализирането на отговорността. Това е факт и при прилагането на отговорност на държавни институции на национално ниво. Това е същият системен проблем. Данъкоплатецът плаща за нарушения, извършени от държавни институции. Начинът да се отговори на това е през политическа отговорност, а не през индивидуална“.
Съдът получава около 1000 жалби годишно, каза още съдията и добави обаче, че голяма част от тях не са в компетентността на съда.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния,..
В цяла Англия и Шотландия са наложени ограничения в опит да бъде забавено разпространението на птичи грип. Всички гледачи на птици, от частни лица до фермери с огромни количества, вече са задължени да следват стриктни хигиенни мерки, наложени от правителството. В някои графства, най-вече в източна Англия, се въвеждат още по-строги правила,..
В Италия излезе книгата "Да живеем добре" (Vivere bene), на видния учен Силвио Гаратини, фармаколог, основател и президент на Института за фармакологични изследвания "Марио Негри" в Милано. Книгата пояснява ролята на физическата активност и значението на нейното практикуване за физическото и психическо благополучие на хората и за..
Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава. Това се случва по повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния принос на БНР във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на..
22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния, Испания,..
Украинският президент Володимир Зеленски се надява, че Европа и Съединените щати ще участват във всички преговори с Русия за прекратяване на войната. На съвместна пресконференция с президента на съседна Молдова Мая Санду, Зеленски каза, че Украйна също трябва да бъде включена в дискусиите за мир, за да имат подобни преговори някакво значимо..
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева, която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт". "Не мога да скрия вълнението си, че тази награда идва точно за предаване за традиционна..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..